jasna i minimalistyczna kanapa w salonie"
19
maj

Wystrój prosto z wyspy

Bali to rejon o wyjątkowym klimacie i charakterze, które skradło serce wielu osom z całego świata. Jest indonezyjską wyspą na archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Turyści zafascynowani tym miejscem postanowili zaczerpnąć z niego inspirację i przenieść je do swoich mieszkań i domów, co jest swojego rodzaju namiastką Bali. Poza swoistym sentymentem do wyspy, styl balijski jest interesujący i magiczny pod wieloma aspektami. Jeżeli chcesz się dowiedzieć co go wyróżnia, zapraszamy do dalszej części wpisu. 

drewniane łóżko, jasne narzuty

Charakterystyka stylu balijskiego

Styl balijski to prostota z jednoczesnym zachowaniem przytulności, ciepła, dążenia do życia w harmonii z naturą. To również nawiązanie do tropików, bycia eko, korzystanie z naturalnych surowców i materiałów, rękodzieła, wykorzystanie przestrzeni tak, aby nadmiernie nie ingerować w naturalny ekosystem. Skupia się nie tylko na naturalnych tworzywach, ale również na takich kolorach. Wnętrze w tym stylu relaksuje i wprowadza w wakacyjny klimat. Wszystko jest uporządkowane, a każdy przedmiot przemyślanie umiejscowiony, aby bez potrzeby nie zajmował przestrzeni.

Wnętrze w stylu balijskim

Wnętrze w tym stylu charakteryzuje się lekkością, dużą ilością światła. Przestrzeń w pewnym sensie powinna łączyć się z naturą, co można uzyskać używając na przykład mebli z bambusa. Plecione dywany słomkowe, duże ceramiczne donice, w których znajdują się spore rośliny, lustra w złotej, ale prostej oprawie. Sufity często pozostają nieotynkowane, dzięki czemu ich powierzchnia jest kontrastem dla gładkich ścian i podłóg.

Meble

Liczy się tutaj lekkość w aranżacji, a to można uzyskać dzięki ażurowym, bambusowym, rattanowym czy po prostu drewnianym meblom. Kluczowe jest wykorzystanie naturalnych tworzyw i docenianie piękna niedoskonałości, co wpływa na ich unikatowość. Poza plecionymi sofami oraz fotelami, które ozdobione są poduszkami, stosuje się również różnego rodzaju miękkie pufy i siedziska przy stolikach kawowych. Ciekawym elementem w sypialni jest pleciony parawan, który oprócz swojej oczywistej funkcji jest również elementem dekoracyjnym oraz na przykład ochroną przed słońcem.

drewniane dodatki w salonie, rośliny

Kolory

Zważywszy na to, że styl balijski charakteryzuje się życiem w zgodzie z naturą, kolory też do niej nawiązują. Są ciepłe, jasne, kojarzące się z ziemią, mają one nie tylko wprowadzać w dobry nastrój, ale również optycznie powiększać wnętrze. Typowe to:

 • biel,
 • beż,
 • krem,
 • odcień naturalnego lnu i słomy,
 • żółcienie,
 • pastele,
 • jasne brązy,
 • szarość,
 • zieleń.

 Zdecydowanie unika się zimnych barw i materiałów.

Główne założenia i cechy

Poniżej przedstawiamy listę charakterystycznych cech nurtu balijskiego, dzięki którym można uzyskać go we wnętrzu:

 • otwarte przestrzenie i wysokie sufity,
 • lekkość i ażurowość mebli oraz abażurów lamp,
 • delikatne wzory, które harmonizują z resztą kolorów,
 • nieotynkowane sufity,
 • drewniana podłoga lub pokryta mozaiką,
 • wykorzystanie takich surowców, jak ratanu, bambusa, wikliny, drewna,
 • stosowanie materiałów typu len, juta,
 • użycie kolorów ziemi, bieli, beżu, kremu, szarości, brązu,
 • zastosowanie dużych, egzotycznych roślin w mieszkaniu,
 • akcent na dodatki, na przykład kapelusze słomkowe, plecione kosze i makramy, firany, narzuty i zasłony z naturalnych materiałów, słomkowe dywaniki,
 • kierowanie się minimalizmem.
Zielone dodatki w balijskim salonie

Harmonia kolorów i form

Nie ulega wątpliwości, iż urządzanie mieszkania w jakimkolwiek stylu wymaga wiedzy, a także sporo czasu. Z naszej strony zachęcamy do współpracy, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, jak remont czy wykańczanie mieszkania potrafi być absorbujące i stresujące. MAZZANI zapewnia profesjonalne doradztwo i usługi w zakresie projektowania i aranżacji wnętrz nie tylko na terenie Warszawy i okolic, ale również w całym kraju. Naszą misją jest zmiana przestrzeni mieszkalnej, ale również wpływ na komfort życia, czego prekursorem/podłożem jest właśnie zmiana wnętrza. 

Pytania naszych klientów:

Styl balijski, a małe mieszkanie?

Styl balijski bazuje na meblach o lekkiej formie, a także minimalizmie, zatem skupia się on na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni z minimalnym użyciem rzeczy, przede wszystkim tych, które są konieczne. Za sprawą takich założeń oraz wykorzystywania jasnych kolorów optycznie powiększa wnętrze. Dlatego też zastosowanie go sprawdzi się nie tylko w dużych, ale i mniejszych mieszkaniach.

Czym charakteryzuje się styl balijski?

Charakteryzuje się on prostotą, harmonią, życiem w zgodzie z naturą, używaniem naturalnych materiałów, a także jasnych kolorów. Wnętrze ma wprawiać w dobry nastrój i sprzyjać wspólnemu spędzaniu czasu. Nie można nie wspomnieć tutaj o dodatkach typu – wazony, dywany duże rośliny, plecione kosze, słomkowe kapelusze oraz o sporej ilości drewna, rattanu czy bambusa. 

Jakie kolory do wnętrza w stylu balijskim?

Stosuje się tutaj przede wszystkim jasne kolory i barwy natury, takie jak: biel, krem, écru, szarość, odcienie naturalnego lnu i słomy, suchej trawy, pastele, jasne brązy, żółcie oraz brązy. Często stosuje się również biel lub pozostawienie nieotynkowanego sufitu, co kontrastuje z gładkimi ścianami i podłogą.