kuchnia połączona z salonem
07
kwi

Praktyczne pomysły na aranżacje mieszkania

Na rynku deweloperskim pojawia się coraz więcej mieszkań nie większych niż 50m2, gdyż inwestorzy chcą jak najlepiej wykorzystać, często równie, niewielką powierzchnię, na której ma stanąć budynek. Jest to przyczyną wielu decyzji o zakupie własnych, niedużych czterech kątów. Choć początkowo zaprojektowanie wnętrz w takim mieszkaniu wydaje się problematyczne – takie być nie musi. 

Jak optycznie powiększyć przestrzeń? 

Co zrobić, aby nasze mieszkanie wyglądało na większe? To prawdopodobnie najczęściej zadawane pytanie posiadaczy niewielkich przestrzeni. Mamy dla Was parę przydatnych rad, aby optycznie powiększyć nawet mikroskopijny metraż. 

Lustra 

Odbicie lustrzane optycznie doda pomieszczeniu paru dodatkowych metrów kwadratowych, szczególnie jeśli zadba się o to, aby w jego zasięgu znalazł się kluczowy element pokoju. Można pokusić się o całkowite pokrycie jednej ze ścian lustrem lub zawiesić je na drzwiach szafy. Ważne jest, aby wybierać większe warianty, które nie mają ramy, ponieważ każda widoczna granica między elementami naszego wyposażenia, optycznie pomniejsza przestrzeń. Nie bójcie się zawiesić więcej niż jednego! 

Przesuwane drzwi 

Kojarzą się przede wszystkim z szafą, ale można je wykorzystać także jako wejście do pokoju. Wyróżnia się dwa rodzaje przesuwanych drzwi. Prowadnicowe, łatwiejsze do zamontowania oraz kasetowe, które można ukryć w ścianie, jednakże wstawienie ich do już wyremontowanego pomieszczenia może sprawić kłopot. Drzwi przesuwane zazwyczaj nie posiadają rzucających się w oczy detali, mogących optycznie pomniejszyć przestrzeń. 

Odpowiednie przechowywanie 

Wielofunkcyjne meble są idealnym rozwiązaniem, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Skrzynia w przedpokoju może spełniać dwie funkcje – być siedziskiem i skrytką, np. na buty. W pomieszczeniach na poddaszu można zabudować skosy, pod którymi mogą znaleźć się pojemne regały. Nie należy zapominać o bardzo wygodnej usłudze niektórych z producentów – samodzielne projektowanie wnętrz szafy. Sięgające aż po sam sufit, pomogą nam utrzymać porządek. 

Jasne kolory 

Dzięki temu, że skutecznie odbijają światło (naturalne oraz sztuczne), optycznie powiększą wnętrze. Nasycone kolory mogą pojawić się w postaci dodatków, tapety lub fototapety położonej na jednej ze ścian. 

Oświetlenie 

pomieszczenie w jasnych barwach i fototapetą

Pomocne będą halogeny bądź listwy led, które można bez większego problemu umieścić na meblach, schować w ścianie czy w podwieszanym suficie. Niebanalnym rozwiązaniem jest umieszczenie żarówki w takim miejscu, aby odbijała się od lustra – spotęguje to iluzję przestronności oraz złudzenie, że w danym pomieszczeniu jest więcej elementów oświetlenia. 

Błyszczące płytki 

Mogą zostać użyte i na podłodze, i na ścianie. Dzięki temu, że odbijają światło, idealnie nadają się do niedużych pomieszczeń. Zastosowanie mniejszej fugi oraz płytek wielkoformatowych sprawi, że powierzchnia będzie wydawała się gładka i niczym niezaburzona, a tym samym większa. Należy pamiętać o tym, że widoczne granice optycznie pomniejszają pomieszczenie, więc płytki znajdujące się na ścianie powinny być w podobnym kolorze co te na podłodze. 

Łączenie pomieszczeń 

Najczęściej w małych mieszkaniach łączy się kuchnię z salonem, co ma swoich przeciwników jak i zwolenników. Jeśli oba te pomieszczenia są oddzielone ścianą, to dobrym rozwiązaniem może okazać się jej wyburzenie. Wstawienie w tym samym miejscu dwustronnego regału albo parawanu nie zmniejszy optycznie metrażu, a dodatkowo będzie spełniało funkcję dekoracyjną. Czym mniej osobnych pomieszczeń, tym więcej jest miejsca. 

Antresola 

Problem braku miejsca na oddzielną sypialnię rozwiąże antresola. Musi mieć co najmniej 140 cm wysokości, aby była wygodna w użytkowaniu. Ważne jest zapewnienie jej wentylacji, np. poprzez wentylator z kratką wlotową. Są dwa rodzaje schodów używanych przy montażu antresoli. Kotwione, pod którymi można postawić dodatkowy mebel oraz kacze, zajmujące bardzo mało miejsca. 

Warto zwrócić uwagę również na: 

  • niestandardowo wysokie drzwi,  
  • podwieszany sufit, 
  • dekoracje w pionowe paski. 

