lustro z funkcją podświetlenia
06
kwi

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę? 

Oświetlenie łazienkowe powinno być funkcjonalne i komfortowe. Przy wyborze opraw należy kierować się potrzebami użytkowników, takimi jak dobra widoczność do porannej toalety i wieczornego relaksu. Ważne są też konstrukcja, ilość i rozmieszczenie świateł. Dowiedz się więcej z naszego artykułu. 

Planowanie oświetlenia w łazience 

Jeśli urządzasz łazienkę i chcesz, aby była ona funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu, ważne jest, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie. Powinno ono być dobrze i równomiernie rozłożone, a lampy ścienne i sufitowe zróżnicowane w zależności od ich zastosowania i budowy. 

Ilość oświetlenia, której potrzebujesz, zależy od wielkości i kształtu łazienki. Możesz potrzebować czterech lamp, a może będziesz musiał zainstalować ich dwa razy więcej. Jeśli twoja łazienka jest urządzona w ciemnych kolorach, pamiętaj, aby zadbać o więcej punktów świetlnych, dzięki czemu unikniesz wrażenia wizualnej “ciasnoty”. 

Oprócz ilości oświetlenia, ważne jest również, aby zwrócić uwagę na jego szczelność. Wartość ta jest określana jako IP i w przypadku oświetlenia do łazienki powinna wynosić co najmniej 44. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje oświetlenie będzie funkcjonalne i trwałe, a Ty będziesz mógł cieszyć się jego użytkowaniem przez wiele lat. 

lampa wisząca w dużej łazience

Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w łazience  

Jeśli planujesz odświeżyć swoją łazienkę, zastanawiasz się pewnie nad odpowiednim oświetleniem. Czy lampa wisząca będzie odpowiednia jako oświetlenie główne w tej przestrzeni? Zależy to od wielkości i wysokości Twojej łazienki. W przypadku większych i wysokich wnętrz, może to być dobry wybór. Natomiast w mniejszej łazience może ona ograniczać swobodę poruszania się. W takim przypadku warto dodać jeszcze oświetlenie punktowe, np. przy lustrze. 

W nowoczesnych aranżacjach coraz popularniejsze są minimalistyczne lampy wiszące, które montuje się przed lustrem. Najlepiej sprawdzą się te z konstrukcją kierującą światło ku dołowi, na znajdujący się pod nimi blat. W takim układzie okolica lustra wymaga dodatkowego doświetlenia, np. taśmami LED lub lampami ściennymi. 

Odpowiednie oświetlenie łazienki powinno składać się z dwóch elementów:  

  • głównego (górnego), 
  • bocznego (funkcyjnego).  

Do głównego oświetlenia świetnie nadają się plafony, które instaluje się tuż przy suficie, a ich elegancki wygląd pozwala na łatwe dopasowanie do stylistyki wnętrza. Nowoczesne reflektory i spoty także świetnie sprawdzą się jako oświetlenie główne, szczególnie te, które pozwalają na regulację snopu światła. 

Niezależnie od ilości lamp na suficie, w łazience powinno znaleźć się także oświetlenie boczne, np. kinkiety. Do nowoczesnych wnętrz idealne będą proste i geometryczne kinkiety, których konstrukcja kieruje wiązkę światła w pionie. Warto też zastanowić się nad zastosowaniem lamp z regulacją natężenia światła, pozwalających na dostosowanie jego intensywności do własnych potrzeb. Taki system oświetleniowy pozwoli Ci wygodnie wykonywać codzienne czynności w łazience, a także stworzyć przyjazną atmosferę do relaksu i odpoczynku. 

srebrne kinkiety nad lustrem

Jak prawidłowo oświetlić lustro w łazience? 

Jeśli chodzi o doświetlenie lustra w łazience, jest ono niezbędne do wykonywania codziennych czynności, takich jak golenie, układanie fryzury czy nakładanie makijażu. Aby nasze działania były w pełni komfortowe, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie. 

Jak to zrobić? Przede wszystkim, warto zainstalować lampy tak, aby rozświetlały naszą twarz w całości. Najlepiej sprawdza się układ z dwoma kinkietami umieszczonymi symetrycznie po obu bokach lustra. Powinny one znajdować się powyżej naszej linii wzroku, aby uniknąć rażenia oczu. 

Inną opcją jest zastosowanie oprawy o podłużnej formie, którą można zamontować nad górną krawędzią lustra. Dzięki temu, nasze odbicie będzie dokładnie oświetlone i umożliwi nam wykonanie każdej czynności w komfortowych warunkach. 

Zimne czy ciepłe światło w łazience?  

Czy chcesz, aby Twoja łazienka była pełna światła i ciepła? Jeśli tak, to powinieneś wyposażyć ją w źródła światła o różnych temperaturach barwowych. Takie rozwiązanie pozwoli Ci osiągnąć pełen komfort i zadowolenie z tego pomieszczenia. 

Jeśli Twoja łazienka jest utrzymana w jasnej, bielonej kolorystyce, to najlepsze będzie światło o barwie neutralnej (w granicach 4000 – 4500 K). Natomiast jeśli Twoja łazienka jest urządzona w drewnie lub ciemnych kolorach, to lepiej będzie współgrać z nią światło o ciepłej barwie. 

Przy lustrze powinny znaleźć się żarówki emitujące zimne światło (4600 – 6500 K), które zapewni większy kontrast i dokładnie odda kolory. 

W strefie kąpielowej, którą tworzy wanna i jej okolice, warto zastosować ciepłe światło (2700 – 3500 K), które pozwoli Ci się zrelaksować i wyciszyć. Takie światło możesz również wykorzystać do oświetlenia wnęk i półek z kosmetykami. Jeśli chcesz, aby łazienka była Twoim domowym SPA, warto dodać do niej dyfuzory zapachowe i świece. 

srebrne kinkiety nad lustrem

Twój styl, nasza pasja, piękne wnętrza

Jeśli jesteś niepewny co do wyboru odpowiedniego oświetlenia do łazienki, warto skonsultować się z projektantem wnętrz. Profesjonalista z MAZZANI pomoże Ci dobrać odpowiednie źródła światła tak, aby spełniały one Twoje wymagania i były dostosowane do wielkości i kształtu pomieszczenia oraz Twojego stylu. Pomoc projektanta wnętrz może okazać się niezwykle przydatna, zwłaszcza jeśli chcesz stworzyć unikalne i funkcjonalne wnętrze swojej łazienki.

Pytania naszych klientów:

Jak określić ilość oświetlenia potrzebnego w łazience?

Ilość oświetlenia, której potrzebujesz, zależy od wielkości i kształtu łazienki. W przypadku łazienek urządzonych w ciemnych kolorach, warto zadbać o więcej punktów świetlnych, aby uniknąć wrażenia wizualnej “ciasnoty”. 

Czy lampa wisząca będzie odpowiednia jako oświetlenie główne w łazience?

To zależy od wielkości i wysokości łazienki. W przypadku większych i wysokich wnętrz, lampa wisząca może być dobrym wyborem, natomiast w mniejszej łazience może ona ograniczać swobodę poruszania się.