18
paź

Zadanie do wykonania

Aranżacja małych mieszkań w bloku jest zadaniem trudnym, ale nie niewykonalnym. Mały metraż nie daje zbyt dużych możliwości, jednak istnieją pewne zasady, dzięki którym jest szansa na urządzenie niedużej, ale praktycznej przestrzeni. Wystarczy odpowiednie podejście, znajomość podstawowych zasad i wyobraźnia, aby cieszyć się pożądanym efektem.

Optyczne powiększenie przestrzeni

W mieszkaniu o małym metrażu jedną z najważniejszych reguł jest zachowanie jak największej przestrzeni, która powinna być funkcjonalna i wygodna dla mieszkańców. Na dalszy plan schodzi wygląd, choć oczywiście da się w przemyślany sposób połączyć jedno i drugie. Należy mieć na uwadze, że w małym metrażu nie możemy pozwolić sobie na każdy wystrój. Pewne elementy nie nadają się do takich pomieszczeń, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania stosowane przez projektantów wnętrz.

Żeby wnętrze nie było przytłaczające, warto wykorzystać kilka sprawdzonych trików, które sprawdzają się niezależnie od rozkładu pomieszczeń i warunków. Na optyczne powiększenie przestrzeni mają wpływ:

  • Elementy o błyszczącej i gładkiej powierzchni, czyli fronty meblowe i lustra – umieszczenie luster, nawet tych największych w miejscach, w których tylko to możliwe, jest świetnym sposobem na powiększenie przestrzeni. Ta opcja sprawdzi się w salonie, pokoju, przedpokoju, sypialni i w łazience. W tym celu można też wykorzystać drzwi od szafy pokryte lustrzanym panelem.
  • Funkcjonalne i pojemne meble – w przypadku wyboru mebli, trzeba pamiętać o tym, że im więcej szuflad i półek będą posiadać, tym lepiej. Jeśli w mieszkaniu znajduje się duża ilość zakamarków i wnęk, warto rozważyć meble wykonywane na wymiar. W przypadku łóżka najkorzystniejszym rozwiązaniem jest to w podwyższonej wersji i wyposażone w dodatkowe schowki, w których zmieszczą się pościel i drobne przedmioty.
  • Porządne oświetlenie – nie ma nic bardziej mylnego, niż to, że w mniejszych wnętrzach można pozwolić sobie na jedno źródło światła. Nawet jeśli pomieszczenie nie należy do dużych, takie przeświadczenie jest błędne i bardzo niekorzystne. Dobre oświetlenie to podstawa każdego dobrze urządzonego mieszkania, bez względu na jego wielkość. Niedostatecznie oświetlone pokoje sprawiają wrażenie dużo mniejszych, a do tego mniej atrakcyjnych. Ponadto kilka źródeł światła, które są umiejscowione w poszczególnych strefach, wpływa na samopoczucie i funkcjonalność.

W ostatnich latach można zaobserwować, że coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest montaż sufitów podwieszanych, które odbijają światło. Kwestia ta jednak powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do potencjału mieszkania, aby uniknąć wielu błędów.

Mała kuchnia

Kolory w małych przestrzeniach

Małe pomieszczenia lubią się z jasnymi kolorami. Jeśli urządzasz małe mieszkanie i chcesz uniknąć efektu przytłoczenia i zmniejszenia, wystrzegaj się ciemnych barw. Ich zastosowanie jest uzasadnione jedynie w przypadku zaakcentowania i przełamania jasnych tonacji mocnymi kolorami dodatków i akcesoriów. Drewniane meble, granatowe zasłony, koce czy poduszki to świetne elementy dekoracyjne, dzięki którym pozbędziesz się monotonnego i nudnego wystroju.

Nie zapominaj jednak, żeby wszystko dobierać w rozważny sposób. Jeśli mowa o całokształcie, wybieraj jasne tonacje, nadające wnętrzom subtelności. Z powodzeniem możesz wykorzystać takie barwy, jak:

Jasna kolorystyka w małym mieszkaniu nie tylko sprawi, że będzie wyglądało ono na większe, niż jest, ale też będzie ciepłe, przytulne i atrakcyjne wizualnie, a przecież o taki efekt właśnie chodzi.

Unikaj efektu zagracenia

Efekt zagracenia w żadnym pomieszczeniu nie jest wskazany. Jednak to w tych mniejszych metrażem o wiele łatwiej o ten niepożądany i nieestetyczny rezultat, który jest skutkiem nadmiaru przedmiotów znajdujących się we wnętrzu. Chcąc utrzymać harmonijne, przestronne i estetyczne mieszkanie, należy ograniczyć się do minimum w kwestii dobierania elementów dekoracyjnych. Sekretem eleganckiej przestrzeni jest prostota i umiar, a więc w tym przypadku lepiej postawić na mocne dodatki w mniejszej ilości. Dzięki temu stworzymy wyjątkowy klimat, przełamując jednocześnie monotonię a co najważniejsze, unikniemy niepotrzebnego zagracenia.

meble wielofunkcyjne w mieszkaniu

Sztuka precyzyjnego planowania

Mieszkania mające wielkość do 45 m² zazwyczaj mają dwa, maksymalnie trzy ciasne pokoje, niedużą kuchnię, łazienkę oraz przedpokój. Urządzając tak niewielkie wnętrze, trzeba wykazać się różnymi umiejętnościami i pomysłowością, co w praktyce nie jest tak proste. W takim wypadku ważny jest każdy szczegół, któremu należy poświęcić nieco uwagi.

Zestawienie ze sobą odpowiednich kolorów z materiałami meblowymi i dekoracyjnymi, stanowi ogromne wyzwanie. Zaniedbując te kwestie, narażamy się na to, że efekt końcowy nie będzie zadowalający a całe mieszkanie straci na funkcjonalności i przestronności, czyli tym, co jest najbardziej pożądane w małych pomieszczeniach. Dlatego pamiętaj o precyzyjnym zaplanowaniu, które jest istotne podczas urządzania przestrzeni. Maleje wówczas ryzyko popełnienia wielu niechcianych błędów aranżacyjnych.

Odśwież swoje mieszkanie z nami

Urządzanie mieszkania do 45 m² to wyzwanie, ale z doświadczonym projektantem wnętrz MAZZANI staje się pasją. Nasz projektant wnętrz pomoże Ci w pełnym projektowaniu i aranżacji wnętrz, maksymalizując przestrzeń. Zyskasz funkcjonalność, estetykę i komfort, dzięki precyzyjnemu projektowaniu. Osiągnij więcej w małym mieszkaniu – zaplanuj z nami idealną przestrzeń, która odzwierciedli Twój styl i potrzeby. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak urządzić małe mieszkanie?

Żeby urządzić małe mieszkanie, należy zwracać uwagę zarówno na aspekty wizualne, jak i na funkcjonalność. Przede wszystkim warto wybierać jasne kolory, funkcjonalne meble i małą ilość dodatków. 

Jak uniknąć efektu zagracenia w małym mieszkaniu?

W małych przestrzeniach nietrudno o efekt zagracenia. Należy bezwzględnie go unikać poprzez wykorzystanie jak najmniejszej ilości ozdób i dodatków.