materiałowa kanapa
24
kwi

Styl boho

Nazwa stylu określanego jako „boho” w pierwszej chwili może wydawać się nieco enigmatyczna, skrywać pod tym niezrozumiałym słowem pewną tajemnicę. W rzeczywistości jest to obecnie jeden z najpopularniejszych i najmodniejszych sposobów aranżacji wnętrz, zdobywający coraz większe uznanie w wielu krajach, ciesząc tych, którzy się na niego zdecydują swoim niebanalnym i unikatowym charakterem. 

Geneza 

Sam styl pochodzi z Francji i inspirowany jest postaciami tak zwanej bohemy francuskiej, środowiska artystów, wolnych dusz, którzy swoim sposobem bycia czy zachowaniem częstokroć szokowali, ale również fascynowali, stając się artystycznymi symbolami swoich czasów. Życie w zgodzie z własnym „ja” i z własnymi zasadami charakteryzuje nie tylko wspomniane postaci ze świata artystycznego, ale także wszystkich tych, dla których styl boho został stworzony. 

Główne założenia 

Od czasów powstania, styl boho przechodzi kolejne przemiany, czerpiąc inspiracje z przeróżnych środowisk. Dlatego można go uznać za przykład jednego z najbardziej eklektycznych rodzajów stylizacji wnętrz, pozwalającego czerpać z szerokiej gamy możliwości. Boho opiera się przede wszystkim na motywach wywodzących się ze sztuki ludowej, a także plemiennej, a całość uzupełniają motywy geometryczne. Daje nam to prawdziwie energetyczną, a także inspirującą mieszankę, która wprowadza do wnętrza prawdziwego ducha, podkreślając nietuzinkową osobowość jego właściciela. 

Kolorystyka 

Styl boho niezaprzeczalnie kocha kolory. Ciepłe pastelowe barwy, dodatki w różnej kolorystyce, tworzące pewien artystyczny chaos, sprawiają, że we wnętrzu zaprojektowanym w tym stylu nie ma miejsca na nudę. Oczywiście całą tę feerię barw wciąż należy umiejętnie opanować, tak by stanowiła harmonijny, dopełniający się obraz. Jednak decydując się na wnętrze boho, nie musimy specjalnie się ograniczać, a dzięki temu możemy stworzyć własną, wyjątkową aranżację. Żółty, zielony, brązowy, fioletowy czy biel – wszystkie te kolory doskonale sprawdzą się w projektach boho. Całość musi dopełnić odpowiednia podłoga. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na drewniane panele lub płytki z energetycznym, geometrycznym wzorem. 

wiklinowe siedziska

Materiały 

Kluczową rolę w stylu boho odgrywa dobór odpowiednich materiałów, elementów, a także dodatków, dopełniających całość naszego wnętrza. Do najpopularniejszych bez dwóch zdań należą: 

  • drewno, 
  • wiklina, 
  • len, 
  • bawełna, 
  • materiały konopne, 
  • ceramika. 

Wykonane z tego zestawu naczynia, kosze, pufy, poduszki, a nawet donice pięknie dopełnią całość naszej aranżacji. Dzięki ich użyciu stworzymy środowisko, które będzie nie tylko swobodne i bliskie naturze, ale także sprawi, że nasze wnętrze będzie unikatową wizytówką nas samych. Dodatkowo warto postawić na plakaty czy obrazy wykonane z myślą o tym stylu, a także wszelkie przedmioty i figurki, których kształt i forma przywodzi na myśl plemienną stylistykę: przypominającą sztukę Indian obu Ameryk, a także mieszkańców Afryki. Wszystkie te dodatki wprowadzą do naszego mieszkania odpowiedni klimat, uzupełniony o pewną tajemnicę – tak ważną w przypadku projektów w stylu boho. Nie bójmy się sięgać po to, co nieznane, obce w naszej kulturze aranżacji wnętrz, a zamiast tego sięgajmy po nowe, co najlepiej wyraża nas i naszą osobowość. 

Meble 

Meble w stylu boho muszą być przede wszystkim lekkie, zarówno w przenośni – w swej formie, jak i w praktyce. W tym wypadku świetnie sprawdzą się nieduże drewniane konstrukcje, a także meble wykonane z wikliny. Dzięki temu dodatkowo ich przenoszenie i ewentualna rearanżacja (boho kocha ciągłą zmianę), nie będzie stanowiła najmniejszego problemu. Wybierając meble, warto postawić na niedoskonałość, widoczne sęki, a drobne pęknięcia w tym wypadku mogą okazać się atutem, dodającym całości jeszcze więcej charakteru. W przypadku ewentualnych zdobień, na przykład klamek, można pozwolić sobie na miedziane, czy też patynowe elementy. Dodatkowo kanapy czy siedziska należy obłożyć poduszkami, tak by stały się jeszcze wygodniejsze i bardziej przyjazne, wręcz zapraszając do odpoczynku. Dzięki tym wszystkim cechom doskonale wpiszą się w klimat całości otoczenia. 

wnętrze w ciepłych kolorach

Funkcjonalność i estetyka w jednym projekcie

Jeśli marzy Ci się wnętrze o unikatowym, niepodrabialnym stylu, który odzwierciedli Twoją osobowość indywidualisty to styl boho będzie dla Ciebie idealny. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na jego temat, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi wykwalifikowanymi projektantami z MAZZANI, którzy doradzą i stworzą oryginalną koncepcję pełną przytulności i bezpieczeństwa. 

Pytania naszych klientów:

Czym jest styl boho?

Styl boho to sposób projektowania wnętrz polegający na czerpaniu z odważnych rozwiązań, pełen odniesień do natury, lekkości, a także energetycznych barw. Sama nazwa wywodzi się od francuskiego określenia bohemy – czyli środowiska artystycznego. Więcej informacji znajdziesz w artykule. 

Jakie materiały są charakterystyczne dla stylu boho?

W przypadku stylu boho najbardziej charakterystycznymi materiałami są przede wszystkim te wykonane z materiałów naturalnych: lnu, bawełny, ceramiki, drewna i wikliny. Zapewniają one estetyczne wrażenia, przy jednoczesnej lekkości i naturalności formy. 

Dla kogo styl boho?

Styl boho przeznaczony jest dla osób, które nie boją się postawić na swoim, silnych indywidualistów, jednocześnie cieszących się życiem. Takie osoby cenią wnętrza, które w pełni oddają ich osobowość, a także podejście do świata.