mały przedpokój z białą boazerią
19
wrz

Jak urządzić hol, przedpokój lub korytarz? 

Pierwszym pomieszczeniem, jakie widzimy po wejściu do każdego mieszkania, jest przedpokój, dlatego warto zadbać, by stał się on elegancką wizytówką naszego domu. Już od wejścia korytarz powinien sprawiać wrażenie estetycznego i uporządkowanego, a co równie ważne, musi przy tym zachować swój praktyczny charakter.  

Na rynku znajdziemy obecnie całe mnóstwo funkcjonalnych mebli do przedpokoju wraz z szeregiem pomysłowych dodatków, warto jednak przede wszystkim wziąć pod uwagę wymiary samego wnętrza. Często są to przestrzenie wąskie, ciasne i dosyć ciemne, dlatego wybór odpowiednio dopasowanych mebli może okazać się znacznie utrudniony. Z kolei nadmiar szafek i schowków, choć bez wątpienia bardzo praktycznych, przy braku dobrego oświetlenia nierzadko powoduje wizualny bałagan.  

lustro w przedpokoju

Najważniejsze elementy wyposażenia przedpokoju 

Wśród najpopularniejszych mebli przeznaczonych do holu wejściowego lub korytarza, należy wymienić przede wszystkim: 

  • wygodne garderoby z kilkoma wieszakami, najlepiej umieszczonymi na różnej wysokości, dzięki czemu okrycia wierzchnie zamiast warstwowo, układać się będą “na płasko”, nie zajmując dodatkowego miejsca; 
  • pojemne szafy z półkami lub wieszakami, które zależnie od dostępnej przestrzeni mogą być wyposażone w jedne lub dwoje drzwi, bądź też praktyczne, przesuwane na prowadnicach skrzydła; 
  • komody i szafki na buty z głębokimi szufladami, często zamontowanymi pod lekkim kątem, by łatwiej było rozmieścić w nich wszelkiego typu obuwie, zarówno letnie czy sportowe, jak i wysokie, zimowe kozaki; 
  • lustra, zarówno ścienne, jak i stojące; 
  • pufy i podnóżki wykonane z miękkich w dotyku, ale odpornych na przetarcia tkanin. 

Jeśli nasz korytarz wejściowy jest pomieszczeniem wąskim, w którym szafa na kurtki i płaszcze zabierze zbyt wiele miejsca, wówczas, kierując się estetyką minimalizmu, możemy śmiało zastąpić ją prostym, wolnostojącym wieszakiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie go w rogu przedpokoju w taki sposób, by zachować nieco przestrzeni z każdej strony. 

Oprócz doboru mebli, równie istotnym elementem wyposażenia przedpokoju jest odpowiednie oświetlenie. Urządzając hol czy korytarz, niejednokrotnie musimy zmierzyć się z całkowitym brakiem naturalnego światła lub bardzo ograniczoną jego ilością, a efekt ten potęguje się jeszcze bardziej w wąskich i ciasnych pomieszczeniach. Aby zatem zapewnić sobie nie tylko komfortowe oświetlenie przedpokoju, ale też optycznie powiększyć strefę wejściową, należy wziąć pod uwagę kilka czynników.  

W przypadku długiego lub zakręcającego korytarza, tradycyjna lampa sufitowa może okazać się niewystarczająca, gdyż oświetli jedynie fragment przestrzeni. O wiele lepiej wykorzystać w takiej sytuacji powierzchnię ścian i zamontować kilka niewielkich, płaskich lampek w takich odstępach, by równomiernie doświetlić całe wnętrze. Umieszczone w pewnej odległości od sufitu, lampy ścienne wyposażone w regulację strumienia światła mogą też wizualnie wydłużyć pomieszczenie, rzucając na ściany efektowne snopy i refleksy. W małym korytarzu z punktowym oświetleniem górnym, można też z powodzeniem zastosować dodatkowe źródła: w postaci niedużej, stojącej lampki lub popularnych taśm ledowych, zamontowanych na przykład pod półkami. 

Pomysły na aranżację wąskiego korytarza 

W projektowaniu wnętrz tak wymagających jak nieustawne, ciemne hole i korytarze, niezwykle istotne jest tło, czyli dobór jasnej, stonowanej kolorystyki. Biel, szarości, beże lub pastele znacznie rozświetlą przestrzeń, zaś mocniejsze akcenty kolorystyczne mogą się tu pojawić w postaci pojedynczych elementów. Z wybranym odcieniem ścian powinny harmonizować także meble, najlepiej utrzymane w nieskomplikowanej, minimalistycznej estetyce.  

ozdoby i dekoracje do korytarza

Zdobione okucia, rzeźbione nóżki czy przesadnie dekoracyjne materiały we wnętrzu wąskiego przedpokoju, stworzą raczej wrażenie ciężkości i nadmiaru, dlatego zdecydowanie lepiej postawić tu na klasyczną elegancję i prostotę. 

