osoba na niewygodnym krześle
16
maj

Największe błędy w aranżacji

Stylowo i modnie zaprojektowane wnętrza, od których ciężko oderwać wzrok, wywierają bardzo dobre wrażenie. Warto jednak zwrócić uwagę, że urządzając własne cztery kąty, liczy się nie tylko ostateczny wygląd, ale również praktyczność a połączenie jednego z drugim stanowi dość spore wyzwanie. Żeby uniknąć wielu błędów aranżacyjnych, które nagminnie się zdarzają, dobrze zapoznać się z tym artykułem. Na przyszłość pozwoli uniknąć niechcianych wpadek, które potrafią zepsuć nawet najlepszy pomysł. 

Spójność dostosowana do potrzeb 

Urządzając swoje mieszkanie, trzeba mieć na uwadze harmonię i spójność, które przejmą dominację. Ma to na celu zapobieganie chaosowi i nieładowi we wnętrzach poprzez stosowanie różnych, często znacząco różniących się od siebie stylów. Pomieszczenia, w których brakuje spójności, są przytłaczające i męczące. Ponadto ślepe podążanie za modą, aranżacja przestrzeni na wzór zdjęć wziętych z Internetu bądź czasopisma, nierzadko przyczyniają się do tego, że zatracamy się w wyglądzie, nie zwracając uwagi na równie ważną funkcjonalność. To powoduje, że we własnym domu nie czujemy się tak, jakbyśmy chcieli i jak tego oczekiwaliśmy.  

Również często zbędne okazują się dodatki, które są na topie, a jednak nie pasują do naszego wystroju bądź po prostu nie są wygodne. Tak na przykład jest z krzesłami. Dlatego ważne jest, aby określić już na samym początku, w jakim stylu chcemy urządzić nasz dom i starać się unikać mieszanki różnorodnych stylów w poszczególnych pomieszczeniach. Żeby wnętrze nabrało pożądanego przez nas charakteru, a jednocześnie było praktyczne, należy uwzględnić nasze potrzeby i według nich urządzić przestrzeń. 

neonowe kolory ścian

Wyważony dobór kolorów 

Odpowiednie dobieranie barw ma kluczowe znaczenie podczas aranżacji wnętrz. Trzeba pamiętać o ostrożnym wybieraniu kolorów ścian, szczególnie o ciemnych odcieniach, ponieważ mogą wywołać efekt przeciwny do zamierzonego i zamiast sprzyjać odprężeniu, koncentracji czy dobremu nastrojowi, mogą powodować problemy z rozdrażnieniem i nadmiernym pobudzeniem.  

Podstawową zasadą, której warto przestrzegać, jest stosowanie jasnych tonacji w małych pomieszczeniach, natomiast ciemnych w tych o większym metrażu. Przy czym warto zachować umiar i zdecydować się jedynie na pomalowanie jednej ściany ciemnym kolorem, który i tak będzie dość mocno wyróżniał się na tle jaśniejszych barw. Ewentualnie postawić na mocne oświetlenie w przypadku pomalowania wszystkich ścian. Bezpieczniejszym i korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup kolorowych akcesoriów i dodatków, które sprawdzą się świetnie w roli ozdób oraz podkreślą charakter zaaranżowanej przestrzeni. 

Efekt zagracenia – zbędna ilość dodatków 

Mniej znaczy lepiej, to zasada, którą warto się kierować również w przypadku urządzania domu. O tzw. efekt zagracenia jest bardzo łatwo i wystarczy zbyt duża ilość mebli czy dodatków, żeby uzyskać właśnie ten niepożądany rezultat. Przystępując do urządzania mieszkania, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze potrzeby i według nich stworzyć przyjazne i przytulne wnętrze, w którym nie będzie miejsca na zbędne przedmioty i bałagan.  

Warto zadbać o odpowiednie umeblowanie, szczególnie w przedpokoju, które jako pierwsze jest miejscem przyjmowania gości. Lepsza zdecydowanie jest pojemna i dobrze zaprojektowana szafa, niż kilka mniejszych szafek, które w większej ilości wywołują poczucie przytłoczenia i chaosu, a to z kolei nie wpływa dobrze na samopoczucie. Warto również pamiętać, że to, co dobrze sprawdziło się u innych, niekoniecznie i u nas będzie tak samo dobre. Dlatego kupowanie tych samych rzeczy, choćby dodatków, które widzimy na zdjęciach, nie zawsze ma sens i powinien być to zakup zawsze dobrze przemyślany. 

