03
paź

Czym jest otwarta kuchnia?

To projekt polegający na połączeniu kuchni z innymi pomieszczeniami, takimi jak salon czy jadalnia, za pomocą otwartej przestrzeni. W takim rozwiązaniu jest ona integralną częścią większej powierzchni, co pozwala na optymalne jej wykorzystanie i stworzenie bardziej przestronnego wnętrza. W otwartej kuchni w małym mieszkaniu ważne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań, takich jak meble na wymiar, minimalistyczne wzornictwo, jasne kolory oraz odpowiednie oświetlenie, aby uzyskać funkcjonalne i estetyczne wnętrze.

jasna kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia otwarta – zalety i wady

Kuchnia otwarta na salon jest popularną aranżacją pomieszczenia, która oferuje zarówno zalety, jak i wady. Wśród zalet najczęściej wymienianych możemy wyróżnić:

  • Więcej przestrzeni – kuchnia otwarta na salon pozwala na optyczne powiększenie wnętrza i stworzenie jednej, spójnej przestrzeni.
  • Wspólne gotowanie – dzięki otwartemu planowi gotowanie staje się bardziej rodzinne, a dodatkowo można prowadzić rozmowy z gośćmi, przebywając w kuchni.
  • Więcej światła – dodatkowe nasłonecznienie w ciągu dnia sprawia, że przestrzeń otrzymuje dużo naturalnego światła, co może pomóc w optycznym jego powiększeniu.
  • Dbanie o czystość – w takim pomieszczeniu jest większa motywacja do utrzymywania porządku, ponieważ wszystko jest widoczne gołym okiem.
  • Wzrost wartości mieszkania – otwarta kuchnia jest obecnie modnym trendem i może zwiększyć wartość nieruchomości.

Jednak każde rozwiązanie ma też swoje wady. Do tych najczęstszych należą:

  • Hałas – kuchnia otwarta na salon może być hałaśliwa, zwłaszcza jeśli jest to często używane miejsce.
  • Brak prywatności – jest to przestrzeń niełatwa do zapewnienia prywatności podczas gotowania.
  • Trudność w utrzymaniu czystości – pomieszczenie otwarte jest bardziej narażone na kurz i brud.

Kuchnia otwarta jest świetnym pomysłem dla osób, które chcą stworzyć jedną, spójną przestrzeń, ale warto rozważyć wszystkie zalety i wady, aby upewnić się, że jest to odpowiednie rozwiązanie dla danego domu i rodziny.

A może kuchnia z wyspą?

Otwarta kuchnia z wyspą to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Wyspa stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania, a także jest idealnym miejscem do spożywania posiłków czy też może służyć jako dodatkowe miejsce do pracy. Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie jej z jednej lub dwóch stron jako dodatkowy blat roboczy, a z pozostałych jako miejsce do siedzenia dla gości i rodziny.

Wyspa może być wyposażona w dodatkowe szafki, półki, a nawet w lodówkę czy zmywarkę. Ważne jest, aby dobrze dobrać jej rozmiar do wielkości pomieszczenia i aby była odpowiednio zintegrowana z resztą kuchni. Warto także pamiętać o oświetleniu, aby była funkcjonalna i ładnie się prezentowała. Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie nad nią lamp wiszących. W zależności od wielkości blatu warto wybrać jedną lub kilka. Oświetlenie punktowe w postaci wpuszczanych oczek LED jest również interesującym pomysłem. Aby dopełnić cały wystrój, warto dodać dekoracyjne kinkiety lub plafony.

Dzięki temu oświetlenie będzie równomiernie rozświetlać powierzchnię i umożliwi precyzyjne wykonywanie czynności kuchennych. Z kolei przestrzeń będzie dodatkowo ozdobiona, a jej unikalny charakter podkreślony.

kuchnia z wyspą

Sposoby na otwartą kuchnię

Ważne jest, aby znaleźć balans między otwartą przestrzenią a prywatnością. Decyzja o tym, czy kuchnia powinna być całkowicie połączona z salonem lub jadalnią, czy też częściowo oddzielona zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i układ pomieszczeń oraz styl i preferencje użytkownika. W przypadku mniejszych kuchni połączenie jej z salonem lub jadalnią jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Odpowiednie dobranie kolorystyki jest bardzo ważne przy aranżacji małych wnętrz. Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Biel jest ponadczasowym i uniwersalnym kolorem, który może być zastosowany na ścianach, meblach, blatach czy też kafelkach. W ten sposób można uzyskać jednolity i przestronny wygląd. W aranżacji małej kuchni, która jest otwarta, ważne jest zastosowanie zabudowy jednorzędowej. Najlepiej wybrać największą ścianę i pokryć ją szafkami oraz szufladami, aby zyskać więcej miejsca do przechowywania produktów i sprzętów kuchennych. Błyszczące wykończenie, takie jak fazowane krawędzie kafelków, dodatkowo podkreśli efekt przestronności.

kuchnia otwarta na salon

Tworzymy funkcjonalne przestrzenie

Otwarta kuchnia w małym mieszkaniu to wygoda i funkcjonalność. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI doskonale wykorzysta dostępną przestrzeń. Dzięki naszemu projektowaniu wnętrz, Twoje małe mieszkanie stanie się przestronniejsze i bardziej efektywne. Projektujemy otwarte kuchnie, które łączą styl z praktycznością, tworząc idealne miejsce do gotowania i spotkań. Pozwól nam pomóc Ci w stworzeniu unikalnej aranżacji wnętrz z otwartą kuchnią, która odzwierciedli Twój osobisty styl i maksymalizuje przestrzeń.

Pytania naszych klientów:

Czy otwarta kuchnia zaoszczędzi mi miejsce? 

Tak, ponieważ nie trzeba przydzielać osobnego pomieszczenia na kuchnię, a jedynie oddzielić ją od reszty mieszkania. Dzięki temu, że jest ona częścią salonu, można wykorzystać ją również jako dodatkową powierzchnię roboczą. 
 

Czy otwarta kuchnia jest bezpieczna dla dzieci?

Tak, ale ważne jest, aby pamiętać o zabezpieczeniu narzędzi i produktów, takich jak noże czy środki czystości. Zapobiegnie to w przyszłości różnego rodzaju kłopotom.  

Czy otwarta kuchnia jest trudna w utrzymaniu czystości?

Wszystkie zapachy i kurz z kuchni będą przemieszczać się po całym mieszkaniu. W tej sytuacji ważne jest, aby regularnie sprzątać i wentylować pomieszczenie w celu uniknięcia nieprzyjemnych zapachów i utrzymania czystości. 

Czy otwarta kuchnia zapewni mi więcej światła?

Otwarta kuchnia może zapewnić więcej naturalnego światła w pomieszczeniu, jeśli ma okna lub drzwi balkonowe, które pozwalają na jego dostęp. Pomieszczenie stanie się jaśniejsze i przestronniejsze, co na pewno będzie korzystnie wpływało na wizualny odbiór aranżacji.