surowa cegła na ścianie
24
wrz

Stylistyka wnętrz eklektycznych 

Styl eklektyczny w pierwszym wrażeniu wydaje się tworzyć estetyczny bałagan we wnętrzu, lecz to po prostu mieszanka kilku różnych nurtów, które mają za zadanie stworzyć jedną aranżacyjną całość. Głównym aspektem owej stylistyki jest łączenie elementów, które całkowicie się ze sobą nie komponują i pochodzą z wielu różnych artystycznych kierunków.  

sztuczne kwiaty w wazonie

Styl eklektyczny – czym jest? 

Styl ten ma wiele definicji, ale głównie chodzi w nim o to, by stworzyć kreatywną aranżację mieszkania poprzez łączenieznacznej ilości stylistyk ze sobą. Możemy zestawiać zabytkowe meble ze współczesnym wnętrzem lub na odwrót – w aranżacjach retro mogą odnaleźć się nowoczesne elementy. Ważne, aby dodatki, które ozdobią mieszkanie miały nowoczesne formy z zakresu wzornictwa.  

Styl ten umożliwia nam bycie kreatywnym w tworzeniu własnego wnętrza. Modne obecnie designy możemy połączyć z rodzinnymi pamiątkami z ubiegłych lat, a stary stół skomponować z nowoczesnymi krzesłami ze stylistyki glamour lub udekorowanymi płytkami ściennymi. Na pozór całość wygląda mocno sprzecznie ze sobą, lecz na końcowym etapie urządzania mieszkania, wszystko razem utworzy wyjątkowy efekt i nada wnętrzu eklektyczny charakter. 

Styl eklektyczny we wnętrzach – główne aspekty 

W urządzaniu tego typu wnętrz nie należy obawiać się, jak skomponują się ze sobą różne kolory czy wzory, ponieważ o to chodzi w tej stylistyce – ma być różnorodna. Są jednak pewne zasady, których trzeba przestrzegać, aby wnętrze domu wpisywało się w ten styl, mianowicie: 

  • Białe ściany – zamiast całkowicie śnieżnych ścian możemy zastosować jasne i jednolite kolory. Jeśli jednak będziemy mieli zamiar skorzystać ze wzorów na naszych dodatkach, meblach czy tekstyliach, należy pozostać przy bieli. 
  • Dekoracyjne tapety – jeśli chcemy ozdobić nimi ściany, musimy zrezygnować z krzykliwego wyposażenia i intensywnych barw zastosowanych we wnętrzu.  

Pomieszczenia w stylu eklektycznym mają być dla nas przytulne, zatem dobrze sprawdzą się koce, dywany oraz spora ilość poduszek.  

pamiątkowe zdjęcia na szafce

Meble stylu eklektycznym

Styl ten pozwala nam wybrać masę różnych rodzajów mebli. Przy urządzaniu stołu warto zastosować inne typy krzesł, a każde z nich może różnić się od siebie poprzez kolor, tapicerkę czy formę. Kompletując meble służące do wypoczynku w salonie, najlepiej wybierać pojedyncze sztuki z różnych kolekcji stylistycznych.  

W przypadku mebli służących do przechowywania sytuacja wygląda podobnie. W kuchni warto utworzyć kompozycję składającą się z wiszących witryn, kredensów lub szafek. Dobrze odnajdą się meble, które mają ślady użytkowania. Szczególnie wyjątkowo będą się prezentować w zestawieniu z wyposażeniem wykonanym z tworzywa sztucznego lub metalu. Meble eklektyczne możemy użyć również jako dodatek sam w sobie w ramach dekoracji.  

W jaki sposób zadbać o oświetlenie? 

Oświetlenie w stylu eklektycznym jest bardzo ważne. Tworzy odpowiedni nastrój w pomieszczeniu, warto więc zadbać o jego estetyczny aspekt wizualny. Równie istotne jest umiejscowienie, każdy kąt wnętrza powinien być rozświetlony. Stylistyka eklektyzmu lubi wyzwania takie jak łączenie lamp wiszących, stojących i stołowych, ale też kinkietów w sferze pomieszczenia. Oświetlenie eklektyczne może posiadać wiele opraw dekoracyjnych, w tym klosze z kryształkami czy rozmaitymi wzorami.  

Aranżacje wnętrz w stylu eklektycznym

Aby stworzyć eklektyczny wystrój, dobranie koloru ścian jest znaczącą sprawą. Będzie stanowił on tło dla pozostałych elementów wyposażenia. Jeśli wnętrze nie należy do dużych, to ściany powinny być jasne – wpłynie to na wizualne powiększenie przestrzeni. Aranżacja z jasnymi kolorami nie musi być nudna, o ile użyjemy różnych ramek lub obrazów na ścianie, dużą ilość poduszek na kanapie czy lampę podłogową. Eklektyczne wnętrza to też wszelakie urozmaicenie związane z użyciem różnych wzorów na ścianie, które możemy wykonać nawet sami dzięki szablonom i kilku kolorom farb.

tapeta ścienna we wzory

Twój dom zasługuje na piękne wnętrze!

Jeśli planujesz urządzić swoje mieszkanie w stylu eklektycznym, zapraszamy do kontaktu z MAZZANI. Nasz profesjonalny zespół stworzy dla Ciebie idealną aranżację wnętrza. Projekty realizujemy na terenie Warszawy, lecz działamy także online, tworząc koncepcje wnętrz dla klientów z całej Polski.   

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuję się aranżacja w stylu eklektycznym?

Nurt eklektyczny w aranżacji wnętrz polega na łączeniu różnych stylów, epok i wzorców w jednej przestrzeni. Charakteryzuje się oryginalnym połączeniem różnych elementów dekoracyjnych, co tworzy niepowtarzalny, indywidualny i kreatywny charakter mieszkania. 

Jakie meble stosuje się w stylu eklektycznym?

W aranżacji wnętrz w stylu eklektycznym meble są często łączone z różnych stylów i epok. Można tam spotkać zarówno klasyczne, eleganckie modele, jak i industrialne, rustykalne, a nawet egzotyczne.