kuchnia z wyspą
24
wrz

Główne założenia 

Styl prowansalski kojarzyć powinien się głównie ze wspomnieniem sielskich wakacji przepełnionych słońcem. We wnętrzach dominują jasne, świetliste kolory, choć cała paleta barw jest niezwykle szeroka. Nie można nie wspomnieć także o motywach rustykalnych i silnym nawiązaniu do natury, przejawiającym się w elementach roślinnych. 

błękitne podzuszki w salonie

Kolorystyka 

Głównymi kolorami występującymi w stylu prowansalskim jest biel w najróżniejszych odcieniach oraz jej pochodne, takie jak beż, szarość czy ecru. To co odróżnia jednak paletę barw tego nurtu od designu skandynawskiego, to przełamanie wspomnianych kolorów barwami natury, przede wszystkim: żółtym, pudrowym różem, błękitem, jasną zielenią czy charakterystycznym dla Prowansji – lawendowym i innymi odmianami fioletu.  

Faktury i materiały 

Aranżacja w stylu prowansalskim ma tworzyć ciepłą i sielską atmosferę, niczym urokliwy wiejski dom. Z tego względu należy postawić na materiały rodem z natury, czyli przede wszystkim drewno i kamień. Z tego też względu podłogi w pomieszczeniach w stylu prowansalskim powinny zostać wykonane właśnie z drewna lub celowo postarzanego betonu i kamienia. Na ścianach natomiast świetnie sprawdzą się fototapety z roślinnymi motywami lub tynk strukturalny, który pozwoli na uzyskanie chropowatej powierzchni. Surowe akcenty także wpisują się w założenia tego stylu, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie kamienny blat kuchenny, ściany z wyłaniającymi się spod tynku cegłami czy elementy obdartego z farby drewna. 

Meble  

We wnętrzach stylu prowansalskiego nie znajdziemy miejsca na meble nowoczesne, wręcz przeciwnie – wybrane przez nas wyposażenie, nawet jeśli zupełnie nowe, powinno przywodzić na myśl ciepły, babciny dom. Z tego względu lepszym wyborem będą elementy wyposażenia w starym stylu, wykonane z drewna przy użyciu tradycyjnych metod. Najlepiej sprawdzą się w naturalnej kolorystyce, z minimalistycznymi motywami dekoracyjnymi, na przykład kredensy z przeszkloną witryną czy szafki z metalowymi okuciami. Podobna stylistyka obowiązuje w przypadku sprzętu domowego. Ceramiczna zastawa stołowa, gliniane dzbany i wazony, wiklinowe czy korkowe elementy wystroju w postaci podkładek, choć pełnią głównie rolę użytkową, dodatkowo dopełnią całość wystroju. 

Akcesoria i dodatki 

Surowość wnętrza najlepiej stonują stylowe dodatki, takie jak: 

  •  wzorzyste poduszki,  
  • plecione kapy, 
  •  jasne zasłony,  
  • ozdobne serwetki, 
  • rzeźbione doniczki.  

Klasyczna dla tego stylu jest także gustowna, zdobiona porcelana, ułożona w serwantce. Nie należy jednak zapomnieć, aby naturalne materiały pozostały wyeksponowane. Drewniany bądź kamienny parkiet, najlepiej odda założenia stylu, jeśli nie będzie przysłonięty dywanem, a blat stołu wyglądać będzie najkorzystniej bez obrusu. 

jasna łazienka z dużym lustrem

Motywy roślinne 

Wywodzący się z urokliwego południa Francji styl, to także silne nawiązanie do natury, dlatego nie można zapomnieć o motywach roślinnych. Prowansja jest regionem słynącym nie tylko z lawendy, ale także z przypraw, dlatego pęki suszonych ziół zawieszonych na ścianach będą doskonałym nawiązaniem do charakterystyki stylu. Także pojedyncze gałązki lawendy przymocowane na deskach świetnie dopełnią całą aranżację. Efektownym rozwiązaniem może stać się podwieszana półka, najlepiej rzeźbiona, na której znajdą się doniczki ze świeżymi ziołami. Jeśli dodatkowo urządzana przestrzeń dysponuje balkonem, można wykorzystać go jako małą namiastkę prowansalskiego ogrodu.  

Styl prowansalski – przestrzeń i oświetlenie 

Styl prowansalski to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie spokój i domowe ciepło. Doskonale sprawdzi się on w domach jednorodzinnych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić go także w mieszkaniu. Aby odpowiednio wykorzystać aranżowaną przestrzeń należy umiejętnie dobrać oświetlenie. Zaopatrzenie wnętrza w wiele punktów światła, nada mu pożądanej przytulności, wpłynie na samopoczucie domowników, a także pomoże w wyeksponowaniu mebli i wyposażenia. Świetnym wyborem będą więc lampy w stylu vintage, wykonane z wikliny czy koronki lub wyposażone w płócienny abażur, najlepiej o podstawie wykonanej z żeliwa.  

przeszklony kredens w jadalni

Wnętrza, w których będziesz czuł się jak w domu

Chcesz zaaranżować swoje wnętrze, ale nie wiesz od czego zacząć lub posiadasz wątpliwości dotyczące projektowania? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy chętnie Ci pomogą i doradzą we wszystkich nurtujących kwestiach. Firma MAZZANI projektuje wnętrza zarówno mieszkań, jak i domów na terenie Warszawy i okolic oraz oferuje współpracę zdalną na terenie całej Polski.  

Pytania i odpowiedzi:

Czym charakteryzuje się styl prowansalski?

Styl prowansalski to przede wszystkim zamiłowanie natury i domowego ogniska. Charakteryzuje się ciepłymi, świetlistymi wnętrzami przepełnionymi sielską atmosferą i wspomnieniem słonecznych wakacji.  

Czym styl prowansalski różni się od Shabby chic?

Styl shabby chic w dużej mierze inspirowany jest stylem prowansalskim. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem starych lub celowo postarzanych mebli, które używane są także w stylu prowansalskim. Choć styl prowansalski lubuje się w starociach, to skupia się głównie na naturalności i funkcjonalności wyposażenia, a nie, jak ma to miejsce w przypadku shabby chic – jedynie na wiekowym wyglądzie mebli. 

Gdzie szukać inspiracji do aranżacji wnętrz w stylu prowansalskim?

Inspiracji najlepiej szukać u samego źródła, czyli w tym przypadku Prowansji. Przydatne mogą okazać się zarówno zdjęcia wnętrz w tym regionie, jak również sama wypełniająca go natura, w tym charakterystyczne pola lawendy.