salon z jasną kanapą
14
maj

Styl prosto z USA

Stany Zjednoczone nie są jednolite, podobnie więc sytuacja wygląda ze stylem amerykańskim. Mamy różne nurty: nowojorski, Aspen, Hampton i american glamour. Od jakiegoś czasu można zauważyć wzrostową tendencję urządzania wnętrz wykorzystującą tę stylistykę w polskich domach i mieszkaniach. Wszystko wskazuje na to, że będzie to prosperowało, gdyż amerykańskie kompozycje są ekskluzywne i efektowne, a wnętrza jasne i przestronne dzięki zastosowaniu tricków, które optycznie powiększają przestrzeń. Stosuje się materiały wysokiej jakości, meble o pięknych kształtach i detalach. Typowa jest tutaj dekoracyjność oraz akcent na dodatki.

Narożnik w salonie

Symetria we wnętrzu amerykańskim

Głównym założeniem stylu amerykańskiego jest przede wszystkim symetria, dlatego meble i przedmioty są ustawione w specyficzny sposób. Fotele zawsze są dwa, po jednym z każdej strony kanapy. Zarówno obudowa kominka, który jest obowiązkowy, powinna być symetryczna, jak i meble w stosunku do niego.

Ściany i sufity

Ściany i sufity są tłem dla aranżacji wnętrza, dlatego najlepiej, aby były w stonowanej kolorystyce. Często zdobione są profilami drewnianymi oraz sztukateriami, które poza funkcją dekoracyjną są również bardzo praktyczne, gdyż przykładowo chronią ściany przed mechanicznymi uszkodzeniami. Rozwiązanie w postaci delikatnych kolorów sprawi, że wprowadzenie barw w dodatkach i akcesoriach będzie dosyć łatwe bez obawy, że spowoduje to pewnego rodzaju chaos.

Kolorystyka

W amerykańskim wnętrzu barwy zazwyczaj są stonowane w ciepłych odcieniach z dominacją beżu, kości słoniowej, kremu oraz odcieni bieli. Te kolory są bazą dla podłogi, która zazwyczaj wykonywana jest z drewna w ciemnym kolorze, a także innych elementów wystroju. W kwestii kolorystyki należy kierować się zasadą – mniej znaczy więcej, bowiem minimalizm idealnie wpasowuje się w elegancję.

łóżko w sypialni

Meble

Meble, które znajdują się w amerykańskich domach są przede wszystkim komfortowe, praktyczne i posiadają rustykalny, bądź co więcej, antyczny charakter. Są często dosyć sporej konstrukcji, dzięki czemu powierzchnia przechowywania jest spora, natomiast ich kolorystyka to przede wszystkim ciemne kolory drewna, kremy, a także beże.

Podłogi

Podłogi właściwie nie różnią się wiele od tych, które zobaczyć można w polskich domach. Ich tradycyjne wykończenie w amerykańskim stylu to przede wszystkim naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, które tworzą ciepłą atmosferę we wnętrzu. Niemniej sprawdza się również ceramika, winyl oraz inne materiały. Warto dopasować je do własnych potrzeb i upodobań, biorąc pod uwagę trwałość oraz ewentualną przyszłościową renowację.

Wyposażenie i dekoracje

Nie sposób nie wspomnieć tutaj o wyposażeniu i dekoracji, która jest niezwykle istotna w amerykańskim wnętrzu. Jest ono ozdobione oprawionymi obrazkami, a także rodzinnymi zdjęciami i pamiątkami, które znajdują się w centralnych punktach, takich jak na przykład kominek i ściany. Typowe są również dekoracje wykonane z błyszczącego metalu nawiązujące do stylu glamour oraz ceramika czy lustra w metalowych lub drewnianych ramach.

Co składa się na styl amerykański?

Na wystrój wnętrza w stylu amerykańskim składa się i czyni je wyjątkowym między innymi:

  • zachowanie symetrii we wnętrzu,
  • stonowana kolorystyka sufitów i ścian, a także sztukateria na nich,
  • ciepłe kolory z dominacją beżu, odcieni kości słoniowej, bieli,
  • komfortowe i praktyczne meble,
  • drewniane podłogi,
  • obecność kominka,
  • dekoracje w postaci obrazów oraz rodzinnych pamiątek.
kuchnia z dużą wyspą

Idealnie dopasowane wnętrza

Styl amerykański jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla domów, jak i mieszkań, gdyż charakteryzuje się on m.in. optycznym powiększeniem wnętrza. Jest również ponadczasowy, elegancki i przytulny. Jeżeli szukasz inspiracji, serdecznie zapraszamy do innych wpisów na naszym blogu przepełnionych praktycznymi informacjami i nowinkami wnętrzarskimi. Zespół MAZZANI podejmuje się współpracy nie tylko w Warszawie i okolicach, ale również w innych miejscach, ponieważ wszelkie projekty jesteśmy w stanie wykonać zdalnie. Stwórzmy razem wnętrze Twoich marzeń.

Pytania naszych klientów:

Czy styl amerykański jest praktyczny?

Jednym z założeń stylu amerykańskiego jest funkcjonalność, zatem charakteryzuje się on takim zagospodarowaniem przestrzeni, które jest przede wszystkim praktyczne. Wszystko jest planowane i organizowane w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwiało życie.

Czym charakteryzuje się styl amerykański?

Styl amerykański to połączenie stylu nowojorskiego, hampton, Aspen i american glamour. Ważna jest symetria i jasne kolory, które są bazą. Ponadto solidne i funkcjonalne meble, kominek, który jest koniecznością, a także dodatki w postaci obrazów, luster czy pamiątek rodzinnych. 

Styl amerykański, a mieszkanie na wynajem?

Styl amerykański może być dobrym rozwiązaniem w przypadku urządzania mieszkania pod wynajem, gdyż jest on ponadczasowy, dosyć neutralny, elegancki, a także bardzo praktyczny. Ponadto łatwo można odświeżyć jego wystrój poprzez zmianę dodatków, ponieważ jego bazą są jasne kolory.