Jak widać, projektowanie wnętrz o małym metrażu wcale nie musi być straszne. Wystarczy zastosować powyższe rady, a zyskamy kilka dodatkowych metrów kwadratowych przestrzeni. 

lustro na przesuwanych drzwiach szafy

Salon z kuchnią 

Choć to połączenie ma wielu przeciwników, to jednak takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń. Przy projektowaniu kuchni, szczególną uwagę trzeba zawrócić na kolejność wykonywania czynności, aby móc wygodnie rozmieścić meble. Najlepszym ułożeniem sprzętu przy jednej ścianie jest: lodówka – zlewozmywak – płyta grzewcza. Do przygotowania posiłków potrzebny jest blat o szerokości co najmniej 80 cm. Można wstawić go całego obok jednego z urządzeń albo oddzielić nim lodówkę, zlewozmywak i płytę grzewczą, jednakże przy tym rozwiązaniu powinien mieć około 40 cm rozpiętości.

Jeśli na oba te sposoby brakuje miejsca, to stół ustawiony na granicy obu pomieszczeń idealnie spełni rolę blatu. Najlepiej, jeśli ten mebel byłby rozkładany. Stół powinien mieć od 70 do 80 cm szerokości i 120 cm długości, aby można było wygodnie z niego korzystać. Kolejne 80 cm potrzebne jest do komfortowego odsunięcia krzeseł. Jeśli zabraknie na to miejsca, dobrym pomysłem będzie wstawienie okrągłego stołu bądź składanego blatu. Przy niewielkim metrażu niejednokrotnie trzeba zdecydować się na mniejsze sprzęty, np. jednokomorowy zlew czy płytę grzewczą tylko z dwoma palnikami. 

Jeśli połączenie kuchni z salonem okazuje się zbyt uciążliwe, można odseparować te dwa pomieszczenia dwustronnym regałem czy półwyspem kuchennym z podniesionym fragmentem blatu. Takie rozwiązanie nie będzie przeszkadzało w komunikacji między domownikami. 

szafki z listwą świateł LED

Łazienka 

To pomieszczenie z reguły jest mniejsze od kuchni, więc niejednokrotnie wymaga użycia mebli robionych na miarę. Można wybrać dwa rodzaje umywalek. Okrągłą o średnicy nie mniejszej niż 25 cm oraz prostokątną o wymiarach co najmniej 20 x 30 cm. Umywalka nie może być głębsza niż 15 cm, a jej wylewka powinna znajdować się w podobnej odległości od krawędzi misy.

Bez trudu zmieści się miska WC o 35 cm szerokości oraz 45 cm długości wraz z głębokością spłuczki (zazwyczaj 18–20 cm). Wannę należy wybrać w nieregularnym kształcie, np. zwężającą się przy jednym z boków, aby tym samym ułatwić korzystanie z innego wyposażenia. Kwadratowa kabina prysznicowa nie powinna być mniejsza niż 80 x 80 cm. Należy pamiętać o tym, aby mieć wygodny dostęp do natrysku oraz możliwość komfortowego otworzenia drzwi. Żeby optycznie powiększyć łazienkę idealnym wyborem będzie kabina prysznicowa bez brodzika, a także użycie płytek w większym rozmiarze i jasnych odcieniach. 

Nasze projekty, Twoja wyjątkowa przestrzeń

Projektowanie wnętrz o niewielkim metrażu nie musi być koszmarem. MAZZANI zadba zarówno o optyczne powiększenie pomieszczenia, jak i zachowanie komfortu oraz porządku. Zadzwoń! Poradzimy w jaki sposób odnaleźć się we własnych czterech ścianach. Pracujemy na terenie Warszawy i okolic, ale z chęcią odmienimy wnętrze domów i mieszkań na terenie całej Polski podejmując współpracę online. 

Pytania naszych klientów:

W jaki sposób optycznie powiększyć pomieszczenie?

Z optycznym powiększeniem każdego pomieszczenia najlepiej poradzą sobie lustra. Poza nimi warto zastanowić się także nad: przesuwanymi drzwiami, zastosowaniem jasnych kolorów, błyszczących płytek oraz odpowiednim oświetleniu. Dekoracje w pionowe pasy również nie pomniejszą naszego pomieszczenia, jednakże przy niewielkich przestrzeniach kluczowy jest umiar i porządek.

Czy ciemnie kolory pomniejszają optycznie przestrzeń?

Tak, aczkolwiek nie trzeba ich unikać. W niewielkim salonie bądź małej sypialni, możemy jedną ze ścian okleić tapetą w żywsze lub ciemniejsze barwy. Jasne pomieszczenie możemy przełamać dodatkami w mocnych kolorach, np. fioletowym, zielonym czy niebieskim. Także nie należy się bać czarnego. Użycie go na suficie może optycznie podwyższyć pomieszczenie, co przyczyny się do iluzji powiększenia pokoju.  

Czy łączenie salonu z kuchnią jest konieczne?

Nie, jednak należy pamiętać, że czym mniej mamy w mieszkaniu oddzielnych pomieszczeń, tym większe się ono wydaje. Jeśli kuchnia połączona z salonem bardzo nam przeszkadza, możemy zakryć ją, np. dwustronnym regałem, który nie tylko oddzieli oba pokoje, ale także pomoże nam utrzymać porządek.