krzesło w stylu retro, owalne lustro
21
wrz

Połączenie elegancji i swobody

Styl retro to powrót do lat 50. i 60. XX wieku. Jest to wystrój, który łączy tradycyjny i klasyczny wystrój wnętrz z nowoczesnością. Już od wielu lat pojawia się w naszych domach i ma coraz więcej zwolenników. Niektórzy z nas podchodzą do tego stylu bardzo sentymentalnie, wybierając oryginalne meble i dodatki. Niewątpliwie jest to estetyka z charakterem, nawiązująca do stylu vintage. Różnica polega na tym, że styl vintage wyposażony jest w autentycznie stare meble i dodatki, natomiast styl retro koncentruje się na współczesnych obiektach. 

Czym charakteryzuje się styl retro?

retro komoda z szufladami

Przede wszystkim jest to połączenie starego stylu z nowym. Aranżując wnętrze, musimy dobrze zastanowić się nad dodatkami i dekoracjami. Specyfika tego stylu polega na łączeniu elementów klasycznych z tymi bardziej awangardowymi. Retro stawia na minimalizm – oryginalne masywne meble w przestronnych miejscach. Estetyka ta przeznaczona jest dla osób, które lubią wnętrza ponadczasowe. Bardzo dobrze sprawdzają się ozdobne i barwne dekoracje w chłodniejszych pomieszczeniach. Poza tym, styl retro to:  

  • moc kolorów,  
  • geometryczne wzory na ścianach,  
  • drewno,  
  • szkło,  
  • skóra, 
  • mosiądz.

Meble, dodatki i dekoracje

akie meble, dodatki i dekoracje dobrać do wnętrza retro? Oto najbardziej charakterystyczne z nich: 

Meble  Dodatki i dekoracje 
skórzane kanapy na drewnianych nóżkach,  fotele z obiciami w kwiatowe wzory,  gięte krzesła – tapicerowane modele o prostych i klasycznych formach,  drewniane stoliki,  meble wypoczynkowe na skośnych nóżkach,  szafki z drewna fornirowanego o zaokrąglonych kształtach,  kubistyczna komoda. oryginalne gazetniki,  wazony,  kontrastowe plakaty i grafiki,  wzorzyste dywany o intensywnych kolorach,  metalowe lub chromowane nóżki mebli i gałki szuflad,  skrzynie,  kryształowe żyrandole, lampy z abażurami,  wzorzyste tapety,  klasyczny parkiet – czyli drewniana lub woskowana podłoga,  mozaika, czarno-białe płytki,  aksamitne zasłony,  ciemne i wyraziste kolory oraz jasne pastelowe odcienie,  owalne lustro,  stojący zegar,  stare radio, telefon z dawnych lat,  ręcznie malowane wazony,  witryna. 

Wszystkie antyki jesteśmy w stanie odnaleźć na pchlich targach. 

Urządzając mieszkanie w stylu retro musimy pamiętać o umiarze. Warto dokładnie przemyśleć, jakie dodatki i dekoracje chcemy dołączyć, aby zapobiec chaosowi i nie wprowadzić kiczu.  

Salon i sypialnia w stylu retro

Salon to wizytówka każdego mieszkania, dlatego należy zadbać o każdy detal. Projektując salon w stylu retro, trzeba mieć na uwadze, że nie tylko ma znaczenie kolor i kształt mebli – najważniejsza jest jego struktura. Wszystkie dobrane meble powinny prezentować się bardzo dostojnie, ponieważ jest to nieodłączny element wystroju retro. Aranżując salon, nie może zabraknąć minimalistycznego stołu z krzesłami o prostej formie czy także kubistycznej komody. Niezbędnymi dodatkami będą:  

  • stare radio lub telefon z dawnych lat,  
  • owalne lustro,  
  • stojący zegar.
salon retro

Sypialnia to zupełnie inny rodzaj aranżacji. Tutaj przede wszystkim musimy postawić na stworzenie odpowiedniego klimatu. Warto zdecydować się na ręcznie malowane wazony w ciepłych kolorach, zdjęcia w drewnianych ramkach, fotele z obiciami w kwiatowe wzory oraz koce na łóżku. Dzięki temu sypialnia stanie się bardziej przytulna. 

sypialnia w stylu retro

Kuchnia i łazienka w stylu retro

Kuchnia często nazywana jest sercem domu i najczęściej wszystkie drogi prowadzą właśnie do niej. Najważniejszą rolę w kuchni retro odgrywają akcesoria. Powinny być nie tylko praktyczne, ale także dodawać uroku. Musimy zaopatrzyć się w foremki do pieczenia, talerze i spodki oraz filiżanki z porcelany. Owoce i warzywa można włożyć i wyeksponować w paterach i miskach, umieszczając je na drewnianym stole.  

W łazience należy wyposażyć się w akcesoria z lekkimi zdobieniami. Aby panował w niej styl retro, musimy postawić na stylowe ręczniki, świece czy mydełka w opakowaniach. To pozwoli nam na relaks i wyciszenie się. 

Odkryj urok w stylu retro

Wystrój retro to styl awangardowy, klasyczny i ponadczasowy. Chętnie do niego wracamy, ponieważ budzi w nas sentyment, pozytywne wspomnienia i dzieciństwo. Wybieramy go także z uwagi na oryginalność, dzięki czemu nasze mieszkanie może się wyróżniać. Dodatkowo dziś łączymy retro z odrobiną nowoczesności, aby wnętrze wzbudzało jeszcze większe zainteresowanie.  

Jeżeli masz pytania dotyczące projektowania mieszkania w stylu retro – skontaktuj się z naszym zespołem, który chętnie doradzi i zaproponuje najbardziej oryginalne koncepcje. MAZZANI realizuje projekty stacjonarne w Warszawie i okolicy oraz współpracę zdalną na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu, pomożemy Ci stworzyć perfekcyjną przestrzeń! 

Pytania naszych klientów:

Jaki jest styl retro?

Styl retro to styl nawiązujący do wystroju wnętrz z lat 50. i 60. XX wieku. Łączy klasykę z nowoczesnością. Powraca do wnętrz domów i ma coraz więcej miłośników. Kojarzony z vintage – urządzanym autentycznie starymi meblami i dodatkami. Styl retro zaś skupia się na współczesnych przedmiotach. 

Czym charakteryzuje się styl retro?

W pomieszczeniach retro chodzi o połączenie starego stylu z nowym. Bardzo ważne jest zachowanie umiaru w dekoracjach i zdobieniach. Dominującymi barwami powinny być ciemne, wyraziste oraz jasne i pastelowe kolory. Materiały, które są najczęściej stosowane w retro pomieszczeniach to drewno, szkło, skóra i wzorzyste tapety.  

Jakimi dodatkami można urządzić mieszkanie?

Zdecydowanie należy postawić na metalowe lub chromowane nóżki mebli i gałki szuflad – jest to znak rozpoznawczy stylu retro. Oprócz tego, niezbędne są m.in. aksamitne zasłony, owalne lustro, stary stojący zegar, skrzynie oraz lampy z abażurami.