biała kanapa w salonie
24
kwi

Urok wakacji we wnętrzu

Bali to wyspa, o której każdy słyszał, a większość chciałby ją odwiedzić. Indonezyjskie klimaty przyciągają swoją urodą, znane przede wszystkim ze swoich pięknych plaż, okazałych i bardzo zielonych krajobrazów. Podróż na Bali powoduje automatyczne przywiązanie do tego wspaniałego miejsca, dlatego większość turystów chce wcielić elementy wyprawy marzeń do swojego domu. Zastanawiasz się co zrobić, żeby Twoje mieszkanie przypominało wspomniane rejony? Istnieje kilka możliwości, aby uzyskać taki efekt.  

Akcenty archipelagu małych wysp 

Balijskie tereny należące do archipelagu Małych Wysp Sundajskich są miejscem, które przychodzi na myśl o wymarzonych wakacjach. Jest to lokalizacja, w której możesz odpocząć od szybkiego życia oraz codzienności składającej się z samych obowiązków. Ludzie z całego świata czy to Europejczycy czy Amerykanie, zwiedzeni przepięknym urokiem balijskich terenów, latają w stronę indonezyjskiej arkadii. Podróżnikom wyspa kojarzy się przede wszystkim z obfitością przyrody, wspaniałymi plażami oraz kulturą, która jest ściśle zakorzeniona w jej rodowitych mieszkańcach. Nic dziwnego, że wiele osób postanawia po wycieczce swojego życia wprowadzić cząstkę podróży do swoich wnętrz.  

Główne cechy pomieszczeń w stylu balijskim to: 

  • ciepła kolorystyka ziemistych barw, 
  • podkreślenie piękna naturalnych tworzyw, 
  • kierowanie się nurtem ekologicznym. 

Konwencja z Bali zawiera w sobie elementy stylów takich jak: boho, urban jungle czy wabi–sabi. Nie brakuje inspiracji naturalnymi elementami oraz zamiłowania do roślin – czym większe tym lepsze! Kolejnym elementem, którym inspiruje się indonezyjska stylistyka są etniczne motywy panujące na wyspie. Oprócz wspomnianych detali charakter Bali jest kameralny, nastrojowy oraz bardzo przytulny.  

kolorowe koce na łóżku

Bliskość z naturą – wnętrza stylu balijskiego  

Unikalny styl to rzecz, z której słynie wyspa Bali. Bardzo charakterystyczna i reprezentatywna forma regionu z Indonezji jest tak rozpowszechniona, że nie ciężko ją rozpoznać. Wysublimowany gust balijski spowodował wykształcenie się bardzo lekkiego oraz przestronnego stylu, gdzie nacisk kładzie się na naturalne materiały takie jak drewno czy kamień. Nawiązując do wnętrz wspomnianej stylistyki, cechują się one dużą otwartością i przestronnością co daje poczucie rozległej, a zarazem bardzo przytulnej przestrzeni. Meble natomiast powinny być proste, aczkolwiek funkcjonalne z dużą ilością niewidocznych szuflad bądź skrytek. Planując urządzenie swojego domu w stylu balijskim warto jest bazować na materiałach i kształtach, które wywodzą się prosto z wyspy. 

Drewniane domy przypominające te z Bali to coraz częstszy widok oraz typ budynków w Polsce. Do plusów takich budowli możemy na pewno zaliczyć ukłon w stronę tradycji i ich naturalny charakter. Świetna prezencja, jak również masywny i solidy wygląd to zasługa ścian wykonanych z drewna. Własne preferencje co do wyboru konwencji w jaką przekształcimy naszą przestrzeń, zależą od efektu jaki chcemy osiągnąć projektując własny dom. Może być to zarówno ukłon w stronę tradycji lub nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz.  

Życie blisko natury tworzy niepowtarzalny klimat. Idealnie dopasuje się do osób, które cenią sobie ciche, spokojne miejsca i oczekują własnego kawałka raju we własnym mieszkaniu. Wnętrze z Bali poprzez związek z ekologią jest też bardzo estetyczne. Idealnie komponuje się z krajobrazem gór bądź lasów.  

drewniane niskie meble w łazience

Aranżacja pomieszczeń w zgodzie z Bali 

Domy wywodzące się z Bali posiadają charakter i wiele wdzięku, ale nie oznacza to, że muszą kojarzyć nam się ze stylem rustykalnym czy wiejskim. Pusta przestrzeń jest świetnym materiałem do stworzenia własnej, niekonwencjonalnej, a zarazem kameralnej powierzchni. Charakterystyczna dla drewnianego domku balijskiego jest nieregularność kształtów, co prowadzi do komplikacji, jeśli chodzi o rozmieszczenie mebli. Warto w takim wypadku zamiast przestawiać meble w nieskończoność, zaplanować, jak mają być ustawione.  

