Kobieta wykonująca makijaż przy toaletce
26
maj

Zasady projektowania

Posiadanie garderoby jest marzeniem zarówno wielu kobiet, jak i mężczyzn. Dlatego aranżacja tego pomieszczenia to coraz bardziej popularny i chętnie omawiany temat w branży. Dotychczas panowało przekonanie, że trzeba mieć dość duże mieszkanie lub dom, żeby móc stworzyć dodatkową przestrzeń, w której byłyby przechowywane buty, torebki, odzież i inne dodatki. Oczywiście, jest to błędne przekonanie, ponieważ garderobę można zaaranżować nawet w niewielkim mieszkaniu. Warto jednak znać podstawowe zasady jej projektowania. 

Jakie wymiary powinna mieć garderoba? 

Odpowiednie zaprojektowanie garderoby ma ogromny wpływ na to, czy będzie ona funkcjonalna i komfortowa. Można wykorzystać z powodzeniem do aranżacji przestrzeń o nietypowych kształtach, niewielkim metrażu czy pod ukosem. Warto jednak pamiętać, że wymiary przeznaczonej powierzchni na garderobę nie powinny być mniejsze, niż 3,5 ㎡. W większym pomieszczeniu warto wykorzystać przestrzeń wynoszącą 6–8 ㎡, w tym przebieralnię ok. 1,5 ㎡.  

Warto również nadmienić, że coraz większą popularność zyskują garderoby eksponujące odzież czy obuwie. Często projektanci wnętrz proponują przeszklenia, które nadają wnętrzom nowoczesności i elegancji. 

Oświetlenie – niezbędny element 

Aranżując garderobę, pod uwagę należy wziąć oświetlenie, które może być zamontowane zarówno w suficie, jak i też na ścianie. Doskonałym rozwiązaniem, które jest niezwykle praktyczne, jest czujnik ruchu włączający światło lub lampki LEDowe, które oświetlą każdy zakamarek garderoby. Warto opcjonalnie rozważyć dodatkowe oświetlenie w postaci drążków podświetlanych. 

Garderoba pod skosem

Wentylacja – konieczny element projektu 

Przepływ powietrza to dość istotna kwestia podczas projektowania pomieszczenia, jakim jest garderoba. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w tym przypadku jest doprowadzenie osobnego przewodu wentylacyjnego. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to drugim proponowanym rozwiązaniem jest umieszczenie kratki wentylacyjnej pomiędzy garderobą a innym pomieszczeniem. 

Wytrzymałe i popularne materiały  

Urządzając garderobę, trzeba pamiętać o odpowiednim wyborze materiałów, z których będą wykonane meble. Do najpopularniejszych zalicza się: 

  • płyty MDF, 
  • metalowe elementy, 
  • drewno. 

Ten rodzaj materiałów charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkie uszkodzenia i wytrzymałością konstrukcji, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się efektowną przestrzenią przez wiele lat. Żeby stworzyć oryginalną i stylową garderobę, można zestawiać ze sobą poszczególne materiały, na przykład metal z drewnem. 

Otwarta garderoba walk-in z przeszkleniem

Wnętrze garderoby – jak je zorganizować? 

Organizacja wnętrz to podstawa i warto wykorzystać kilka zasad, dzięki którym efekt końcowy będzie satysfakcjonujący. Podczas urządzania garderoby najważniejszą zasadą jest maksymalne wykorzystanie jej potencjału w taki sposób, aby była ona praktyczna, funkcjonalna i wygodna. Coraz częściej na etapie projektowania korzysta się z zasad opartych o zmysły, takie jak: 

