lampa przysufitowa, lustro ścienne
29
wrz

Wizytówka mieszkania

Pierwszy krok, który stawiamy w każdym domu zaczyna się w przedpokoju. Nie bez przyczyny nazywany jest on więc wizytówką mieszkania, ponieważ jego przestrzeń decyduje o sile pierwszego wrażenia. Właśnie w tym miejscu wykonujemy najwięcej czynności w ciągu dnia – zakładamy i ściągamy buty, wieszamy odzież wierzchnią, przeglądamy się w lustrze, pozostawiamy listy, paczki i zakupy, kładziemy smycz psa i różne przedmioty na komodzie oraz witamy i żegnamy gości. Jego rola jest niezwykle ważna, dlatego powinien właściwie spełniać swoje funkcje.

wiszące lampy, zegar

O czym należy pamiętać?

Zanim zaczniemy urządzać przedpokój, należy zastanowić się na co zwrócić szczególną uwagę. Kierując się tymi czteroma wskazówkami, będzie łatwiej zaplanować jego wnętrze. Nie zapomnij o:

  • funkcjonalności – ważne jest, aby precyzyjnie zaaranżować jego wnętrze. Przede wszystkim ma służyć do rozbierania i ubierania się. Oprócz tego, powinien być zaopatrzony w odpowiednie meble i akcesoria;
  • estetyce – należy wybrać takie umeblowanie, które nie będą ograniczały wejścia oraz zapewnią swobodę ruchu; 
  • spójności – jego wystrój powinien pasować charakterem do reszty pomieszczeń;
  • stylistyce – jeżeli mieszkanie jest urządzone w nowoczesnym stylu, dobrze utrzymać będzie ten styl w przedpokoju.

Czego nie może zabraknąć w przedpokoju?

Wnętrze tego pomieszczenia powinno być funkcjonalne i praktyczne. Mając na uwadze powyższe zasady, należy sobie zadać pytanie, co musi się znaleźć w przedpokoju? Do najważniejszych elementów należą:

  • wieszak,
  • lustro,
  • szafa na ubrania,
  • szafka na buty.
lustro stojące, szuflada

Mały przedpokój

Mając do manewru małe pomieszczenie przedpokoju musimy zadbać o każdy szczegół. Często taki korytarz przybiera postać wagonu, czyli jest wąski i długi. Zwykle mamy do czynienia z takim mieszkając w bloku. Z racji tego, należy postawić na minimalistyczne umeblowanie – prosta komoda i wieszak otworzą wnętrze holu, natomiast wąska i wysoka szafa wykorzysta wolną powierzchnię ściany. Niezwykle ważnym elementem jest oświetlenie, dlatego warto zamontować reflektory na suficie lub punkty ledowe, które będą rozmieszczone w regularnych odstępach. Dzięki temu, pomieszczenie będzie wydawało się szersze. Dobrym rozwiązaniem są także lampki zainstalowane w szafie, ułatwiające znalezienie rzeczy. Podstawowym wyposażeniem przedpokoju są lustra. W małym korytarzu najlepiej je umieścić tuż nad komodą lub we froncie szafy. Wybierając okrycie podłogi, wzorzyste płytki warto zastąpić gładką i prostą terakotą, aby nie wprowadzić chaosu. W przypadku kolorystyki we wnętrzu, krótsze ściany powinny być o dwa tony ciemniejsze niż dłuższe, aby hol wydawał się bardziej przestronny. 

