gustowna aranżacja okna z zasłonami
16
paź

Mieszkanie parterowe – czy warto?

Mieszkanie w bloku często stanowi nie lada wyzwanie aranżacyjne, czasem nawet większe niż w przypadku domku jednorodzinnego. Może okazać się, że nie jest to do końca trafiona inwestycja, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę kilka okoliczności takich jak:

  • zmniejszony metraż w stosunku do domu wolnostojącego,
  • obecność sąsiadów tuż za ścianą,
  • większe ograniczenia, co do ciszy nocnej.
mieszkanie z ogródkiem na parterze

Gratka dla złodziei? Niekoniecznie!

Przeciwnicy mieszkania na parterze najczęściej za przykład negujący takie usytuowanie lokum podają częstsze włamania. Sprawa ma się podobnie jak w przypadku zamieszkiwania domku jednorodzinnego, jednakże tam na korzyść przemawiają lepsze warunki i metraż. Należy jednak pamiętać, że obecnie mamy możliwość korzystania z rozmaitej oferty rolet antywłamaniowych, które mogą być elegancko wkomponowane w wystrój lokum. Można je stosować na noc, a także zawsze wtedy, kiedy opuszczamy swoje mieszkanie. Jeśli jednak nie do końca ufasz systemom zabezpieczenia i boisz się, że widok odsłoniętych w dzień okien może przyciągnąć zainteresowanie złodziei, to i na to jest sposób. Fachowcy od aranżacji wnętrz mogą tak przygotować układ Twojego mieszkania, że na pierwszy rzut oka nie będzie widać z niego nic, co wzbudziłoby ciekawość niepotrzebnych osób – czyli dokładnie tak, jak chcesz.
 

Eleganckie rolety lub ogrody

Rolety czy zasłony antywłamaniowe znajdziemy w wielu pięknych odcieniach i fasonach, a przy wyborze możemy poradzić się różnych specjalistów zajmujących się wystrojem wnętrz, jednakże warto wiedzieć, że mamy więcej możliwości. Posadzenie roślinek w ozdobnych doniczkach na parapecie jest pomysłem niezwykle prostym, ale i skutecznym. Możemy wówczas nieco ponieść się fantazji i spróbować poczuć się tak, jakbyśmy mieli mieszkanie z ogrodem. Zamiast posadzić ładne drzewka obok siatki, u nas stałaby w kącie dracena. Zamiast bluszczu oplatającego siatkę – przy oknie wisiałaby kratka opleciona prawdziwą czy też sztuczną roślinką. Obecnie taka roślinność potrafi prezentować się naprawdę okazale i może stanowić dość interesującą alternatywę dla tradycyjnych kwiatów. To oczywiście rodzi także dodatkowe kwestie, np. gdzie postawić telewizor, aby nie zakłócać harmonii, a także porusza tematykę naturalnego oświetlenia, które na parterze może być nieco gorsze. Warto więc w tym momencie skonsultować się z fachowcami od projektowania wnętrz, aby za pomocą rad kogoś doświadczonego nadać naszej przestrzeni zjawiskowy, a zarazem przytulny klimat. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu jeszcze przed zakupem mieszkania sprawdzić, czy jest  możliwość nabycia lokum z ogródkiem. Wtedy do wyboru pozostałyby nam zasłony, eleganckie witrażyki czy odpowiednio dobrane rośliny, które zrekompensować nam mogą brak własnego tarasu – zawsze to jakiś kompromis.

Aranżacyjne ułatwienia dla starszych

Oczywistym wydaje się także, że na niższe piętro wszystko wnosi się lepiej. Czy to meble podczas remontu, czy wychodząc lub wchodząc z wózkiem, zakup nowego sprzętu także nie przysparza stresu. Mieszkanie na parterze to także niebywałe ułatwienie dla osób starszych, które mają już problem z poruszaniem. Warto mieć na uwadze, że cały wystrój wnętrza takiego lokum powinien być dostosowany pod ich wygodę – umiejscowienie kuchni, sypialni, salonu. Przy łóżku powinien również znajdować się telefon, aby ułatwić komunikację w razie jakiegoś wypadku. Można także za pomocą odcieni ścian wprowadzić bardziej przytulną atmosferę, która będzie poprawiać nastrój. Wygodne fotele czy kanapy, poręczne stoliki będą sprzyjać komfortowi, a jak wiemy, samopoczucie ma nas ogromny wpływ.

