dodatki z jedwabiu i zamszu 
24
kwi

Boho czyli całkowite odejście od minimalizmu 

Boho to przede wszystkim zgrabny i pełen kolorów stylistyczny nieład. Jednym przypadnie do gustu a drudzy nie będą w żadnym stopniu do niego przekonani. Łączy ze sobą elementy z różnych kierunków świata przy całkowitym zachowaniu swobody podczas aranżacji wnętrz. Inspirowany jest sztuką ludową dawnych przodków a zarazem buntuje się schematycznej konwencji, co kreuje z niego styl, w którym można zawrzeć wszystko, nawet niepasujące do siebie szczegóły. Daje on duże pole do popisu, jeśli chodzi o liczbę komponentów w pomieszczeniach a jego temperament podkreśla czyste obcowanie z naturą. 

Aranżacja wnętrz w stylu boho łączy się z niezależnością kolorów, wzorów, faktur oraz kształtów. Tej stylistyki nie można mylić z eklektycznym projektowaniem pomieszczeń, które łączy ze sobą meble z różnych epok. Boho to umiłowanie natury a swoje inspiracje czerpie w większości z ludowej sztuki. Chaos, który na pierwszy rzut oka wydaje się być nieprzemyślany, tak naprawdę jest skrupulatną koncepcją z doborem celnych szczegółów. Człowiek może wyrazić się w tym stylu wprowadzając swobodę swoich myśli oraz kreować formę i dodatkowe inspiracje, tworzące jego ulubioną przestrzeń. Boho jest zlepkiem przede wszystkim regionalnego stylu Polski, ale też również Afryki, Amazonki czy Skandynawii. 

Patchwork – o kolorach i fakturach  

Osobliwą formą wyrazu stylu boho, jest patchwork. Odważne połączenia kolorów, wzorów, materiałów, faktur i grubości powodują, że dobranie odpowiednich detali do wnętrz jest wręcz przeznaczone dla osób lubiących naturalność w miejscu, gdzie przebywają. Inspiracją do tego typu stylu powinny być chusty z ludowymi wzorami lub kawałki tkanin, z których można uszyć poduszki. Jeśli posiadamy stare zasłony w jednym kolorze, można je przerobić poprzez dodanie do nich koronki lub ozdobnego sznura i podwiesić. Ten prosty zabieg zmieni wygląd pomieszczenia oraz nada mu różnorodności.  

Niekonwencjonalne połączenia detali etnicznych, orientalnych czy vintage takich jak:  

 • sznury, 
 • kwieciste obrusy, 
 • frędzle, 
 • narzuty, 
 • kolorowe firany, 
 • ręcznie robione serwetki, 

to idealne połączenie patchworku, który opiera się na dobieraniu niespójnych ze sobą części, tworzących bardzo awangardowe oraz doskonale wpasowujące się w stylistykę uzupełnienia do stylu boho.  

wiklinowa huśtawka w pomieszczeniu

Daj się ponieść w aranżacji wnętrz!  

Urządzając swoje wnętrza w stylu boho, możemy to zrobić całkowicie samemu. Dobierając odpowiednie dodatki, które zostały wspomniane wcześniej, jesteśmy w stanie udekorować wnętrze naszego mieszkania lub domu tylko i wyłącznie tak, jak mamy na to ochotę. Jedną z ważniejszych spraw w projektowaniu tej stylistyki, jest swoboda myśli oraz umiejętność artystycznego skupienia się na szczegółach. Podstawą urządzania wnętrz w stylu boho, jest jednoczesne skupienie się na harmonii a zarazem przemyślany dobór tła do wyglądu pomieszczeń.  

Kolory wykorzystywane na ścianach to:  

 • biel, 
 • butelkowa zieleń, 
 • stonowany beż,  
 • kolorowe makaty. 

Wspomniane odcienie uwydatnią różnobarwne dodatki towarzyszące stylowi boho. Podłoga powinna być stonowana i tym samym tworzyć tło dla barwnych dywanów, które postanowimy dołączyć do elementów wystroju. Meble charakteryzują się tym, że mogą posiadać paletę przeróżnych barw. Często wykonane są z naturalnych materiałów, które idealnie współgrają ze szczegółami z tego samego tworzywa. Powodują one dopełnienie wnętrza i sprowadzają przemyślany chaos do czystej naturalności.  

kolorowe mieszkanie w stylu boho

Charakterystycznym aspektem faktury naściennej są tutaj: 

 • pokryte tynkiem wapiennym i nierówne ściany,  
 • wykończone sztukaterią sufity, 
 • drewniane podłogi z desek. 