Otwarte plany pomieszczeń, które królują w balijskich budowlach, przyzwyczaiły w swoim wystroju do obecności dywanów, w celu stworzenia całkowicie innej strefy mieszkalnej w stosunku do całej przestrzeni. Wnętrze domu natomiast jest miejscem, gdzie wszystkie elementy są na zewnątrz. Postaw na naturalne kształty, dodatki czy wykończenia. Dobrym wyborem będzie włączenie w wystrój przedmiotów takich jak gałęzie lub kamienie, co spowoduje, że będziesz jeszcze bliżej do natury.  

Unikanie zbyt intensywnych kolorów w stylistyce Bali to ważna kwestia. Nie należy przesadzać, a najlepiej zachować stonowane oraz neutralne barwy. Taki wybór pozwoli dodać do pomieszczeń poczucie spokoju i nadać ładu całemu domowi. Dołączanie do wystroju naturalnych materiałów takich jak: tkane kosze, meble rattanowe, drewniane rzeźby, spowoduje wprowadzenie do wnętrz powszechnie używanych przedmiotów przez mieszkańców wyspy. Mogą być wykorzystane zarówno jako akcenty lub punkty centralne. 

Szczegóły wypełniające balijskie wnętrza to coś o czym nie można zapomnieć planując pomieszczenia w tej konwekcji. Na wyspie Bali charakterystyczne są ręcznie robione, kunsztowne przedmioty, które zdobią przestrzeń. Sposobami na wykonanie takich elementów samemu są ręcznie robiona ceramika, rzeźbiona stolarka czy biżuteria z koralików.  

Ekologiczne meble  

Umeblowanie to element, który w styli balijskim nie powinien kłócić się z lekkością, a tym samym być przytłaczjący. Najlepsze i najbardziej oddające ducha Bali wyposażenie warto, aby było bambusowe, lecz nie jest to konieczność. Możesz postawić na drewno, które idealnie wpasuje się w tę konwencję. Rezygnacja z ciemnych frontów, włączając w to też korpusy, pozostawi Twoje wnętrza jasne i pełne słońca. Skupiając się na kluczowych detalach, jeśli chodzi o meble, wybierajmy tapicerowane oraz z metalowymi akcentami. Stoły czy krzesła stojące w jadalni, wykonane z jasnych i naturalnych materiałów, świetnie oddadzą charakter pomieszczenia.  

Salon to miejsce, gdzie można wybrać dodatki oraz meble w stylistyce pluszowej. Narożniki czy sofy tapicerowanie to doskonałe elementy wpasowujące się w przestrzeń prosto z Bali. Dodanie tkaniny, którą jest welur, nawiąże jeszcze bardziej do indonezyjskich tradycji. Meble twarde powinny być wykonane z naturalnych materiałów – w końcu bliskość z naturą to najważniejsza rzecz w tej stylistyce. Doskonałym pomysłem na aranżacje wnętrza jest dodanie fotela wiszącego, w szczególności w stonowanych kolorach. Symbolizuje on wolność oraz poczucie, że dom jest przestrzenią służącą odpoczynkowi.  

Uroku sypialni w stylu balijskim może dodać łóżko czy szafy wykonane z elementów drewnianych, usłane pięknie prezentującą się śnieżno–białą pościelą. Ważnym elementem są rośliny ustawione na meblach we wszystkich pomieszczeniach. Nie bój się, że z nimi przesadzisz. Najlepiej wpasują się dodatki florystyczne przypominające palmy, trawę morską lub po prostu te z dużymi liśćmi. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększysz także ilość świeżego powietrza w Twoim domu. 

okrągłe lustro w salonie

Daj swojemu domowi indywidualny styl

Wiele powodów przekonuje do tego, aby wybrać stylistykę z wyspy Bali. Indonezyjska tradycja rozpowszechniona na cały świat nadaje charakteru oraz bardzo dużej swobody pomieszczeniom w takiej konwencji. Nie trzeba wycieczki w dalekie strony, żeby wprowadzić egzotyczny klimat do swoich pomieszczeń. Zespół architektów z MAZZANI pomoże Ci dopasować wszystkie elementy aranżacji Twojego wnętrza w sposób spójny oraz harmonijny. Profesjonalna pomoc przy projektowaniu domów i mieszkań jest dostępna na terenie Warszawy i okolic, a jeśli potrzebujesz porad z innego miejsca, jesteśmy dostępni zdalnie na terenie całego kraju. Zacznijmy wspólną przygodę i stwórzmy razem idealną przestrzeń! 

Pytania naszych klientów:

Jakie meble są w stylu balijskim?

Meble powinny być wykonane z materiałów takich jak: bambus, rattan czy drewno. Naturalność podkreślana na każdym kroku, wprowadza do pomieszczeń w stylistyce z Bali nawiązanie do tradycji poprzez każdy możliwy element wnętrza oraz tym samym sygnalizuje swoje oddanie naturze. 

Jakie kolory wybrać w stylu balijskim?

Styl balijski preferuje bardzo stonowane kolory. Barwy, które odpowiadają tej konwencji to ziemiste pigmenty wykorzystywane, aby nadać wnętrzom naturalności. 

Czy wykorzystywać roślinność w stylu balijskim?

Rośliny to kluczowy element wystroju w stylu pochodzącym z wyspy Bali. Dodają one uroku oraz sprawiają, że czujemy bliskość natury.