  • Słuch – na komfort użytkowania wpływ mają cicho domykające się drzwi i szuflady. Szczególnie ważne znaczenie ma to w garderobach otwartych. 
  • Wzrok – organizując przestrzeń garderoby, przede wszystkim należy zadbać o aspekty estetyczne. Ma to znaczenie nie tylko wizualne, ale też praktyczne, ponieważ uporządkowanie elementów ułatwia poszukiwanie poszczególnych przedmiotów. Idealnie w tym przypadku sprawdza się wieszanie ubrań od jasnych do ciemne bądź układanie elementów odzieży względem pór roku czy rozmiaru. 
  • Zapach – umieszczenie woreczków lub zawieszek zapachowych wprawia w dobry nastrój, dlatego warto skorzystać z tej metody. Dzięki temu korzystanie z garderoby będzie przyjemniejsze. 
  • Dotyk – Miłe w dotyku materiały wykończeniowe mają, wbrew pozorom, duże znaczenie. Uchwyty do szafek i szuflad, wieszaki i inne elementy powinny być przyjemne w dotyku, dzięki temu komfort użytkowania będzie znacznie lepszy. 

Żeby wszystkie umieszczone rzeczy były przechowywane we właściwy sposób a korzystanie z pomieszczenia łatwe, należy również zadbać o kwestie techniczne. Dlatego zaleca się zastosowanie poniższych zasad: 

  • odległość pomiędzy drążkiem na ubrania a tylną ścianą powinna umożliwiać swobodne wieszanie wieszaka z ubraniem, 
  • wysokość półek na wieszaki: 

90 cm – koszule, marynarki, żakiety, krótkie kurtki, 

100 cm – długie kurtki, 

130 cm – spodnie, 

155 cm – sukienki i płaszcze. 

  • wysokość półek na obuwie i odzież: 

40 cm – botki, 

15 cm – obuwie na płaskiej podeszwie, 

25 cm – swetry i bluzy. 

W garderobie warto także zadbać o to, żeby meble posiadały szuflady z pełnym wysuwaniem. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla przechowywania pozostałych, drobnych akcesoriów takich, jak bielizna, torebki, krawaty, apaszki, itp. 

Dekoracje i dodatki 

Aranżując garderobę, trzeba uwzględnić różnorodne i przydatne dodatki, które ułatwią codzienne czynności. Warto zainwestować w siedzisko, lustro, a nawet toaletkę, która umożliwi codzienne wykonywanie makijażu. Przy czym należy pamiętać o osobistych preferencjach i o tym, czego najbardziej potrzebujemy w tej części pomieszczenia.  
 

Zwieńczeniem całości są gustowne ozdoby, które uczynią wnętrze niepowtarzalnym i wyjątkowym, dlatego na końcowym etapie dobrze jest wybrać takie, które podkreślą charakter naszej osobistej, wymarzonej przestrzeni. 

Urządzanie garderoby wymaga na samym początku zaplanowania wszystkich szczegółów. Istotne jest na wstępie ustalić, ile możemy wygospodarować przestrzeni i jak maksymalnie ją wykorzystać. Warto mieć na uwadze, że garderoba powinna być funkcjonalna i przestronna, a znajdujące się w niej rzeczy powinny być poukładane w sposób praktyczny i ułatwiający użytkowanie.  

Meble do garderoby

Twoje wnętrze, Twoja historia, nasza pasja

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz od wielu lat i jesteśmy zorganizowanym i zaangażowanym zespołem, któremu zależy na zadowoleniu klientów. Jeśli nie masz pomysłu na aranżację swojej przestrzeni, my z chęcią podpowiemy najlepsze rozwiązania! Skontaktuj się z MAZZANI

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić garderobę?

Aranżując garderobę przede wszystkim należy wykorzystać jej maksymalną przestrzeń. Warto zadbać o porządek w niej a najbardziej potrzebne rzeczy umieścić w łatwo dostępnych miejscach. Sezonowe ubrania i obuwie najlepiej przechowywać na wyższych półkach. 

Co się przyda w garderobie?

Decydując się na garderobę, należy zadbać o jej odpowiednie oświetlenie i umeblowanie. Poza funkcjonalnymi meblami przydadzą się też przedmioty takie, jak toaletka, siedzisko czy lustro.