niedoświetlony pokój światłem ogólnym
15
maj

Oświetlenie jako ważny dodatek

W salonie spędzamy większą część naszego dnia. Często jest to miejsce wypoczynku po pracy i wspólnych spotkań z rodziną czy znajomymi. W dobrze urządzonym pokoju czas spędza się o wiele przyjemniej, dlatego w tym przypadku kluczową rolę odgrywa nie tylko całościowa aranżacja wnętrza, ale też odpowiednio dobrane oświetlenie, które sprzyja lepszemu samopoczuciu. Ważnym aspektem jest tutaj kwestia zarówno wizualna, jak i techniczna, co powoduje wiele problemów. Zatem warto poznać kilka zasad, które pozwolą zaprojektować oświetlenie salonu. 

Zasady projektowania oświetlenia w salonie 

Wybierając oświetlenie zarówno do salonu, jak i do całego mieszkania należy kierować się obowiązującymi zasadami a jedną z najważniejszych jest zastosowanie trzech rodzajów źródeł światła: 

 • ogólne, 
 • dekoracyjne, 
 • punktowe, inaczej robocze. 

Każde z wymienionych pomagają otrzymać funkcjonalne i gustowne wnętrze, mimo iż pełnią zupełnie różne funkcje. 

Ogólne źródło światła 

Głównym zadaniem ogólnego źródła światła jest w skuteczny sposób zastąpienie światła słonecznego. Wykorzystuje się do tego celu z reguły lampy montowane na suficie. Jeszcze kilka lat temu zwykle był to jeden żyrandol. Jednak w obecnym czasie coraz popularniejsze jest rozłożenie równomiernie plafonów bądź lamp wiszących o mniejszych rozmiarach. Osoby będące zwolennikami nowoczesności wybierają spoty, tuby LED i downlighty, czyli reflektory umieszczane w suficie. Warto też dodać, że wzrasta również zainteresowanie systemem smart home, za pomocą którego obsługuje się oświetlenie. 

lampa wisząca nad okrągłym stołem

Dekoracyjne źródło światła 

Rola, jaką pełni oświetlenie dekoracyjne to tworzenie przyjaznego i przytulnego nastroju, podkreślenie elementów takich, jak stylowa witryna czy modnie ozdobiona ściana. Wybierając tego typu światło powinno ono nie być zbyt mocne, żeby nie przemęczać oczu i wprowadzić w stan odprężenia pod koniec dnia. W tej roli świetnie sprawdzają się taśmy LED. Idealnie podkreślają detale i przedmioty, które zasługują na szczególną uwagę. 

Punktowe źródło światła 

Punktowe źródło światła służy do oświetlenia konkretnego miejsca, dlatego powinno być skupione w jednym miejscu. Przydaje się ono do wykonywania wielu różnych czynności, takich jak czytanie książki, oglądanie telewizji czy spożywanie posiłku. Dobrym oświetleniem miejscowym jest: 

 • kinkiet, 
 • spot, 
 • lampa wisząca, 
 • lampa podłogowa, 
 • lampa stołowa. 

Decydując się na ten rodzaj oświetlenia, należy na etapie projektowania ustalić, w którym miejscu powinno znajdować się gniazdko umożliwiające podpięcie lampki lub innego pożądanego oświetlenia roboczego. 

Strefy funkcjonalne w salonie 

Salon pełni wiele funkcji, dlatego istotnym i podstawowym zadaniem jest wyznaczenie w nim funkcjonalnych stref, dzięki którym łatwiej będzie wybrać właściwe oświetlenie. Najczęściej pokój dzienny dzieli się na: 

 • strefę jadalni, 
 • strefę relaksu,  
 • strefę czytelniczą. 

Dzieląc pomieszczenie na poszczególne jego części, zdecydowanie łatwiej jest dobrać odpowiednie źródło światła. 

Strefa jadalniana 

Połączenie salonu z jadalnią to popularne rozwiązanie we wnętrzach. Stąd duże zainteresowanie oświetleniem do właśnie tej części salonu. Istotnym krokiem, jest oświetlenie stołu, które powinno zapewniać lokatorom dobrą widoczność. Przy czym należy pamiętać o tym, że źródło światła musi być mniejsze niż stół. 

