Półka z książkami
11
kwi

Pokaż siebie w tym stylu

Istnieje styl w aranżacji wnętrz, który nie ma sztywnych, określonych ram, pozwala w pełni na wyrażenie siebie i łączenie skrajnych, kontrastujących ze sobą upodobań osoby, która go zastosuje. Mowa o eklektyzmie, który pozwala na swego rodzaju miszmasz, tyle, że z sensem. 

Historia i najbardziej znane przykłady 

Chyba nie ma na tym świecie człowieka, który nie słyszałby o Wieży Eiffla lub o Statule Wolności w Nowym Yorku, a to przecież największe i zdecydowanie najbardziej znane przykłady budowli wykonanych w stylu eklektycznym. Szacuje się, że początki eklektyzmu miały miejsce już w XIX wieku. Wówczas zaczęto łączyć i mieszać ze sobą różne style. Początkowo dotyczył on jednak stylów historycznych, w ten sposób pojawiały się neogotyk czy neobarok. 

Łączenie stylów 

Poza konkretnymi stylami, w dzisiejszej architekturze, co nikogo nie powinno dziwić, występuje mnóstwo łączeń między stylami. Najczęściej dotyczy to tych, które są do siebie podobne lub zwyczajnie pasują do siebie i uzupełniają się. Bardzo często nawet nieświadomie styl prowansalski jest łączony z shabby chic, ze względu na podobną stylistykę. Podobnie jest w przypadku stylu loftowego z rustykalnym lub boho ze skandynawskim. Ważne jednak, by któryś ze stylów znacząco dominował nad drugim. Pewne łączenia wchodzą w użycie jako konkretne style mieszane. Między innymi w ten sposób powstały ostatnio bardzo popularne style boho loft (styl industrialny z boho) oraz scandi boho (styl skandynawski z boho). 

sypialnia w stylu boho i loft

Jak znaleźć wspólny mianownik? 

Aby nie wprowadzić do wnętrz swoich pomieszczeń chaosu, powinno się znaleźć wspólny mianownik, który łączyłby poszczególne elementy. Może to być kolorystyka, motyw przewodni, materiał, z którego wykonane są meble. W ten sposób nie doprowadzimy do przypadkowego bałaganu, a przemyślanego dizajnu w aranżowanym wnętrzu. Na przykład mając do dyspozycji orientalne wzory na poduszkach i innych przedmiotach efektownie byłoby zestawić je z surowością stylu loftowego. Perskie, wzorzyste dywany można natomiast skontrastować z nowinkami technologicznymi.  

Aranżując wnętrze należy jednak wziąć pod uwagę, że mając wiele wzorzystych przedmiotów, ściany powinny pozostawać w jednej barwie, by tworzyć spójne tło. 

Meble w stylu eklektycznym 

Dobór mebli do eklektycznego wnętrza może okazać się trudny i stanowić nie lada wyzwanie. Warto jest zasięgnąć rady architekta, by wszystko zostało do siebie odpowiednio dopasowane. W projektowaniu wnętrza jednak poza znalezieniem wspólnego mianownika można pokusić się o zestawienie mebli nowszych ze starszymi, połyskujących z matowymi – ponownie na zasadzie kontrastu. Przykładem mebla eklektycznego może być kredens wykonany z dębu z dodatkowymi nadstawkami oraz z okuciami mosiężnymi lub wykonanymi z brązu. Ciekawym rozwiązaniem, czerpiącym z eklektyzmu są także wszelkie krzesła z tapicerskimi obiciami w różne wzory. 

kolorowe krzesła w kuchni

Wady stylu eklektycznego 

Na pewno nie jedyną, ale zdecydowanie największą wadą eklektyzmu jest łatwość w zrobieniu bałaganu i nieładu w aranżowanych wnętrzach. Należy wszystko dobierać z rozmysłem, w końcu nie każdy kolor ze sobą współgra i wygląda dobrze, różne rodzaje drewna, z których wykonane są meble, mogą spowodować poczucie istnego miszmaszu i braku gustu. Podobnie jak zbyt wiele niepasujących do siebie dodatków. Wtedy zamiast pożądanego efektu, będzie panować poczucie braku ładu, chaosu i przypadkowości. Podobnie jak w innych stylach, w tym również łatwo jest o przesadę, przytłoczenie. 

Zalety stylu eklektycznego 

Nie da się ukryć, że mimo wspomnianych negatywów, eklektyzm ma wiele pozytywnych cech, które przyciągają coraz większe rzesze ludzi i kuszą z zaczerpnięcia z tego stylu. Wśród nich można wyróżnić: 

  • nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz, 
  • swoboda i dobrowolność, 
  • pełne wyrażenie siebie we własnym wnętrzu, 
  • brak sztywnych ram innych stylów, 
  • oryginalność i wyjątkowość. 

Dla kogo jest eklektyzm? 

Z pewnością doskonale odnajdą się w nim osoby, które nie lubią nudy, ani szablonowości. Przeznaczony jest dla osób, które nie lubią gotowych rozwiązań, mają chęć wyrażania siebie i są kreatywne, twórcze. Mogą to być również zwolennicy zmian, dosyć często zastanawiający się nad innym układem mebli, czy wymianą dodatków. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zmiany powinny być dokonywane z rozmysłem i smakiem. W eklektyzmie bardzo łatwo o chaos. 

dodatki boho w sypialni skandynawskiej

Co wpływa na popularność stylu eklektycznego? 

Styl eklektyczny pozwala na połączenie wszystkiego tego, co nam się podoba. Nie ogranicza się do jednego stylu ani nie zamyka w konkretnych, narzuconych ramach. Może mieć nutkę szaleństwa, pozostając eleganckim. Może być chaotyczny, ale w tym wszystkim będzie tkwić jakaś metoda. Eklektyzm jest ponadczasowy i pozwala na wyrażenie siebie. 

Daj swojemu domowi indywidualny styl

Zaprojektowanie wnętrza w stylu eklektycznym może być trudniejsze niż się wydaje. Zrobienie tego ze smakiem i sprawienie, by wszystko się ze sobą łączyło, było uporządkowane może okazać się wyzwaniem. Jeśli masz wątpliwości, jak to zrobić dobrze, skontaktuj się z zespołem profesjonalistów z MAZZANI! Razem sprawimy, by Twoje wnętrze odzwierciedlało Ciebie w idealny sposób. 

Pytania naszych klientów:

Czym się charakteryzuje styl eklektyczny?

Styl eklektyczny charakteryzuje się nieoczywistymi połączeniami, brakiem szablonowości, pełnym uzależnieniem od gustu osoby, która zamierza wprowadzić go we własne wnętrze. Lubi kontrasty i nieoczywistość. 

Jak odpowiednio łączyć style?

Należy zachować umiar i przemyśleć odpowiednio dobór mebli, dodatków, kolorystykę. Najlepiej będzie zacząć od kompilacji dwóch stylów, a z czasem stopniowo dokładać elementy zaczerpnięte z kolejnych.

Z czym łączyć styl glamour?

Styl glamour cechuje się wyrafinowaniem, elegancją i szykiem. Nie zmienia to jednak faktu, że może on się łączyć z innymi stylami. Powszechnie uważa się, że nie pasuje on do wnętrz nowoczesnych, co jest nieprawdą. Przykładem może być prosta, funkcjonalna i nowoczesna sypialnia mająca jednak pewne dodatki zaczerpnięte ze stylu glamour – na przykład lampy oraz pufy glamour.