błękitne ściany w pokoju dziecięcym
26
maj

Małe mieszkanie

Decydując się na zakup mieszkania, pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, to urządzenie go. Większość pomieszczeń aranżowanych pod siebie nie przysparza aż takiego problemu, jak pokój dziecka, zwłaszcza taki, który ma niewielki metraż. Urządzenie małego pokoju, przeznaczonego dla malucha, jest sporym wyzwaniem, ponieważ ta niewielka przestrzeń musi pomieścić łóżko, szafę na ubrania, szafki na zabawki a nawet biurko niezbędne do nauki. Istnieje kilka trików, które warto poznać przed przystąpieniem do aranżacji takiego pomieszczenia. 

Kolory i materiały – jakie wybrać? 

Niewielkie wnętrza mają to do siebie, że najkorzystniej wypadają wtedy, kiedy są jasne. Wówczas sprawiają wrażenie większych niż są w rzeczywistości oraz bardziej ciepłych i przytulnych. Podobnie jest w przypadku pokoju przeznaczonego dla dziecka. Kolory, które pasują do wystroju pokoju dziecięcego to paleta pastelowych barw, które są łagodne i nierozpraszające. Zdecydowanie przewodnimi kolorami, które warto wykorzystać, są:  

  • biele,  
  • szarości,  
  • błękity, 
  • pudrowy róż. 

Dodatkowo można wspomóc się wzorami w postaci pasków lub grochów, które również sprawiają optyczne powiększenie przestrzeni. 

Jeśli mowa o materiałach, które przydadzą się do pokoju dziecięcego, jednymi z godnych uwagi, są miękkie dywany, zapewniające komfort. Warto kupić dywan typu shaggy, który nie tylko będzie gwarantował miękkie podłoże, ale także uatrakcyjni wygląd pomieszczenia. Ponadto dla bezpieczeństwa dziecka dobrze jest zabezpieczyć krawędzie łóżeczka materiałowym, miękkim obszyciem, które uchroni je od przypadkowych uderzeń. Dzięki temu będziemy mogli być spokojniejsi o to, że podczas zabawy dojdzie do jakiegoś urazu. 

 biurko narożne

Oświetlenie dopasowane do wieku 

W zależności od tego, ile dziecko ma lat, dobiera się odpowiednie dla niego oświetlenie. W przypadku tych najmłodszych, lepszym wyborem jest subtelne źródło światła z dodatkowym bocznym, np. kinkietem o ciepłych, stonowanych barwach, które ułatwią wykonywanie niezbędnych czynności, takich jak przewijanie czy karmienie. Natomiast w przypadku starszego dziecka korzystniejszym rozwiązaniem jest oświetlenie ogólne, które rozświetli całe wnętrze a dziecku umożliwi zabawę. Warto również pamiętać o oświetleniu potrzebnym do nauki, które prędzej czy później będzie potrzebne.  

Funkcjonalne meble 

W niewielkich przestrzeniach bardzo dużą rolę odgrywają funkcjonalne meble, dzięki którym łatwiej o dobrą organizację i porządek. Dobrym patentem jest łóżko posiadające schowki na różne przedmioty, na przykład ulubione zabawki. Doskonałym rozwiązaniem są skrzynie i pudełka, wieszaki czy organizery, w których pomieszczą się pozostałe akcesoria lub gry planszowe.  

Projektując pokój dziecięcy, który ma mały metraż, warto rozważyć inwestycję w meble na wymiar, które świetnie sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach. Jeśli jednak nie wchodzi w grę ta opcja, to należy postawić na wybór odpowiedniej szafy i komody, które nie będą zabierały zbyt wiele przestrzeni a pomieszczą wiele przedmiotów. 

Łóżeczko do spania 

Żeby sen dziecka przebiegał bez problemów a jego jakość była wysoka, łóżeczko powinno być wygodne i umieszczone we właściwym miejscu. Jeśli tylko to możliwe, należy je ustawić w kącie, z dala od grzejnika i okna, przez które wpada światło. Najlepiej, gdyby znajdowało się pomiędzy meblami, co pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca potrzebnego do codziennych zabaw. Dzięki temu trikowi wnętrze również będzie prezentowało się przytulniej. 

meble dziecięce z przesuwanymi drzwiczkami

Biurko narożne 

Brak zagospodarowania kątów to idealna okazja do wykorzystania przestrzeni na meble narożne. W takim momencie dobrym rozwiązaniem jest wstawienie biurka narożnego, które charakteryzuje się wysokimi walorami użytkowymi. Natomiast rozmieszczenie dwóch blatów powoduje, że łatwiej sięgnąć po różnego rodzaju przedmioty znajdujące się na biurku, niż w przypadku jednego klasycznego blatu.  

Regały i półki wiszące 

Wiszące półki, regały lub organizery to zdecydowanie ratunek w małych pokojach. Poza praktycznością cechują się one  estetyką. Wnętrze nabiera lekkości a drobniejsze bądź często użytkowane przedmioty znajdują się na wyciągnięcie ręki. Warto jeszcze dodatkowo poszukać organizerów zawieszanych na drzwiach pokoju albo na frontach mebli. 

Dodatkowe triki, które się przydadzą 

Aranżując pokój dla dziecka w małym mieszkaniu, warto wybierać meble mające przesuwane drzwiczki z racji tego, że nie potrzebują one przestrzeni w swoim najbliższym otoczeniu. Jest to sensowniejsze rozwiązanie niż w przypadku drzwiczek tradycyjnych. Drugim sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pomiędzy drzwiami wejściowymi a ścianą, do której się one otwierają. Warto na tym obszarze zamontować zwykłe listwy ścienne. Będzie można je wykorzystać jako półki, na których ułożymy pionowo książki okładkami do przodu. 

Małe przestrzenie są trudne do zagospodarowania, dlatego urządzanie małego pokoju dziecięcego powinno być szczegółowo przemyślane. Przy czym trzeba uwzględnić potrzeby dziecka, jego swobodę i wygodę przy jednoczesnym maksymalnym zachowaniu jak największej przestrzeni służącej do nauki i zabawy. Szczególną uwagę należy poświęcić meblom i ich elementom, które będą miały znaczący wpływ na funkcjonalność całego pomieszczenia. 

organizer na drzwiach

Odkryj potencjał swojego mieszkania!

Z MAZZANI zaprojektujesz funkcjonalne wnętrze z zachowaniem estetyki i maksymalnej przestrzeni. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy i fachowej obsługi, nie zastanawiaj się dłużej i zadzwoń do nas! 

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić mały pokój dziecięcy?

Urządzenie małego pokoju dla dziecka wymaga dokładnego zaplanowania. Trzeba wziąć pod uwagę, że najwięcej miejsca zajmują meble, które w małym pomieszczeniu powinny być funkcjonalne oraz nie zabierać przestrzeni. Warto zadbać o właściwe oświetlenie, które jest potrzebne do wielu różnych czynności. 

Jak powinien wyglądać mały pokój dla dziecka?

Mały pokój dla dziecka powinien być przytulny, jasny i przestronny. Idealne kolory, które sprawdzą się w dziecięcym pomieszczeniu to biały, szary, różowy i błękitny. Żeby we wnętrzu panował porządek, warto umieścić w nim organizery, w których zmieści się wiele przedmiotów i zabawek. 

Jakie meble do małego pokoju dziecięcego?

Meble do pokoju dziecięcego powinny być pojemne i funkcjonalne. Dobrze byłoby, gdyby miały dodatkowe szuflady i schowki na zabawki. Żeby zająć jak najmniejszą przestrzeń warto rozważyć zakup mebli na wymiar lub narożne meble.