Ważne, aby dobór oświetlenia stołu był dopasowany pod indywidualne preferencje i gust. Natomiast warto wiedzieć, że możliwości jest wiele. Kształt lampy może być dopasowany do kształtu stołu, ale nie musi. Zarówno w jednym, jak i w drugim wariancie prezentuje się to dobrze. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia szynowego lub rzędu kilku lamp. Szczególnie praktyczne jest to w przypadku stołów rozkładanych. 

salon z kuchnia

Strefa relaksu 

W strefie relaksu dekoracyjne oświetlenie odgrywa ważną rolę i na tym należy się skupić. Jeśli w salonie znajdują się meble, które zasługują na szczególną uwagę, to dobrze jest wybrać do nich subtelne źródło światła, które podkreśli ich charakter i wprawi domowników w dobry nastrój. Warto oświetlić stolik kawowy, witrynę czy też miejsce, w którym znajduje się telewizor. W tym ostatnim przypadku ważne jest umieszczenie światła za TV, zamiast przed nim.  

Strefa czytelnicza 

Stworzenie strefy czytelniczej szczególnie praktyczne jest dla wielbicieli książek. Lampa stojąca lub podłogowa umieszczona za fotelem na komodzie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Warto pamiętać o doborze odpowiedniej barwy i mocy światła, które nie będą miały negatywnego wpływu na narząd wzroku. 

Oświetlenie do salonu – co warto jeszcze wiedzieć? 

Wybierając źródła światła do salonu, trzeba pamiętać o ich parametrach. Warto sugerować się: 

 • Barwą światła – nadaje ona przytulnego klimatu. Temperatura barwowa powinna mieścić się w przedziale 2200-3000 Kelwinów. W przypadku oświetlenia do strefy czytelniczej należy wybrać mocniejszą temperaturę, czyli 3000-4000 Kelwinów. 
 • Układem salonu – oznacza to, że źródło światła powinno pasować do rozmiaru pomieszczenia i mebli, które w nim są. W niskich wnętrzach lepiej umieścić plafony natomiast w wyższych lampy. Wskazówka, która ma duże znaczenie nawet w małych pokojach to wykorzystanie oświetlenia rozproszonego, które wygląda lepiej, ale też optycznie powiększa przestrzeń. Niedoświetlone zakamarki i kąty wizualnie zmniejszają, dlatego żyrandol na środku nie jest korzystnym rozwiązaniem. 
 • Natężeniem światła – zbyt słabe i zbyt mocne oświetlenie jest szkodliwe dla oczu. Najprościej więc dopasować moc światła do wykonywanych czynności. Do odpoczynku wystarczy 250 lumenów, czyli żarówka 2-3 W. Natomiast do intensywniejszych czynności, takich jak czytanie, optymalna moc to 500 lumenów. 
osoba czytająca książkę przy lampie

Podsumowanie 

Projektowanie oświetlenia w salonie jest dużym wyzwaniem, któremu niełatwo sprostać. Aby wybrać najkorzystniejsze dla siebie źródło światła, trzeba się sporo natrudzić, ale też mieć na ten temat przynajmniej podstawową wiedzę. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z usług projektantów wnętrz, którzy posiadają doświadczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Należy wziąć pod uwagę, że odpowiednio zaaranżowane oświetlenie salonu to nie tylko funkcjonalność i estetyka, lecz również zdrowie naszych oczu, o którym tak często zapominamy. 

Twój dom, Twoje wymagania, nasza pasja

Fachowe doradztwo, doświadczenie, profesjonalizm, zaangażowanie, precyzyjność i sumienność to cechy projektantów wnętrz z Warszawy. Dla MAZZANI niemożliwe nie istnieje a marzenia zamieniamy w rzeczywistość. Sprawdź to osobiście i skontaktuj się z nami! 

Pytania naszych klientów:

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?

Żeby dobrze zaprojektować oświetlenie w salonie, należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim trzeba wyznaczyć strefy funkcjonalne w pokoju, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować właściwe oświetlenie potrzebne do wykonywania określonych czynności. 

Lepszy do salonu będzie żyrandol czy lampa?

Na podstawie wyznaczonej strefy funkcjonalnej i ustalenia, jakie źródło światła sprawdzi się najlepiej, wybiera się odpowiednie oświetlenie. Lampa sprawdza się w oświetleniu punktowym, natomiast żyrandol wykorzystywany był kiedyś do oświetlania ogólnego. Obecnie lepszym rozwiązaniem jest równomierne umieszczenie plafonów na suficie, ewentualnie lamp wiszących.