czarnobiały salon
18
paź

Z czym kojarzymy Toskanię?

Z polami, na które padają promienie słońca, gajami oliwnymi, drzewkami cytrusowymi oraz winnicami. Wnętrza toskańskie zachwycają ciepłem i miłością, dzięki przytulnym barwom i odpowiedniemu wyposażeniu. Styl toskański w największym stopniu wzoruje się krajobrazami regionu z jakiego pochodzi. Jak urządzić wnętrza zgodnie ze stylem toskańskim?

łazienka z wanną

Toskania – z czego słynie?

Toskania jest regionem środkowych Włoch, znajdującym się na Półwyspie Apenińskim. Jego mieszkańcy słyną z gościnności, zaś sam region ze spokojnych i malowniczych terenów. Zachwyt wzbudza również kuchnia toskańska. Dojrzałe pomidory, oliwki oraz inne warzywa strączkowe w połączeniu z dziczyzną lub drobiem to podstawa dań włoskich. Architektura toskańska wiąże się z pięknymi zabytkami, które zostały umieszczone na liście UNESCO. Zachęca to do aranżowania swoich wnętrz właśnie w tym stylu.

Kolorystyka

Styl toskański wykorzystuje naturalne kolory w swojej palecie barw. Prym wiedzie kremowa cegła, do której dobiera się często odcień czerwony. Do tego idealnie pasuje:

 • błękit,
 • żółć,
 • ziemista zieleń,
 • pomarańcz.

Połączenie tych kolorów jest możliwe, jeśli wykorzystamy naturalne szarości. Potrafią one połączyć ze sobą najbardziej kontrastowe barwy.

Chłodne materiały

Toskania słynie również z klimatycznych piwniczek, w których przechowuje się najlepsze wina. Panuje tam chłód, który przynosi ulgę mieszkańcom w bardzo upalne dni. Zapewnienie ulgi jest możliwe dzięki takim materiałom, jak kamień i metal. Dlatego ściany urządzone według stylu toskańskiego najczęściej wykłada się surową cegłą lub gipsem wykończeniowym. Do tego używa się celowo postarzanych elementów. Kamień wykorzystywany jest również w dodatkach, takich jak dekoracyjne misy i tace. Uznaniem cieszą się także zdobienia i elementy wykonane z metalu.

Meble

Styl toskański w szczególności charakteryzuje się naturalnymi materiałami. Meble do aranżacji wnętrz wykonuje się z najwyższej jakości drewna, najczęściej w kolorze ciemnego brązu. Świetnie sprawdza się:

 • dąb,
 • wiśnia,
 • orzech.

Meble w stylu toskańskim mają lekko surowy charakter, więc ich fronty mogą być nieco przetarte. Są bardziej masywne i bryłowate, co nadaje niepowtarzalny i jednocześnie prosty charakter całej aranżacji. Centralny punkt w każdym włoskim domu stanowi duży stół, z uwagi na to, że włosi cenią rodzinę i wspólne posiłki. Projekty toskańskich wnętrz uwzględniają także masywne kredensy i gablotki z przeszklonymi półkami, które często wykańczane są metalem. Podobnie krzesła i stoliki ze szklanym blatem.

Włosi uwielbiają także plecione fotele, ponieważ są one lekkie i wygodne. Minusem jest jednak osadzający się w otworach między splotami kurz, który ciężko z nich usunąć. Można temu zapobiec polewając co jakiś czas fotele wodą. Należy jednak szybko osuszyć zmoczoną powierzchnię.

otwarta jasna kuchnia

Dekoracje

Dodatki w tym stylu mają za zadanie nie tylko dodać subtelną i niewymuszoną elegancję, ale również stworzyć we wnętrzach wiejski charakter. Bardzo ważnym elementem są ozdoby z gliny i mosiądzu. Do wnętrz szczególnie pasują:

 • mosiężne świeczniki,
 • gliniane wazony,
 • miski z owocami,
 • donice z kwiatami (pelargoniami),
 • stylizowane ramki.

Świetnie sprawdzi się też duży stojak na wino, podkreślający tradycję związaną z toskańskimi winnicami. Włosi ozdabiają wnętrza także drzewkami cytrusowymi w doniczkach oraz ziołami powieszonymi w kuchni. Niezbędne są grube zasłony zaczepiane na „żabkach”. Pięknego efektu nadają także różnorodne mozaiki.

Oświetlenie

W stylu toskańskim nie może zabraknąć oświetlenia, które nada wnętrzom ciepłego charakteru. Najczęściej wybiera się lampy z delikatnymi, materiałowymi abażurami. Mogą one być wykonane z:

 • mosiądzu,
 • kutego metalu,
 • drewna.

Do projektów toskańskich pasują lampy stojące, podkreślające nowoczesność lub wiszące – wykonane z kutego żelaza.

Niezbędne elementy

Projektowanie wnętrz zgodnie ze stylem toskańskim, związane jest z umieszczaniem w nich elementów dla niego kluczowych, czyli:

 • ścian z odsłoniętą cegłą,
 • naturalnego kamienia,
 • drewnianych mebli,
 • metalowych dodatków,
 • wikliny,
 • terakoty,
 • pelargonii, świeżych ziół,
 • drzewek oliwkowych, cytrusów, fikusów.
kolorowe poduszki na kanapie

Wygodne i stylowe mieszkanie

Włoskie aranżacje zachwycają pięknem toskańskich krajobrazów, które z chęcią są przenoszone do projektów nowocześnie urządzonych wnętrz. MAZZANI zajmuje się projektowaniem wnętrz domów oraz mieszkań w wybranym przez klienta stylu! Nasi projektanci pomogą Ci zaprojektować przestrzeń o jakiej marzysz. Działamy na terenie Warszawy i okolic oraz podejmujemy się zdalnych projektów w całym kraju.

Pytania naszych klientów:

Jakich kolorów użyć do aranżacji wnętrz w stylu toskańskim?

Najczęściej spotykanymi kolorami w stylu toskańskim jest kremowy i czerwony. Do tego pasuje błękitny, żółty, ziemista zieleń oraz pomarańczowy. Niezbędne są również odcienie szarości, które ułatwiają łączenie ze sobą kontrastowych kolorów. 

Z jakiego drewna wykonywane są meble do aranżacji toskańskich wnętrz?

Meble do aranżacji wnętrz w stylu toskańskim muszą być najlepszej jakości. Idealnie pasują meble wykonane z dębu, wiśni, orzecha. 

Jakie materiały wybrać aranżując wnętrza w stylu toskańskim?

Szczególnym uznaniem we wnętrzach włoskich cieszy się kamień, metal i drewno. Pierwsze dwa pozwalają stworzyć we wnętrzach chłodny klimat, który przynosi ulgę w najbardziej upalne dni. Natomiast z drewna wykonuje się meble i dodatki. 

Jakie lampy wybrać do oświetlenia wnętrz w stylu toskańskim?

Włoskie lampy najczęściej są wykonane z delikatnych, materiałowych abażurów, ale również z mosiądzu, kutego metalu lub drewna – stojące lub wiszące.