Poza jasną kolorystyką i wyważonymi w swojej formie meblami, optyczne poszerzenie wnętrza uzyskamy też dzięki lustrom, szczególnie jeśli umieścimy je na przeciwległych ścianach. Nie chodzi tu jednak o stworzenie całego szpaleru lustrzanych powierzchni, ale o taki dobór tych akcesoriów, by tworząc spójną i pomysłową całość, w pełni wykorzystać ich właściwości. W niewielkim korytarzu może zatem znaleźć się jedno większe, klasyczne lustro ścienne, wkomponowane chociażby w skrzydło szafy, natomiast na innej ścianie – kilka mniejszych lusterek na różnych wysokościach. Jeśli mamy możliwość zamontowania ich w taki sposób, by odbijały refleksy docierającego do holu, naturalnego światła z innych pomieszczeń, uzyskamy pełen blasku przedpokój z efektem glamour.  

W przypadku wąskich, wysokich korytarzy, jakie zazwyczaj widuje się w zabytkowych kamienicach, dobrym rozwiązaniem może okazać się wykonanie wnękowych półek na odpowiadających naszym potrzebom wysokościach. Z powodzeniem można będzie je wykorzystać jako praktyczne skrytki bądź wyeksponowane miejsca na dekoracyjne drobiazgi czy efektowne oświetlenie. Przestrzeń bezpośrednio pod sufitem przedpokoju można w takim przypadku śmiało zaaranżować też na praktyczny pawlacz lub schowek na narzędzia, niedostępny dla najmłodszych domowników. 

Jak rozplanować mały przedpokój w bloku? 

Ustandaryzowana powierzchnia mieszkań w blokach nie ułatwia aranżacji niewielkiego, często zaledwie dwu- lub trzymetrowego przedpokoju. W takim przypadku warto szczególnie starannie przystąpić do projektowania przyszłego wyglądu wnętrza, bowiem każda przestrzeń jest tu niemalże na wagę złota. Jednym z popularniejszych rozwiązań, o ile oczywiście pozwala na to układ mieszkania, jest wykonanie w przedpokoju zabudowanej szafy wnękowej. Z powodzeniem schowamy w niej jesienno-zimowe okrycia i sezonowe obuwie, jednak taki mebel może okazać się zbyt mały w przypadku większej liczby domowników lub częstych odwiedzin gości. Wówczas dobrym pomysłem będzie wstawienie dodatkowej, niskiej szafki na buty, która równocześnie służyć będzie za wygodną ławeczkę lub pufę.  

Mały i ciemny przedpokój powinien być urządzony z wykorzystaniem jasnych kolorów oraz przewagi elementów pionowych nad poziomymi. Garderoba z pojedynczą, wąską szafą optycznie wysmukli wnętrze, a co równie ważne, nie zabierze wiele miejsca. Podobnie sprawdzi się też pojedynczy wieszak na ubrania, długie lustro oraz kilka półek na optymalnej dla nas wysokości. Dodatkowo, całe wnętrze przedpokoju możemy też wizualnie rozjaśnić dzięki tapecie w pionowe motywy lub modnej, białej boazerii. 

Odpowiednia aranżacja przedpokoju to jednak nie tylko kompozycja mebli, luster czy oświetlenia. Warto pomyśleć też o przeciwległej ścianie, którą od razu zauważa się po przekroczeniu progu mieszkania. W blokach w tym miejscu najczęściej znajduje się łazienka, oddzielna toaleta lub zabudowana szafa. Drzwi do tych pomieszczeń lub fronty szaf w głębi korytarza powinny odpowiadać stylowi całej strefy wejściowej, tworząc tym samym jednolitą, elegancką kompozycję. 

praktyczne meble do przedpokoju

Strefy wejściowe i korytarze są jednymi z najbardziej wymagających pomieszczeń pod względem aranżacyjnym. Wąskie i ciasne, często zbyt wysokie lub po prostu ciemne przedpokoje powinny przy tym stanowić wizytówkę domu i funkcjonalną, zorganizowaną przestrzeń. Profesjonalnym doradztwem w zakresie projektowania wnętrz zajmuje się zespół MAZZANI, którego eksperci pozostają do Państwa dyspozycji stacjonarnie w Warszawie i okolicach oraz online w całej Polsce. Jeszcze przed remontem warto zasięgnąć opinii architektów i projektantów, którzy przygotują całościową wizualizację i doradzą w kwestii wyboru wszelkich materiałów i rozwiązań.  

Pytania naszych klientów:

Jakie oświetlenie do przedpokoju?

W małych i ciasnych przedpokojach najlepiej sprawdzają się lampy o ciepłej barwie światła. Warto tak zaplanować ich rozmieszczenie, aby cała powierzchnia strefy wejściowej została równomiernie oświetlona. 

Jak urządzić przedpokój?

Funkcjonalne aranżacje zakładają wykorzystanie pojemnych komód i szafek, spełniających dodatkową funkcję siedziska. W wąskich wnętrzach sprawdzą się niewielkie garderoby z wieszakami i lustrem. 

W jakim stylu urządzić przedpokój?

Strefa wejściowa naszego mieszkania powinna być zorganizowana i praktyczna, dlatego najlepiej sprawdzają się tu style minimalistyczne i oszczędne. Dobrym wyborem będzie pastelowa estetyka śródziemnomorska lub elementy aranżacji skandynawskich. 

Jakie meble wybrać do przedpokoju?

W holu wejściowym lub korytarzu nie może zabraknąć garderoby lub wieszaka na okrycia, a także pojemnej szafki na buty. Dodatkowo mogą się tu znaleźć też eleganckie toaletki z lustrem oraz wnękowe lub tradycyjne półki.