małe mieszkanie
19
sty

Niewielki metraż

Mieszkania o niewielkim metrażu, mowa tu chociażby o kawalerkach, to wnętrza, które bez wątpienia potrafią skusić niską ceną i często korzystną lokalizacją. Mieszkania tego typu nie zapewni raczej komfortu na takim samym poziomie jak przestronny apartament, jednak nie musi brakować w nich stylu oraz wygody. Jak sprawić, aby nasza kawalerka była stylowa, funkcjonalna i posiadała odpowiednio zagospodarowaną przestrzeń? Przedstawiamy 5 kroków, które pomogą Wam uzyskać zadowalający efekt końcowy. 

małe mieszkanie

Aranżacja polegająca na łączeniu 

Współcześnie łączy się ze sobą obszary strefy zawodowej z prywatną, przez co jeszcze do niedawna strzeżone domowe wnętrza stają się również przestrzenią home office. Wraz z takimi zmianami zanika również konieczność podziału mieszkania na strefy. Jak urządzić naszą kawalerkę tak, aby wszystko co najważniejsze zmieściło się w jednym pomieszczeniu i współgrało ze sobą? 

Po pierwsze należy zrezygnować ze ścianek działowych, a przejście pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami akcentować można w dużo ciekawszy sposób. Tak np. obszar salonu wyznaczyć można za pomocą dywanu, na granicy kuchni ustawić stół, a biuro niech będzie wytyczone poprzez linię biurka. Podany przykład jest dość subtelnym zaznaczeniem stref i określeniem im funkcji przez co nie przytłoczy całej aranżacji, a wpłynie na jej wielofunkcyjność. Takie wyjście spowoduje, że mieszkanie dopasuje się do jego użytkowników i będzie zmieniało się wraz z nimi. Ponadto efektem końcowym będzie również wrażenie, że nasza kawalerka jest większa i przestronniejsza. 

małe mieszkanie z otwartą kuchnią

Automatyzacja wyposażenia wnętrz 

Wręcz idealnym wyborem do małych pomieszczeń są zautomatyzowane meble. Dzięki temu, że można je chować, wysuwać i z łatwością dopasowując do aktualnej potrzebnej funkcji pomagają w organizacji przestrzeni naszej kawalerki. Współczesne innowacje rozwiązania technologiczne pozwalają nie tylko na optymalne wykorzystanie przestrzeni, ale także na jak najbardziej oszczędne zużywanie energii. Obecnie na rynku dostępne jest wiele ciekawych rozwiązań. Jednym z nich może być automatycznie podnoszone pod sufit łóżko. Koszt wykonania takiej automatyzacji jest naprawdę niewielki, a uzyskana dzięki temu dodatkowa powierzchnia użytkowa w ciągu dnia jest bezcenna. 

Wielofunkcyjne meble 

Meble nie muszą pełnić zaledwie jednej roli. Do małych pomieszczeń szczególnie poleca się te, które mogą spełniać wiele funkcji. Dobrym przykładem może być szafa, która oprócz możliwości przechowywania odzieży może być wykorzystana również jako przestrzeń do pracy. Taki model szafy nazywany jest cloffice. Jest to patent, który został wymyślony w okresie pandemii i zdecydowanie warto jest skorzystać z niego w swoim mieszkaniu. Warto wspomnieć, że jest on tani i łatwy w budowie, wystarczy ulokować w szafie niewielkie biurko lub płytę, którą będzie można zmienić w blat roboczy. Gdy zakończysz swoją pracę wystarczy jedynie zamknąć drzwi szafy. 

Porządki nie tylko w okresie świąt 

Nie od dziś wiadomo, że wrogiem pomieszczeń o niewielkim metrażu jest bałagan. Pisząc „bałagan” mamy na myśli dwa jego znaczenia – ten związany z koniecznością utrzymywania porządku oraz ten odnoszący się do chaosu aranżacyjnego. Przyczyną powstania obydwu tych rodzajów jest po prostu nadmiar posiadanych rzeczy. Dlatego jednym z kroków na aranżację kawalerki, która będzie stylowa i funkcjonalna jest generalne sprzątanie i pozbycie się gratów. Należy pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów, nieużywanych gadżetów oraz mebli. Pozwoli nam to na łatwiejsze utrzymywanie porządku oraz odzyskanie sporej ilości wolnego miejsca. A co, jeżeli w grę wchodzą sentymenty? Warto wtedy zainwestować w pojemne szafy lub systemy do przechowywania. Można zbudować je samemu z solidnych płyt drewnopodobnych oraz umiejętnie wkomponować je do naszego wnętrza. W kawalerce warto jest korzystać z dyskretnych szafek, szuflad oraz półek, które pomagają w okiełznaniu nieładu mieszkaniowego. 

Kolory i dekory 

Niektóre barwy potrafią nieco oszukać rzeczywistość, dlatego aranżując małe mieszkanie warto jest mieć na uwadze, że kolory mają moc. Oczywiście używając nawet najpiękniejszych barw w pomieszczeniu magicznie nie przybędzie dodatkowych centymetrów, ale nasze mieszkanie wizualnie stanie się bardziej przestronne, czyste i większe. Jakich barw użyć, aby uzyskać taki efekt? Jasnych! Niekoniecznie musi być to biel. Jasne odcienie szarości oraz beżu również zapewniają efekt optycznego powiększenia pokoju. Dodatkowo, o czym warto jest pamiętać to to, że delikatne kolory korzystnie wyglądają w zestawieniu z dekorami z drewna. 

małe jasne mieszkanie

Kochamy projektować wnętrza

Mamy nadzieję, że te kilka prostych i ciekawych porad pomoże Wam zaaranżować swoją ukochaną kawalerkę tak, aby była stylowa, funkcjonalna i przestronna. Jeśli nadal masz wątpliwości, skontaktuj się z zespołem MAZZANI. Jesteśmy profesjonalistami z pasją do wnętrz i z przyjemnością pomożemy stworzyć Twoje wymarzone wnętrza.