kuchnia z jadalnią
04
paź

Funkcjonalne i przytulne mieszkanie

Aranżacja małego mieszkania to wyzwanie, które wymaga kreatywności i pomysłowości. W takim niewielkim przestrzeni każdy centymetr ma znaczenie, dlatego kluczowe jest optymalne wykorzystanie miejsca oraz odpowiedni dobór mebli i kolorów, aby stworzyć funkcjonalne i przytulne wnętrze. 

salon z aneksem

Efekty optyczne

Podczas urządzania niewielkiej przestrzeni trzeba pamiętać o prostych, ale ważnych zasadach. Pierwszą z nich jest użycie jasnych, pastelowych kolorów, które uczynią wnętrze jaśniejszym. Ten prosty trik sprawi, że optycznie mieszkanie będzie wydawać się większe. Co z tym związane, starajmy się unikać ciemnych kolorów, szczególnie na suficie, taki zabieg sprawi, że wnętrze będzie wydawać się niższe, niż jest w rzeczywistości. Należy też pamiętać o zachowaniu spójności i postawić na jednolite barwy.

Przy wyborze mebli, ważne jest, aby miały błyszczące, gładkie fronty. Odbiją one światło i sprawią, że mieszkanie optycznie się powiększy. Dobrym dodatkiem, również dającym taki efekt, będą lustra. Nie trzeba umieszczać ich wyłącznie w łazience czy garderobie, ale też w innych pomieszczeniach. Będą dobrym pojaśnieniem, dodadzą wizualnej przestrzeni i staną się świetną ozdobą. Przy meblowaniu małego mieszkania, na każdym etapie warto pamiętać, że optyka ma naprawdę duże znaczenie.

Jeśli jednak bardzo chcemy mieć jakieś ciemne akcenty, postawmy na dodatki: wybraną ścianę, poduszki lub dywany. Dobrym pomysłem będzie też tapeta z modnym wzorem w wyrazistym kolorze. Bardzo ważne jest, aby ciemne elementy stanowiły jedynie niewielki dodatek, a nie zdominowały wystroju.

Odpowiednie oświetlenie

Dobór oświetlenia do domu czy mieszkania to rzecz, nad którą przeważnie nie zastanawiamy się zbyt długo, a to niestety błąd. Szczególnie, kiedy mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, dobre oświetlenie nie zmęczy oczu, a ponadto sprawi, że będzie wydawać się ona większa.

W małym mieszkaniu wszędzie powinno być jasno, należy unikać zaciemnionych miejsc, gdyż optycznie zmniejszą one przestrzeń. Jak to zrobić? Trzeba zastosować wiele zróżnicowanych źródeł światła. Poza klasycznymi stojącymi lampami czy żyrandolami, użyjmy taśm LED lub oczek halogenowych. Jeśli uda się podzielić pomieszczenie na mniejsze strefy, w każdej z nich można użyć innego oświetlenia. Dobrze sprawdzą się lampki na szafkach, kinkiety czy dodatkowe lampy stojące.

Najlepiej zrezygnować z pojedynczego źródła światła, nawet jeśli będzie to duży żyrandol czy designerska lampa, nie dadzą one odpowiedniej jasności, a niekiedy mogą nawet rzucać niepożądany cień. Ponadto tak duży element wystroju będzie przytłaczał pomieszczenie, co oczywiście sprawi, że wizualnie się ono zmniejsz, a nie na tym nam zależy.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Przy małym metrażu, każdy wykorzystany fragment przestrzeni jest bardzo ważny. Liczy się nie tylko miejsce na podłodze, ale również na sufitach i ścianach. Ciekawym, wykorzystywanym pomysłem, jest stworzenie antresoli, gdzie możemy stworzyć sypialnię, zaoszczędzając dzięki temu miejsce na podłodze.

Warto zadbać o większą przestrzeń również w kuchni. Dobrze wybrać zabudowę sięgającą sufitu oraz narożne szafki i półki. Dzięki tej metodzie otrzymamy dużo miejsca na przechowywanie kuchennych akcesoriów. Podobnym do antresoli pomysłem jest zrobienie pawlacza, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Będzie dodatkowym miejscem do trzymania rzeczy, najlepiej takich, jakich nie używamy na co dzień.

Więcej przestrzeni uzyskamy również zastępując tradycyjne drzwi harmonijkowymi lub przesuwnymi, które otwierają się i zamykają w bok. Odsłaniają one przestrzeń, którą można wykorzystać, a która byłaby zakryta za tradycyjnymi drzwiami.

antresola w niewielkim mieszkaniu

Wielofunkcyjne meble

Meble, które mają w sobie wiele funkcji będą świetnym wyborem do małego mieszkania. Przykładem może tu być łóżko schowane w szafie, stolik z szufladą czy pufy ze skrytkami – dzięki takim meblom zaoszczędzimy wiele miejsca. Przy wyborze kierujmy się zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością i praktycznością. Dobrym pomysłem będą meble wykonane na zamówienie – idealnie wpasowujące się w ograniczone przestrzenie.

