mała łazienka z wanną heksagony
19
sty

Wanna w małym pomieszczeniu

Jesteś posiadaczem/posiadaczką łazienki o niewielkich rozmiarach i marzysz o wstawieniu do niej wanny? Czy to w ogóle jest możliwe? Jak zamienić kabinę prysznicową na wannę? Na te oraz inne pytania odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Czy rozmiar wanny jest ważny? 

Właściciele łazienek o niewielkim metrażu mogą być spokojni, ponieważ najkrótsze wanny dostępne na rynku mierzą od 100 do 120 cm długości oraz ok 70 – 75 cm szerokości. Modele takie jednak nie spełnią oczekiwań zwolenników długich kąpieli. Częstszym wyborem wśród niewielkich modeli wanien cieszą się te o długości 140 cm oraz szerokości wynoszącej 75 cm. Na rynku dostępne są w wielu rozmaitych kolorach, kształtach oraz wysokościach. Większość spośród takich rodzajów wanien ma wbudowane siedzisko, które jest świetnym rozwiązaniem m. in. dla osób starszych. Wybierając się na zakupy należy pamiętać o sprawdzeniu wyprofilowania danego modelu. Dlaczego? Ponieważ górna krawędź nie zawsze odpowiada prawdziwemu wymiarowi danej wanny. Pomiary powinny być wykonywane przy samym dnie. 

mała wanna z lustrem

Wanna i parawan – połączenie idealne? 

Wanna połączona z parawanem jest praktycznym i dobrym rozwiązaniem. Sprawdzi się ono nawet w bardzo małej łazience. Dostępnych jest wiele różnych modeli parawanów, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Na rynku dostępne są m.in. parawany przesuwane, składane harmonijkowe czy wahadłowe. Dwa pierwsze warianty bez problemu dopasować można do każdego rodzaju oraz wielkości wanny, zaś wariant ostatni zaprojektowany został wyłącznie z myślą o wannach prostokątnych. Jak wybrać odpowiedni parawan? Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na długość wanny, tak aby można było wygodnie do niej wejść i z niej wyjść. Najlepiej, aby na te czynności pozostawić ok. 75 cm wolnej przestrzeni. Wanna z lekkim i transparentnym parawanem jest idealnym wyjściem, gdy w naszej łazience nie ma miejsca na obszerną kabino-wannę. 

wanna z parawanem szklanym

Iluzja optyczna czy prawdziwy trick? 

Łazienka o niewielkim metrażu to przestrzeń, w której praktycznie ciągle musimy iść na jakieś kompromisy. Czasami jednak otrzymujemy od losu szansę. Jeżeli szerokość Twojego wnętrza posiada 148 cm, a wanna, o której marzysz posiada 150 cm długości, to warto jest pomyśleć o wykuciu w ścianie wnęki o niewielkim rozmiarze. Dzięki takiemu działaniu brzeg wanny wpasuje się idealnie w metraż, a Ty otrzymasz dodatkowe centymetry komfortowej kąpieli. Pasjonaci aranżacyjnych sztuczek również znajdą coś dla siebie. Wnękę można w ciekawy sposób podświetlić, dzięki czemu łazienka nabierze dodatkowego stylu i charakteru. Wszyscy Ci, którzy nie mogą lub nie chcą wykuwać ściany, mogą zdecydować się na mniejszy model, a pozostałą wolną przestrzeń zabudować, tworząc tym samym wygodną półkę na przybory toaletowe. 

Asymetria 

Warto jest skorzystać z dostępnych na rynku wanien asymetrycznych. Są one sprytnie wyprofilowane, posiadają zaskakujące załamania, dzięki czemu mogą być o wiele bardziej pojemne od tych klasycznych, nawet dłuższych modeli. Dobrym przykładem będzie asymetryczna wanna o długości 150 cm, która jest tak samo pojemna, jak klasyczna mierząca 170 cm. Cechą charakterystyczną asymetrycznych wanien jest najczęściej występujący trójkątny kształt. Dzięki niemu świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Decydując się na zakup asymetrycznego modelu wanny należy zwracać uwagę na to, aby miała ona wąski brzeg, pozwoli on zaoszczędzić dodatkowe kilka centymetrów. 

Styl retro 

W pomieszczeniach o niewielkim metrażu powinna rządzić przede wszystkim prostota i funkcjonalność, tak jest również w przypadku łazienki. Jeżeli jednak marzysz o wannie, która swoim wyglądem nawiązuje do stylu retro to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Twoje marzenie jest realne do spełnienia! Współcześnie wielu producentów wanien ukłoniło się w stronę klientów i zaczęło produkować retro wanny, których długość oscyluje w przedziale od ok. 140-150 cm. Pamiętać należy jednak, że taka wanna cechuje się tym, iż jej góra jest znacznie dłuższa niż dół. Ponadto, niektóre z firm wprowadziły na rynek również niewielkie stylizowane wanny narożne. Modele takie wspierane są na efektownych nogach, które swoim wyglądem imitują orle szpony. 

Wyjątkowe rozwiązania dla Twojego mieszkania

Jeżeli jesteś jednocześnie wielbicielem kąpieli oraz posiadaczem małej łazienki, wcale nie musisz rezygnować z wanny. W sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli o różnych wymiarach, dlatego bez wątpienia znajdziesz coś, co wpasuje się stylistycznie i wymiarowo do Twojego wnętrza. Jeśli nie jesteś pewny, jak zaaranżować swoje mieszkanie, aby było komfortowe i przytulne, a przy tym najbardziej funkcjonalne – skontaktuj się z projektantami MAZZANI . Stworzymy indywidualny i oryginalny projekt, w którym zrealizujemy Twoje wnętrzarskie marzenia.