salon z żyrandolem
11
kwi

Niebanalne wnętrze w stylu art deco

Raczej nie ma na świecie człowieka, który chciałby korzystać wyłącznie z gotowych rozwiązań i nie dostosowywać ich odpowiednio pod swoje oczekiwania i upodobania. Styl art deco stawia przede wszystkim na pomysł, łączenie form i brak banalności. Czym jednak dokładnie jest ten styl? 

Historia art deco 

Nazwa stylu wywodzi się z języka francuskiego, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „sztukę dekoracyjną”. Początków stylu art deco należy się doszukiwać w dwudziestoleciu międzywojennym. Był to ostatni rewolucyjny nurt w sztuce i aranżacji wnętrz, mający za zadanie połączyć historię z futuryzmem. W I połowie XX wieku zaczęto myśleć o otoczeniu człowieka i jego oddziaływaniu. Podjęto się prób stworzenia stylu, który wybiegałby w przyszłość, przy tym czerpiąc z dawnych wzorców. Efektem tychże prób było powstanie art deco. Była to również odskocznia od produkcji masowej, która wówczas stawała się bardzo popularna. Meble w stylu art deco były o wiele bardziej starannie i drobiazgowo wykonane, a co za tym idzie droższe, skierowane do bogatszej klienteli.  

przytulny salon

Wyróżniki art deco 

Nie da się ukryć, że styl art deco dosyć mocno odbiega od innych. Świadczą o tym przede wszystkim jego cechy charakterystyczne. Są to: 

  • piękno i funkcjonalność przedmiotów wykorzystywanych w aranżacji wnętrz, 
  • symetryczność, 
  • wykorzystanie wzorów geometrycznych, 
  • największa uwaga padała na jakość przedmiotów, 
  • wyeksponowanie sztuki, 
  • brak konkretnej, charakterystycznej gamy kolorów. 

Kolory w stylu art deco 

Kolorystyka jest niekwestionowanie jednym z najważniejszych elementów całej aranżacji wnętrza. Od niej zależy wydźwięk tworzonej kompozycji i jej spójność. W stylu art deco nie ma konkretnej gamy kolorystycznej, z której można korzystać. Jest to tak naprawdę bardzo indywidualna sprawa osoby, która projektuje wnętrze swojego domu czy mieszkania. To od niej zależy, jakich barw użyje i w jakim celu. Niezależnie od tego, czy wykorzysta się stonowane neutralne barwy, czy też te bardziej intensywne, jaskrawe, styl art deco bezsprzecznie się tu odnajdzie. Kolory, takie jak czerwień, żółć czy róż, wyeksponują eleganckie, drewniane meble. Z kolei jasne, można byłoby rzec, akwarelowe i pastelowe barwy wyeksponują te bardziej wyszukane przedmioty.  

W stylu art deco, jak i w innych, ważna jest również celowość kolorystyki. Aby uzyskać efekt otwartej przestrzeni, na przykład w salonie, powinno się zastosować jaśniejsze barwy, przede wszystkim biel, która dodatkowo uwypukla inne kolory. Jasne szarości i beże są idealnym tłem dla geometrycznych wzorów i połączeń różnych faktur, charakterystycznych dla art deco. Mocniejsze tło, bardziej kontrastowe stworzą natomiast zieleń, turkus i bordo. Jeżeli zależy nam na efekcie przytulnego wnętrza, nadaniu mu wręcz intymności, powinniśmy skusić się na zastosowanie ciemniejszych barw, czerń i grafit stworzą poczucie głębi. W przypadku dodatków, warto jest pokusić się o złoto, srebro i miedź. 

złote lampy w domu

Meble w stylu art deco 

Meble, na zakup których się decydujemy, aby pasować do wnętrza w stylu art deco, powinny łączyć w sobie piękno z funkcjonalnością, historyczne tradycje z nowoczesnością. Przede wszystkim liczy się jakość. W salonie najlepszym meblem łączącym przeszłość z futuryzmem, będzie nowoczesna kanapa z tradycyjnymi pikowaniami lub tapicerowana. Smukłe nóżki dodadzą elegancji i wysublimowania.

Stół jadalniany czy też stolik kawowy powinien być wykonany z solidnego drewna o bardzo dobrej jakości – na początku, gdy art deco dopiero było rozpowszechniane, bardzo popularnym drewnem, które wówczas wykorzystywano był heban. W przypadku sypialni przeważającym materiałem obić powinien być zamsz, który wyszczególni inne kolory. Łóżko powinno być wykonane z wysokiej jakości drewna, najlepiej robione ręcznie. W przypadku dywanów w mieszkaniu najlepsze okażą się te, które nie posiadają żadnych wzorów, a jeden kolor. Kształty mebli mogą być zarówno ostre i wyraziste, jak i owalne. 

Dodatki również powinny być wykonane z dobrych jakościowo materiałów i mieć niebanalne kształty, nawet zwykły kwietnik, czy też świecznik może zachwycić kształtem, formą i fakturą. Powinny przypominać dzieła sztuki. Warto postawić również na szklane wazony i naczynia. 

dywan, kanapa, ściana pełna obrazów

Dla kogo jest art deco? 

Z pewnością art deco jest stylem aranżacji wnętrz idealnym dla osób, które lubią przemyślane, niepowtarzalne i niebanalne kompozycje przestrzenne. Muszą one być wymagające i mieć wyrafinowane gusta, dbać o dobór dopracowanych i drobiazgowo wykonanych dekoracji. Nie jest to wcale najtańszy styl, zatem każdy kto zastanawia się nad tym użyciem stylu art deco we wnętrzu swojego domu czy mieszkania powinien mierzyć siły na zamiary. 

Odkryj potencjał swojego domu razem z nami

Zaaranżowanie wnętrza w stylu art deco jest czasochłonne i nie należy do najprostszych, niemniej wciąż jest popularne. W związku z tym warto jest zasięgnąć rad osób doświadczonych, które odpowiednio połączą nasze wymaganie z założeniami stylu, w jakim chcemy projektować swój dom czy mieszkanie. Specjaliści MAZZANI z powodzeniem zaprojektują dla Ciebie wymarzone wnętrze. Skontaktuj się z nami już dziś.  

Pytania naszych klientów:

Czym się różni styl art deco od stylu skandynawskiego?

Styl skandynawski wiąże się z brakiem zdobień, prostotą i jasnymi przestrzeniami. Meble odznaczają się surowością drewna, ważna jest naturalność i praktyczność. Z kolei art deco to poszukiwanie funkcjonalności w przedmiotach pięknych i eleganckich, nie ma określonej gamy kolorystycznej i lubi wysublimowanie. W przypadku mebli stawia się na egzotykę drewna, wprowadza się drogie materiały, dba o tradycyjne zdobienia i geometryczne kształty. 

Jakie są popularne wzory w stylu art deco?

Geometryczne wzory to znak rozpoznawczy stylu art deco. Mogą pojawiać się na ścianach, meblach, dywanach, dodatkach. W tym stylu nie ma ograniczeń, poza wyobraźnią osoby, która aranżuje w nim daną przestrzeń, dlatego nie można obawiać się stosowania wzorów. Najpopularniejszymi są zygzaki, romby i promienie. 

Jakie są najpopularniejsze materiały wykorzystywane w art deco?

Najczęściej w art deco korzysta się z aksamitu, satyny, zamszu. Poza nimi obecne są oczywiście skóry i futra, na szczęście odchodzi się od naturalnych na rzecz syntetycznych, sztucznych. Wszelkie wzory zwierzęce przeważnie się maluje, drukuje lub wyplata.