Dodatkowe rozwiązania

Przy urządzaniu mieszkania, zwłaszcza mniejszego, ważne są pomysłowe rozwiązania, które dają wiele funkcjonalności, jednocześnie nie zajmując wiele miejsca. Przykładem dobrze wybranego mebla będzie sofa z pulpitem pod laptop. Jeśli mamy dzieci, warto wybrać łóżko piętrowe zamiast dwóch oddzielnych, pod które można wstawić biurko. W jadalni idealnym wyborem są składane blaty oraz krzesła i rozsuwane stoły – nieużywane będą zajmować o wiele mniej miejsca.

Łączenie pomieszczeń – aneks kuchenny w pokoju

Jedną z zasad urządzania małego mieszkania jest: mniej ścian – więcej miejsca, a dzięki temu często i światła. Wiele osób stosuje tu łączenie pokoju lub korytarza z kuchnią. Sprawia to, że mamy więcej przestrzeni, ale także w przypadku gości stały kontakt z nimi, nawet przebywając w kuchni. Z kolei metoda ta ma także przeciwników, którzy uważają za mało atrakcyjny fakt, że z pokoju dziennego patrzy się na zlewozmywak. Urządzenie samego aneksu nie jest proste, trzeba bowiem umieścić wiele urządzeń i sprzętów, aby ich użytkowanie było wygodne i bezpieczne.

Jeśli chcemy wszystkie potrzebne rzeczy umieścić przy jednej ścianie, warto, aby pierwszym meblem była lodówka, kolejnym zlewozmywak, a następnie kuchnia gazowa. Każde z urządzeń powinno być rozdzielony kuchennym blatem. Lodówkę najlepiej postawić w rogu. Ponadto na każdy sprzęt i blat trzeba wyliczyć niezbędne miejsce. Dobrze też, kiedy ten element będzie składany, co na czas jego nieużywania zapewni dodatkowe miejsce.

Łazienka

Aby urządzić małą łazienkę, istotny jest dobór odpowiednich urządzeń, a szczególnie ich rozmiary. W takim wypadku trzeba zrezygnować z dużej wanny czy umywalki, a postawić na mniejszą armaturę. Ponadto dobrze wybrać umywalkę z szafką, która da nam dodatkowe miejsce na przechowywanie środków czystości i innych akcesoriów.

Mieszkanie na poddaszu

Czasem to, co wydaje się wadą, może okazać się atutem. W przypadku poddasza skośne ściany będą idealnym miejscem dla regału, gdzie można ustawić drobiazgi. W małych przestrzeniach ważna jest minimalistyczność i funkcjonalność. Zamiast półek lepiej wybrać szafę z przesuwnymi drzwiami. Szczególnie ważnym miejscem i – niełatwym do zaprojektowania przy małym metrażu – jest kuchnia. Liczy się tu pomysłowość. Jeśli dostępne miejsce nie pozwala na zrobienie kuchennej wyspy, dobrze ustawić meble i sprzęty na kształt litery U lub L. Można tez wybrać kuchnię na wymiar. Dzięki dobrym pomysłom i odpowiednio dobranym meblem nawet bardzo małe mieszkanie może być urządzone praktycznie i co ważne, elegancko.

jasna kanapa, otwarty salon

Wyjątkowy design i funkcjonalność

Oszczędność miejsca, funkcjonalność i wyjątkowy styl – to tylko niektóre korzyści wynikające z projektowania niewielkiego mieszkania. Z pomocą doświadczonego projektanta wnętrz z MAZZANI odkryjesz pełen potencjał swojej przestrzeni. Nasz architekt wnętrz specjalizuje się w aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, zapewniając wyjątkowy projekt dostosowany do Twoich potrzeb. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jakie meble do małego mieszkania?

ażne jest, aby były one jasne i wielofunkcyjne, a nie tylko dobrze wyglądały. Dobrym wyborem będzie łóżko schowane w szafie lub takie piętrowe. Innym rozwiązaniem jest stół z wysuwaną szufladą, szafki narożne w kuchni czy umywalka z szafką do łazienki. 

Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Aby pokój wydawał się większy, meble muszą być jasne i nie może ich być za dużo. Ponadto ważne jest dobre oświetlenie, ciemne kąty dodatkowo pomniejszą i tak małe wnętrze. Jako dodatek dobrze powiesić lustra, które odbiją światło. Tyczy się to nie tylko łazienki. 

Czy trudno urządzić poddasze?

Może wydawać się to trudne, jednak ważne jest użycie odpowiednich mebli i właściwe zagospodarowanie przestrzeni. Skośna ściana będzie idealna do postawienia regału, a zamiast półek warto zdecydować się na większą szafę z przesuwnymi drzwiami.

Jakie oświetlenie wybrać do małego mieszkania?

Należy unikać ciężkich żyrandoli i dużych designerskich lamp, które mogą przytłoczyć pomieszczenie. Dobrze sprawdzą się lampy i kinkiety oraz oczka halogenowe. Duża ilość światła również optycznie powiększy mieszkanie.