duża garderoba w domu
12
lut

Praktyczna garderoba dla każdego 

Garderoba, niegdyś kojarzona z luksusem, stała się nieodzownym elementem wielu współczesnych domów i mieszkań. Jej obecność ułatwia nie tylko organizację odzieży, ale również zarządzanie akcesoriami i dodatkami. Dobrze zaplanowana garderoba jest doskonałym sposobem na oszczędność cennego czasu każdego poranka, gdy szykujemy się do wyjścia. To także doskonałe narzędzie dla tych, którzy borykają się z utrzymaniem porządku w swojej szafie. Czy garderoba musi być osobnym pomieszczeniem, czy też może stanowić wydzieloną strefę w innym pomieszczeniu? To kwestia indywidualnych preferencji i dostępnej ilości miejsca. Bez względu na wybór, warto zastanowić się nad stworzeniem funkcjonalnej garderoby w swoim domu.  

Dlaczego warto mieć garderobę? 

Garderoba stanowi rozwiązanie, które zmienia sposób, w jaki przechowujemy naszą odzież i akcesoria. Ma ona wiele zalet, a wśród nich najważniejszą jest organizacja, która pozwala nam utrzymać porządek i zapanować nad bałaganem. To miejsce, gdzie bez trudu posegregujemy ubrania i akcesoria wszystkich domowników. Kolejną zaletą jest zwiększenie przestrzeni w innych pomieszczeniach. Dzięki garderobie bowiem pozbywamy się stosu butów z korytarza czy kurtek zimowych z pawlacza. Garderoba pozwala również na pozbycie się zbędnych szaf i komód z innych pomieszczeń, co daje nam więcej miejsca na dodatki i inne meble. Garderoba może być także źródłem inspiracji – wszystkie tkaniny, kolory i dodatki w jednym miejscu ułatwiają wybór stroju każdego dnia. 

biała garderoba, drewniana podłoga

Jak urządzić funkcjonalną garderobę? 

Planowanie garderoby to bardzo ważny krok w organizacji przestrzeni. Istnieje kilka praktycznych wskazówek, które pomogą nam urządzić garderobę, niezależnie od jej rozmiaru. Jedną z nich jest wybór mebli. Warto wybrać funkcjonalne meble, które idealnie pasują do dostępnego metrażu. Meble odpowiednie do garderoby to: 

  • szuflady, 
  • półki, 
  • gabloty z drążkami. 

Kolejną praktyczną wskazówką jest sortowanie ubrań. Przed przystąpieniem do urządzania garderoby warto posegregować swoją odzież ze względu na wzory i kolory. To pomoże nam określić liczbę i rozmiar mebli potrzebnych do przechowywania. Ważny jest również wybór wieszaków i szuflad. Warto zdecydować, które ubrania powinny wisieć na wieszakach, a które mogą być przechowywane w głębokich szufladach.  Praktyczną wskazówką jest również wykorzystanie organizerów w garderobie, co pozwoli nam utrzymać w porządku mniejsze części naszej odzieży. Niezbędnym elementem każdej garderoby jest lustro. W dużych pomieszczeniach sprawdzi się lustro stojące, a w małych – wiszące. Nie można też zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Oprócz światła głównego zastosujmy dyskretne taśmy LED lub kinkiety, które dodadzą garderobie nie tylko funkcjonalności, ale i nastroju. 

Garderoba w przedpokoju 

Garderoba w przedpokoju to doskonałe i często jedyne możliwe rozwiązanie, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. W tym pomieszczeniu warto zainwestować w szafę z przesuwnymi drzwiami. To oszczędność miejsca i jednocześnie estetyczne rozwiązanie. Warto również zadbać o zewnętrzne wieszaki na odzież wierzchnią, takie jak kurtki czy płaszcze. To ułatwi dostęp do codziennie używanej odzieży i pomoże nam zachować porządek. Aby uniknąć bałaganu w przedpokoju, dodajmy również półkę na buty. Lustro umieśćmy w odpowiednim miejscu, aby ułatwić sprawdzenie naszego wyglądu przed wyjściem. Pamiętajmy również o odpowiednim oświetleniu. Jasne światło sprawi, że przedpokój będzie bardziej przyjazny i funkcjonalny. 

białe meble w garderobie, toaletka, różowa pufa

Garderoba w sypialni 

Urządzenie garderoby w sypialni to doskonały sposób na połączenie funkcjonalności z estetyką. Istnieje wiele korzyści takiego rozwiązania. Przede wszystkim sypialnia jest prywatną strefą każdego domu, co pozwala na aranżację dobrze zorganizowanej garderoby. Kolejną korzyścią jest możliwość wykorzystania dostępnej przestrzeni w bardziej efektywny sposób, szczególnie w większej sypialni – najczęściej w wolnym miejscu, które zostaje po zaaranżowaniu strefy odpoczynku.  Zaletą jest również to, że szafa do zabudowy w sypialni może doskonale komponować się z wystrojem wnętrza poprzez wybór materiałów i kolorów, z jakich jest skonstruowana.  Garderoba w sypialni to także doskonałe miejsce do przechowywania tekstyliów, takich jak pościel i ręczniki. Dzięki temu wszystkie niezbędne rzeczy są w jednym miejscu. 

Garderoba w salonie 

W niektórych przypadkach, mimo że nie jest to idealne rozwiązanie, salon staje się jedynym miejscem, gdzie możemy zorganizować garderobę. Stworzenie garderoby w salonie w taki sposób, aby pasowała do reszty aranżacji, wiąże się z koniecznością przestrzegania kilku ważnych zasad. Pierwszą z nich jest wybór szafy na wymiar, która idealnie dostosowuje się do rozmiarów salonu. To pozwoli na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Kolejnym czynnikiem jest zachowanie minimalistycznego designu. Szafa bez zbędnych zdobień i uchwytów nada wnętrzu nowoczesny charakter. Warto również zainwestować w szafę z przesuwnymi drzwiami, która jest bardzo estetycznym rozwiązaniem, pozwalającym na oszczędność miejsca. Nie możemy także zapomnieć o odpowiednim oświetleniu wewnątrz garderoby. Jasne światło ułatwi nam organizację i wybór stroju. 

Garderoba na miarę Twoich oczekiwań 

Zyskaj funkcjonalną garderobę w swoim mieszkaniu dzięki profesjonalnemu projektowi wnętrz! Architekt z MAZZANI pomoże Ci stworzyć garderobę dostosowaną do Twoich potrzeb. Dzięki starannie przemyślanej aranżacji i optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni zyskasz miejsce do przechowywania, które ułatwi codzienne życie. Skorzystaj z naszego doświadczenia, aby uczynić swoją garderobę miejscem, które spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce. 

Pytania naszych klientów: 

Jakie korzyści niesie posiadanie garderoby?

Garderoba pozwala zapanować nad bałaganem, posegregować odzież i dodatki oraz wyeliminować zbędne szafy i komody z innych pomieszczeń.  

Jakie meble są niezbędne w garderobie?

Meble, które powinny znaleźć się w garderobie to pojemne szuflady, półki i gabloty z drążkami.