pokój dziecka
11
kwi

Pokrótce o stylu greckim 

Wcale nie trzeba jechać do słonecznej Grecji, aby móc poczuć jej klimat. Styl grecki, czyli jeden z wielu nurtów aranżacji wnętrz, doskonale oddaje jej atmosferę i sprawia, że każde mieszkanie może przypominać nadmorski kurort z Południa. Styl ten doda pomieszczeniom lekkości i przestronności, wniesie do nich zdecydowanie więcej światła. Czym zatem charakteryzuje się styl grecki i jak wyglądają urządzone w nim poszczególne pomieszczenia? 

Główne założenia stylu greckiego 

Urządzenie mieszkania lub domu w stylu greckim wydaje się być proste. Faktycznie dysponujemy konkretną paletą barw i aranżujemy mieszkanie przy pomocy prostych mebli oraz dodatków związanych z morzem. Niemniej architektura jest nieco bardziej wymagająca. Styl grecki lubi chropowate ściany, łuki w przejściach między niektórymi pomieszczeniami i bielone belki pod sufitem. Zatem ma on swoje wymagania.  

Jego główne założenia to: 

  • posługiwanie się zawężoną paletą kolorystyczną (biel, błękit), 
  • wykorzystanie elementów architektonicznych (np. łuki), 
  • zastosowanie motywów roślinnych, 
  • wykorzystanie tkanin z naturalnych materiałów, 
  • prostota, 
  • jasne wnętrze. 

Podstawowa paleta kolorystyczna w stylu greckim jest bardzo mocno zawężona. Bazujemy na dwóch barwach – bieli i błękicie. Wnętrze takie dla wielu osób będzie mogło wydawać się dosyć chłodne, co ma ogromny sens w Grecji, w której zazwyczaj panują wysokie temperatury. Niemniej takie połączenie jest harmonijne i działa na nas kojąco. Istnieje pewne rozwiązanie, pozwalające na ewentualne ocieplenie wnętrza. Styl grecki akceptuje również korzystanie z beżu, cytrynowej żółci i ochry, jednak należy mieć na względzie, że nie powinno się ich wykorzystywać nadmiernie.

To biel i błękit mają dominować w aranżowanym na nurt grecki pomieszczeniu. Architektura oczywiście musi przywodzić na myśl tą południową. Dlatego wnętrza zyskają, jeżeli przejścia do nich będą wykończone łukami, a pod sufitami przymocowane zostaną bielone belki. Bardzo ważne jest również zastosowanie greckich motywów! Chociaż styl ten obecnie bardziej nawiązuje do nadmorskich kurortów niż antycznej Grecji, wszelkie motywy i ornamenty są zaczerpnięte ze starożytności. Najczęściej wykorzystywanymi motywami roślinnymi są wzory liści palm przeplatane z innymi. Poza tym równie często spotkamy meandry, czyli wielokrotnie załamujące się pod kątem prostym linie.  

drewniany stolik kawowy

Meble 

Meble w stylu greckim powinny być proste i praktyczne. W salonie musi znaleźć się wygodna sofa w jasnym kolorze. Do tego drewniany stolik kawowy w naturalnym kolorze. Nisze w ścianach zazwyczaj odgrywają role półek, jednak sprawdzi się również komoda. Meblem, którego absolutnie nie powinno zabraknąć, jest drewniane krzesło z malowanego drewna, z plecionym siedziskiem.  

W kuchni dobrze byłoby, gdyby stanął stary, bielony kredens w towarzystwie prostej ławy, blatów i bielonych szafek kuchennych. Mogą one ewentualnie pozostać w naturalnym kolorze lub poprzecierane, by wyglądały na starsze niż są w rzeczywistości, co dodatkowo zbuduje klimat. 

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest oczywiście łóżko. W stylu greckim powinno być ono duże i masywne, ozdobione dodatkowo baldachimem. Dobrze, aby po jego obu stronach znajdowały się szafki lub stoliki nocne. Szafa natomiast nie powinna być zabudowana. Styl grecki preferuje ją w formie wolnostojącego mebla o ozdobnych zwieńczeniach. Lustro, które może znaleźć się w sypialni, najlepiej będzie prezentować się w bielonej, drewnianej ramie, którą dodatkowo przetrzemy w celu postarzenia. 

Łazienka jest pomieszczeniem, które dosyć łatwo można urządzić w stylu greckim. Podłogę wyłóżmy naturalnym kamieniem. Dobierając meble, warto wybrać te drewniane, pomalowane na biało lub niebiesko. Kosze na bieliznę powinny być wykonane z wikliny lub morskiej trawy. Wanna powinna być zabudowana. 

Dodatki i dekoracje 

Wobec stosowanych materiałów występuje jedna, prosta zasada – muszą być pochodzenia naturalnego. Tkaniny są zazwyczaj ozdobione biało-niebieskimi wzorami, najczęściej w paski. Nie powinno ich zabraknąć w urządzonych w stylu greckim pomieszczeniach. Mogą to być poduszki, pościele, zasłony, ręczniki czy ścierki. W przypadku ceramiki, występują malowane talerze, misy i amfory. Styl grecki lubi także plecione z wikliny kosze i organizery, co nawiązuje nieco do nurtu boho.

Poza nimi, w formie pojemników na kosmetyki czy drobiazgi, mogą występować również drewniane skrzyneczki. W dekoracji niemniej ważne są kwiaty i gałązki oliwne umieszczane w wazonach. Nie może ich zabraknąć w aranżowanej przestrzeni, ponieważ przyczyniają się do budowy klimatu. W przypadku łazienki dobrze byłoby, gdyby pojawiły się motywy z muszelek, na przykład mydelniczka w takiej formie. Doceniane są również naturalne gąbki. 

niebieski fotel w salonie

Zaprojektuj swoje wnętrze razem z ekspertami

Aranżacja mieszkania w stylu greckim chociaż wydaje się być łatwa, może okazać się wyzwaniem. Przed rozpoczęciem projektowania na własną rękę, warto jest zaczerpnąć porad architektów wnętrz. Firma MAZZANI dysponuje zespołem doświadczonych specjalistów w dziedzinie aranżacji wnętrz, którzy chętnie pomogą przy urządzaniu nowych przestrzeni. 

Pytania naszych klientów:

Z jakimi nurtami aranżacyjnymi komponuje się styl grecki?

Styl grecki nawiązuje z całą pewnością do shabby chic, poprzez bielone i postarzane meble. Czerpie również ze stylu rustykalnego, prowansalskiego i boho, ponieważ częściej wykorzystywanymi surowcami są nie tylko drewno, ale i wiklina, czy chociażby trawa morska. Sama kolorystyka z kolei nawiązuje do nurtów marynistycznego oraz hampton. 

Czy kolory pastelowe pasują do stylu greckiego?

Styl grecki posługuje się konkretną paletą barw. Kolorami bazowymi są biel i błękit. Oczywiście w celu ocieplenia wnętrza, można je przełamać beżem, ochrą czy cytrynową żółcią. Inne kolory są przeważnie odradzane, gdyż styl ten w łatwy sposób może stać się eklektyczny lub iść w stronę shabby chic, ewentualnie innego nurtu aranżacyjnego.