rośliny w oknach

Zwierzę też skorzysta

Człowiek, który nie musi pokonywać zbyt wielu schodów kilka razy dziennie, jest też z pewnością o wiele bardziej szczęśliwym opiekunem swojego psa. Spacery od razu wydają się o wiele bardziej przyjemne, ale jeśli posiadamy przed mieszkaniem wybieg, to niekiedy można je sobie nawet odpuścić, po prostu wypuszczamy zwierzaka na zewnątrz. Można zamontować specjalną kratkę w drzwiach, która będzie dopasowana nie tylko kolorystycznie do naszego wystroju przedsionka, ale i materiał, z którego zostanie wykonana, będzie bardziej wytrzymały. Ubłocony pies wchodzący wprost do mieszkania przez przygotowany otwór narobi mniejszego zamieszania, jeśli ściany wokół pokryjemy specjalną farbą, z której łatwiej schodzą zabrudzenia albo po prostu pomalujemy je ciemnymi odcieniami. Nic nie potrafi przerazić bardziej miłośników jasnych, pastelowych barw, jak zachlapanie ich pięknych ścian błotem.

Piękny widok na mieszkanie

Na zakończenie warto wspomnieć, że dla tych, którzy lubią się wyróżnić i raczej zdają się ufać systemom zabezpieczeń (i monitoringowi osiedlowemu) nisko umieszczone okna i szybko dostrzegalne drzwi mogą być dodatkowym atutem. Możemy postarać się o ich naprawdę efektowny i modny wygląd, który przyciągnie uwagę o wiele bardziej niż lokum znajdujące się na samej górze. Nie musimy jedynie starać się maskować tego, co w środku, wykorzystajmy fakt, że jest więcej widać i nadajmy piękny klimat naszemu wnętrzu, a odpowiednio dobrane oświetlenie podkreśli całość. Czy to bardziej efektowny, czy stonowany – każdy kąt zasługuje na to, aby zadbać o jego wyjątkowy charakter.

duże okna w kuchni

Projektowanie wnętrz to nasza specjalność


Urządzanie mieszkania na parterze to szansa na stworzenie przyjaznego i dostępnego wnętrza. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI zapewni Ci kompleksowy projekt, uwzględniający Twoje potrzeby. Projektując aranżację wnętrz na parterze, zyskasz wygodę, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Daj nam szansę, aby Twoje mieszkanie stało się miejscem, które spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Razem z nami urządzenie mieszkania na parterze to czysta przyjemność! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Czy warto inwestować w mieszkanie z ogródkiem?

Jeśli mamy taką możliwość, to jak najbardziej warto zainteresować się mieszkaniem z wyjściem na mały ogródek, gdyż to daje nam namiastkę domu wolnostojącego. Niestety z uwagi na atrakcyjność tej opcji, szczególnie dla rodzin z dziećmi, nie zawsze będzie to możliwe. 

Czy inwestować w ładne rolety i drzwi, mieszkając na parterze?

Wszystko jest zależne od tego, czego oczekujemy od naszego mieszkania. Jeżeli lubimy pochwalić się swoim lokum, a jednocześnie zdajemy się polegać na alarmie, czy też mieszkamy na strzeżonym osiedlu, to możemy się nad tym zastanowić. Zarówno ładny dom wolnostojący może być atakiem przestępców, jak i mniej zadbany. Wszystko zależy od naszego podejścia, na ile dobry mamy system zabezpieczeń i jak bardzo prawdopodobne jest, że akurat, np. kolor zasłon, skusi złodzieja. 

Czy rośliny w oknach mogą przyciągać złodziei?

Teoretycznie wszystko może przyciągnąć uwagę, lecz kluczem jest tutaj umiar. Mieszkanie może wyglądać gustownie i elegancko, a jednocześnie nieprowokująco. Ładnie ułożone rośliny czy nawet piękne rolety nie są jednak tym, co jest kluczowe przy napadach na mieszkanie.  

Jakie udogodnienia dla osób starszych może dać mieszkanie na parterze?

Już sam brak schodów do pokonywania jest dla osób starszych czy niepełnosprawnych bardzo dużym ułatwieniem, lecz pomocne może być także samo usytuowanie łazienki czy pokoju, a nawet odległość telefonu od łóżka.