jasny przedpokój z ławą i szafkami
19
sty

Przedpokój – wizytówka domu

Zastanawiasz się jak w ciekawy i praktyczny sposób zaaranżować korytarz albo przedpokój? Jeżeli tak, to jesteś we właściwym miejscu! Zasady, którymi należy kierować się podczas urządzania przedpokoju lub korytarza są proste i sprawdzają się niezależnie od jego powierzchni czy kształtu. Cechują się one przede wszystkim dbałością o funkcjonalność tego pomieszczenia. Przedpokój jest pomieszczeniem, którego zadaniem jest wygodne przygotowanie Ciebie, pozostałych mieszkańców oraz gości do wejścia lub wyjścia z prywatnej przestrzeni. Na zadanie to składa się przede wszystkim przemyślane i funkcjonalne przechowywanie butów, ubrań, odpowiednie oświetlenie oraz właściwie zaplanowana przestrzeń. Jak urządzić przedpokój tak, aby sprostał naszym wymaganiom i preferencjom?

stylowy przedpokój ze schodami

Miejsce do siedzenia i przechowywania butów

Pierwszym i jednym z najważniejszych etapów planowania naszego przedpokoju jest bez wątpienia zaaranżowanie miejsca, w którym będziemy mogli przechowywać nasze obuwie oraz miejsca, w którym będziemy mogli usiąść, aby je założyć lub zdjąć. Jeżeli jesteś osobą lubiącą rozwiązania 2 w 1, to idealnym wyjściem dla Ciebie będzie zaopatrzenie się w szafkę na buty połączoną z siedziskiem. Warto jest zwrócić uwagę, aby półki lub szafki na buty wykonane były z wodoodpornego materiału, który w prosty sposób można wyczyścić. W wąskim korytarzu lub przedpokoju idealnie sprawdzi się również długa szafka na buty ustawiona pod jedną ze ścian.

Oprócz szafek, warto jest zwrócić swoją uwagę ku półkom na buty. Mogą być one ukryte w zabudowanej szafie, co idealnie wpasuje się w gusta zwolenników minimalistycznych wnętrz lub otwarte, dzięki czemu będą łatwo dostępne.

W korytarzu charakteryzującym się dużym metrażem można postawić poręczny puf lub lekkie krzesło, które w łatwy sposób będzie można przestawić w zależności od aktualnych potrzeb. Zaś, jeżeli Twój przedpokój jest niewielki i nie ma możliwości na urządzenie w nim miejsca do siedzenia, to pozostaw przestrzeń otwartą. Dzięki takiej aranżacji pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie jasnego i wolnego, a co za tym idzie, każdy gość i domownik znajdzie wygodny kącik dla siebie.

Mały metraż – duże lustro

Sposób drugi przeznaczony jest szczególnie dla osób posiadających wąski przedpokój. Na czym polega? Patent ten polega na optycznym powiększeniu naszego korytarza. Najlepszym i najprostszym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest postawienie w naszym pomieszczeniu dużego lustra. Powinno być ono umieszczone na najdłuższej ścianie, dzięki czemu poszerzy ono wizualnie nasz przedpokój. Jeżeli jesteś posiadaczem dużego przedpokoju również możesz skorzystać z lustra jako dekoracji. Chcesz wywołać efekt WOW u gości? Zaopatrz się w duże lustro posiadające ozdobną ramę lub aktualnie bardzo modne, mniejsze lustro „słońce”, umieszczone naprzeciwko drzwi wejściowych.

Nie zapominaj o oświetleniu

Kolejną ważną rzeczą, której nie można pomijać w aranżacji jakiegokolwiek pomieszczenia jest oświetlenie. Przedpokoje w blokach często pozbawione są dopływu dziennego światła. Dlatego ważne jest, aby aranżując te pomieszczenia pamiętać o właściwym oświetleniu. Najlepszym wyborem do korytarza o małym metrażu będą nieduże reflektorki posiadające możliwość regulacji kąta padania światła. Powinny być one ustawione tak, aby światło odbijało się od ścian i rozpraszało po całym pomieszczeniu. Jako wieczorne oświetlenie przedpokoju, dobrze sprawdzą się dyskretne światła LED-owe – wystarczająco oświetlą Ci pomieszczenie i nie obudzą pozostałych domowników. W dużym korytarzu w domu jednorodzinnym idealnym rozwiązaniem będą np. LED-owe listwy na schodach.

duże lustro w przedpokoju

Precyzyjnie zaplanowana szafa

Zapewne każdy z nas wie, że przedpokój i korytarz są doskonałymi miejscami na przechowywanie ubrań oraz innych przedmiotów, dla których nie starczyło miejsca w innych pomieszczeniach. Dodatkowo, jeżeli nie posiadasz osobnej garderoby to przedpokój, a właściwie szafa w nim umieszczona będzie musiała spełniać rolę głównego miejsca do przechowywania odzieży. Najczęściej nawet najmniejszy przedpokój posiada wnękę, którą to można zaaranżować na zabudowaną szafę. W celu właściwego zaplanowania szafy w korytarzu należy podzielić ją na części, każda z nich powinna należeć do innego domownika. Warto jest przede wszystkim uwzględnić rozmiar ubrań, tego czy nadają się one do powieszenia, czy można je ułożyć na półkach. Ponadto, jeżeli podzielisz szafę na strefę dla domowników i gości, nie będziesz potrzebować dodatkowego, osobnego miejsca na wieszaki na płaszcze i kurtki osób Cię odwiedzających.

Miejsce na akcesoria

Urządzając przedpokój lub korytarz nie zapomnij o komodzie! Nawet mały mebel pomoże Ci utrzymać porządek w tym pomieszczeniu. Dzięki niemu klucze, parasolki, okulary oraz inne drobiazgi będą miały swoje miejsce. Aranżując przedpokój o niewielkim metrażu warto jest zdecydować się na szafki podwieszane, które zajmą zdecydowanie mniej miejsca, a dodatkowo wizualnie pozostawią wiele cennej przestrzeni.

Wolność w przedpokoju

Wiele razy w powyższym artykule mówione było o wolnej przestrzeni. Zostawiając w korytarzu trochę niezagospodarowanego miejsca sprawimy, że już od momentu wejścia Twoje mieszkanie lub dom będzie wyglądać efektownie i przestronnie. Dobrym pomysłem będzie powieszenie wspomnianego wcześniej lustra lub obrazu naprzeciwko wejścia. Tego typu element przyciągnie wzrok każdego gościa i będzie bez wątpienia przyjemnym powitaniem.

jasny przedpokój z szafą

Elegancki styl w Twoim domu

Urządzając przedpokój lub korytarz, warto pamiętać, że pomieszczenia te powinny być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne, dobrze zaplanowane i dopasowane do naszych potrzeb. Nawet najmniejszych rozmiarów pomieszczenie tego typu, jeżeli nie zagracimy go, będzie sprawiać wrażenie przestronnego. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Ci we właściwym zaplanowaniu i urządzeniu Twojego wnętrza. Zapraszamy do kontaktu z zespołem MAZZANI, który tworzy oryginalne i indywidualne projekty wnętrz, zgodne z oczekiwaniami klientów. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.