odległości między meblami
06
wrz

Planowanie przestrzeni 

Projektowanie mieszkania przyjaznego niepełnosprawnym rozpoczyna się od gruntownego planowania przestrzeni. To kluczowy krok, który ma ogromne znaczenie dla komfortu i funkcjonalności codziennego życia. Staranność i precyzja w układzie pomieszczeń, szerokości drzwi i dostępie do różnych obszarów mają ogromne znaczenie. Przemyślane rozmieszczenie mebli, przestronne korytarze i odpowiednie odległości między elementami wyposażenia to detale, które ułatwią poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich czy z pomocą kuli. Jest to fundament, na którym można zbudować mieszkanie, które nie tylko spełnia swoje funkcje, ale także jest estetyczne i przytulne dla wszystkich jego mieszkańców. 

estetyczna aranżacja wnętrza

Ergonomiczne meble i wyposażenie 

Kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego umeblowania dla osoby z niepełnosprawnością ruchową: 

  • ergonomiczne meble – warto wybrać meble o specjalnym, ergonomicznym designie, który ułatwia siedzenie, wstawanie i poruszanie się, 
  • meble na kółkach – umożliwiają łatwe przemieszczanie się w mieszkaniu, na przykład krzesło lub biurko, 
  • regulacja wysokości – meble z opcją regulacji wysokości są wszechstronne i dostosowują się do indywidualnych potrzeb użytkowników, 
  • uchwyty i poręcze w łazience – warto zainstalować uchwyty i poręcze, które zapewnią dodatkowe wsparcie i bezpieczeństwo podczas korzystania z tej przestrzeni, 
  • antypoślizgowe powierzchnie – upewnijmy się, że meble mają antypoślizgowe powierzchnie, aby uniknąć przypadkowych wypadków. 

Bezpieczeństwo to priorytet 

Bezpieczeństwo w mieszkaniu dla osób niepełnosprawnych to priorytet. Rozważając aranżację, warto zadbać o kilka kluczowych aspektów. Antypoślizgowe podłogi zapewnią stabilność i ograniczą ryzyko upadków. Usuwanie wystających przewodów i eliminacja ostrych krawędzi pomogą uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw. Ponadto, w kuchni i łazience warto zainstalować detektory dymu i czujniki zalania, które ostrzegą przed ewentualnymi zagrożeniami. Dla osób niewidomych czy słabowidzących montaż oświetlenia awaryjnego i systemu dźwiękowego może być kluczowy w zapewnieniu bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu. Przemyślane rozwiązania projektowe mogą znacząco wpłynąć na komfort i samopoczucie mieszkańców, tworząc jednocześnie estetyczne i funkcjonalne wnętrza. 

antypoślizgowe maty w łazience

Przyjazne akcesoria i dodatki 

Dbanie o odpowiednie akcesoria i dodatki w mieszkaniu dla osób niepełnosprawnych to kluczowy element zapewnienia im pełnej funkcjonalności i komfortu. Warto inwestować w specjalistyczne narzędzia, takie jak otwieracze do butelek czy noże z odpowiednimi uchwytami, które ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. W łazience, siedziska pod prysznicem i wydłużone węże prysznicowe stanowią znakomite rozwiązanie, umożliwiając wygodne i bezpieczne korzystanie z tego pomieszczenia. Dbając o takie szczegóły, można znacząco poprawić jakość życia mieszkańców i uczynić ich codzienność bardziej komfortową. 

Sztuka i estetyka 

Projektując mieszkanie przyjazne niepełnosprawnym, nie trzeba rezygnować z estetyki i wyrazistego stylu. To doskonała okazja do wyrażenia indywidualnego gustu poprzez dobór kolorów i wzorów, które odpowiadają preferencjom mieszkańców. Jednak równocześnie warto zadbać o funkcjonalność i bezpieczeństwo. Kontrastowe oznaczenia, takie jak drzwi w odmiennym kolorze niż ściany, są niezwykle pomocne dla osób niewidomych lub słabowidzących, ułatwiając im nawigację w przestrzeni. Dodając obrazy na ściany czy dekoracje, można nie tylko ozdobić wnętrze, ale także nadać mu unikalny charakter i ożywić je. To doskonały sposób na połączenie funkcjonalności z estetyką w aranżacji mieszkania. 

uchwyty do przytrzymania się

Stwórz z nami przyjazne mieszkanie  

Projektowanie mieszkań przyjaznych niepełnosprawnym to wyjątkowe wyzwanie, które wymaga wiedzy, doświadczenia i wrażliwości na potrzeby mieszkańców. W MAZZANI rozumiemy, jak istotne jest stworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia wymagania bezpieczeństwa, ale także zachowuje funkcjonalność, estetykę i wygodę wnętrza. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całym kraju.

Pytania naszych klientów:

Jakie są podstawowe zasady projektowania mieszkań przyjaznych niepełnosprawnym?

Projektując mieszkanie dla osób niepełnosprawnych, należy uwzględnić aspekty takie jak przestronność, eliminacja barier architektonicznych, ergonomia mebli i bezpieczeństwo.

Jakie materiały i wykończenia są najlepsze w mieszkaniach dla osób z niepełnosprawnościami?

Wybór materiałów, takich jak antypoślizgowe podłogi, antyalergiczne farby do ścian czy łatwo dostępne uchwyty, zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców i rodzaju niepełnosprawności, dlatego warto dostosować wykończenie do konkretnych wymagań. 

Czy projektowanie mieszkań dla osób z niepełnosprawnością musi być drogie?

Projektowanie mieszkań przyjaznych niepełnosprawnym niekoniecznie musi być drogie. Istnieje wiele rozwiązań dostosowanych do różnych budżetów. Ważne jest jednak, aby inwestować w te aspekty, które są kluczowe dla komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.