Oświetlenie – ważne w każdym wnętrzu 

Oświetlenie domu czy mieszkania, to jeden z najważniejszych aspektów, o którym nie należy zapominać. Jest to jeden z najczęściej powtarzanych błędów aranżacyjnych, do którego nie przykłada się zbyt dużej wagi, a to bardzo poważny błąd. Dobór źródła światła nie powinien polegać na zakupie jednej dużej lampy do każdego pomieszczenia osobno. Jedno światło nie jest w stanie oświetlić całego pomieszczenia, w którym wykonujemy przecież wiele różnych czynności. 

Istotny dla dopasowania właściwego oświetlenia w każdym pokoju jest podział na strefy, w zależności od tego, co w danym obszarze będziemy robić. Na przykład strefa czytelnicza bądź przeznaczona do nauki, powinna być wyposażona w lampę stojącą, a strefa ogólna powinna zostać oświetlona światłem ogólnym, rozproszonym po całym pomieszczeniu, na przykład kilkoma małymi kinkietami. W ten sposób zapobiegniemy niedoświetleniu i nadwyrężaniu wzroku podczas czytania, nauki, itp. 

duża ilość szafek 

Zachowanie proporcji 

Umiejętne zestawienie ze sobą mebli i dodatków ma ogromny wpływ na zachowanie odpowiednich proporcji, które nie pozostają bez znaczenia w kontekście całokształtu. Istotne jest wystrzeganie się dużych i ciemnych mebli w małych przestrzeniach, które zabierają wiele miejsca i sprawiają, że pomieszczenie prezentuje się nieestetycznie oraz wygląda na dużo mniejsze niż jest w rzeczywistości. Rozwiązania, takie jak masywne i duże meble czy wyspy kuchenne, są przeznaczone do dużych pomieszczeń. Warto o tym pamiętać podczas wyboru nie tylko mebli, ale również pozostałych dodatków, takich jak dywany. 

Dekoracje okien 

Zaletą i zadaniem okien jest wpuszczanie światła dziennego do środka, dlatego ważne jest umożliwienie przedostawania się jak największej jego ilości do pomieszczeń. W związku z tym należy pamiętać o wyborze odpowiednich dekoracji, które jednocześnie pozwolą podkreślić styl, jaki panuje we wnętrzu. Powinniśmy wybierać takie elementy, które będą spójne z meblami i dodatkami. Warto zwrócić uwagę na: 

  • grube zasłony, 
  • rolety, 
  • żaluzje. 

Natomiast należy wystrzegać się klasycznych i marszczonych firan, które nie pasują do obecnych trendów, szczególnie nowoczesnych i industrialnych. 

Aranżacyjne błędy zdarzają się dosyć często. Bez posiadania właściwej wiedzy i umiejętności trudno jest urządzić mieszkanie gustownie, funkcjonalnie i wygodnie. Zbyt duże meble w małych przestrzeniach, za mała ilość i jakość oświetlenia czy zbyt nachalne kolory to jedne z najczęściej spotykanych. Szkodliwe dla wnętrz jest podążanie za modą bez uwzględnienia prawdziwych potrzeb, ale też niestosowanie się do obecnych trendów. Warto zachować pewien balans w tym wszystkim, a w przypadku wątpliwości sięgnąć po poradę architekta wnętrz. 

mały dywanik w dużym pokoju

Stwórz swoje wymarzone wnętrze z nami

Niezawodność, profesjonalizm i sumienność – tym kierujemy się podczas naszej pracy. Współpracując z MAZZANI otrzymujesz gwarancję fachowych usług. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci byli zadowoleni. Sprawdź nas i zadzwoń! 

Pytania naszych klientów:

Jakie są najczęściej popełniane błędy aranżacyjne?

Najczęściej popełnianymi błędami aranżacyjnymi jest niewłaściwie dobrane oświetlenie, zbyt duża ilość stylów, przez które panuje chaos we wnętrzach, zbyt nachalne i przytłaczające kolory ścian, za duża ilość mebli, za duże meble w stosunku do pomieszczenia. 

Co to jest efekt zagracenia?

Efekt zagracenia to efekt wywołany zbyt dużą ilością mebli i dodatków, które niepotrzebnie zajmują zbyt wiele miejsca. Zabierają one mnóstwo przestrzeni, którą można wykorzystać w bardziej praktyczny sposób.