Powiązane są one z wiekowymi wiejskimi chatami, domami posiadającymi historię lub mieszkaniami w starych kamienicach. Tego typu wnętrza od razu mogą zostać wykorzystywane jako podstawa do aranżacji obiektu na styl boho. Wystarczy tylko zastanowić się, co chcemy powiesić na naszych ścianach.  

Wybierz dodatki, jakie tylko chcesz 

Możemy nadać drugie życie rzeczom i zacząć poszukiwania od dodatków, które lata swojej świetności mają za sobą. Stare obrazy, malowidła, fotografie, liczne obrazki w ramkach niepasujących w żaden sposób do siebie lub obrazy z tematyką wiejską czy myśliwską. Te elementy będą idealnie współgrały w wykończeniu pomieszczeń w stylu boho. Sami decydujemy czy chcemy uzupełnić mieszkanie w tematyce etnicznej, ludowej lub regionalnej, co spowoduje dobór odpowiednich szczegółów.

Nie ma znaczenia, które wzornictwo wybierzemy, ponieważ to co powinno się tam na pewno znaleźć to zdobione poduszki, makaty, makramy, plecionki z lnianego sznurka, wiklinowe meble, takie jak stojaki na rośliny, półki czy ręcznie zrobione żyrandole. Wcześniej wspomniane makramy wprowadzają do boho naturalność, którą można porównać z pnącymi się w górę roślinami. Węzły wykonane ze sznurów zdobią ściany i tworzą efektowne kompozycje, na których możemy zawiesić przeróżne elementy. Oczywiście nie możemy zapomnieć o zieleni wprowadzającej do wewnątrz powietrze oraz orzeźwienie. Rośliny powinny być duże, zajmujące sporą powierzchnię i przepełniać wnętrza wszystkich pomieszczeń. Naturalność w połączeniu z niestandardowymi elementami powoduje dodatkową energię pchniętą w mieszkańców obiektu.  

wnętrze z dużą ilością roślinności

Stwórz funkcjonalne i piękne wnętrze

Najlepszy w stylu boho jest fakt, że nie potrzeba dużego wysiłku, żeby cieszyć się upragnionym efektem. Wystarczy pomyśleć nieszablonowo, odwiedzić lumpeksy, sklepy ze starymi rzeczami lub zajrzeć na własny strych, a jesteśmy w stanie udekorować wnętrza. Z tym pomoże Ci MAZZANI. Stonowane i ciepłe światło pozwoli roślinom się rozwijać a mieszkaniu nada niepowtarzalny styl – to właśnie jest boho! 

Pytania naszych klientów:

Styl boho, co to jest?

Krótko mówiąc styl boho to artystyczny nieład, lecz skupiony na przemyślanych decyzjach i dodatkach, które mają swoje odniesienie w tematyce ludowej, etnicznej czy regionalnej.

Co to jest patchwork?

Patchwork to styl łączenia ze sobą niektórych materiałów, tworzący dodatki, które są unikalne i spersonalizowane dla każdej osoby chcącej urządzić mieszkanie w boho. Wykorzystywane są tutaj elementy takie jak: chusty o ludowej stylistyce, dodanie koronki do zasłon, plecione sznury z lnu lub ręcznie robione serwetki. 

Jakie dodatki w stylu boho?

Osoba chcąca urządzić mieszkanie w stylu boho, może wykorzystać dodatki, które nie mają ze sobą spójności, lecz przy umiejętnym wprowadzeniu ich do pomieszczeń i połączeniu z innymi elementami będą oddawały duszę i harmonię osoby, która je wybrała. Dodatkami mogą być między innymi: stare malowidła, obrazy o tematyce wiejskiej lub myśliwskiej, fotografie rodzinne, a jeśli chodzi o meble to powinny być wykonane z naturalnych materiałów oddających swobodę wnętrz.