W małym przedpokoju stawiaj na: minimalistyczne umeblowanie, oświetlenie w postaci reflektorów, mniejsze lustra, gładką terakotę i odpowiednią kolorystykę. 
wieszak na odzież wierzchnią

Duży przedpokój

W dużym pomieszczeniu mamy zdecydowanie większe pole do popisu. Przede wszystkim możemy wstawić obszerną zabudowę, czyli szafę garderobianą podzieloną na części. Pozwoli nam na przechowywanie butów, odzieży wierzchniej, pościeli i ręczników. Jedna z części świetnie sprawdzi się jako schowek gospodarczy, w którym zmieszczą się odkurzacz, deska do prasowania, mopy, zmiotki i środki czystości. Innym rozwiązaniem są także meble na wymiar – opcja droższa, jednak z możliwością dostosowania potrzeb do wszystkich domowników. Posiadając większy metraż, warto postawić na duże i dekoracyjne lustro, w którym będziemy mogli przejrzeć się w całości.  Dobrym wyborem będzie lustro stojące lub wąskie lustro ścienne. Miękkie tkaniny w postaci kotar i dywaników ocieplą wnętrze korytarza. W roli dekoracyjnego elementu dobrze będzie prezentować się obraz lub zegar ścienny. W wyposażeniu dużego przedpokoju nie może zabraknąć siedziska, dającego wygodę ubierania butów oraz mniejszej komody na klucze, listy czy czapki. Poza tym, niezbędnym elementem będzie również szafka na buty i wieszak. Warto pomyśleć o oświetleniu komunikacyjnym – punktach ledowych, zainstalowanych w kilku miejscach na ścianie lub nad podłogą. W przypadku większej przestrzeni, mamy pełną swobodę na wybór kolorów i ich dekorację.

W dużym przedpokoju postaw na: szafę garderobianą lub meble na wymiar, siedzisko i komodę, szafkę na buty, duże i dekoracyjne lustro, miękkie tkaniny w postaci kotar i dywaników oraz oświetlenie komunikacyjne. 

Stwórz wspaniałe pierwsze wrażenie – urządź swój przedpokój!

Przedpokój to wizytówka każdego mieszkania. Dzięki profesjonalnemu projektowaniu i aranżacji wnętrz, nasz doświadczony architekt wnętrz MAZZANI może przekształcić tę przestrzeń w funkcjonalne i estetyczne miejsce. Optymalne przechowywanie, oświetlenie i kreatywne rozwiązania to tylko niektóre zalety naszych projektów przedpokoju. Zaaranżuj przestrzeń przy wejściu do swojego domu z nami, aby cieszyć się elegancją i komfortem od pierwszego kroku. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie są niezbędne elementy do przedpokoju?

Elementów, których nie może zabraknąć w przedpokoju to: wieszak, lustro, szafa na ubrania i szafka na buty.  

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji przedpokoju?

Należy pamiętać, aby wnętrze było precyzyjnie zaaranżowane. Dobrać i ustawić meble w taki sposób, aby nie ograniczały wejścia i była możliwość przemieszczania się. Wystrój mebli powinien pasować charakterem do reszty pomieszczeń. Poza tym, trzeba zadbać o stylistykę – jeżeli mieszkanie jest urządzone w stylu nowoczesnym, dobrze będzie utrzymać ten trend w przedpokoju. 

Jak urządzić mały przedpokój?

W małym przedpokoju należy stawiać na minimalistyczne umeblowanie, jak prosta komoda oraz wysoka i wąska szafa. Warto zaopatrzyć się w oświetlenie w postaci reflektorów lub punktów ledowych, dzięki którym pomieszczenie będzie wydawać się większe. Lustra najlepiej umieścić nad komodą albo we froncie szafy, natomiast na podłodze wyłożyć gładką terakotę.  

Jak urządzić duży przedpokój?

W dużym przedpokoju warto skorzystać z szafy garderobianej lub mebli na wymiar, dzięki czemu będzie więcej miejsca na odzież wierzchnią, sprzęt domowy czy środki czystości. Należy zaopatrzyć się w wygodne siedzisko do zakładania i zdejmowania butów oraz w komodę. Lustro stojące lub ścienne pozwoli na oglądanie całej sylwetki, z kolei miękkie tkaniny w postaci kotar i dywaników ocieplą wnętrze. Oświetlenie komunikacyjne, czyli punkty ledowe, pozwolą na rozświetlenie poszczególnych części holu.