Szara kuchnia otwarta na salon
14
kwi

O stylu loftowym i industrialnym

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej aranżacji wnętrz, prędzej czy później przyjdzie się natknąć na określenie: „loft”. Osoba zaciekawiona niebanalną estetyką tego stylu powinna mieć jednak na uwadze, że w opracowaniach, styl ten nieraz bywa mylony z innym, zwanym industrialnym. Jak odróżnić jeden od drugiego, by zapewnić swojemu wnętrzu spójną koncepcję?  

Początki stylu industrialnego 

Początki stylu industrialnego, z którego wywodzi się styl loft, sięgają pierwszych lat XX wieku. Wraz ze schyłkiem dziewiętnastowiecznej rewolucji przemysłowej, wiele fabryk w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej zostało porzuconych. Ze względu na wygląd niepasujący do innych budynków, pomieszczenia te były obłożone niskimi czynszami. Skorzystała z tego, niezważająca na konwenanse społeczne, paryska bohema artystyczna. Młodzi twórcy zajmowali pofabryczne hale, przy czym nie przejmowali się dostosowywaniem ich do mieszczańskich realiów.

Na Zachodzie rodził się nowy styl, którego popularność gwałtownie wzrosła w USA w latach 60. Można powiedzieć, że zafascynowanie kierunkiem przerosło jego naturalne środowisko: i tak moda na obszerne, surowe wnętrza przekroczyła próg hal i magazynów, by wkraść się do zwykłych mieszkań właścicieli firm, przedsiębiorców i bogatszych przedstawicieli innych zawodów. Z konieczności jednak styl industrialny, gdy wprowadzany był w nowych przestrzeniach, musiał ulegać ewolucji. Tym sposobem przekształcił się w styl loft, łączący w sobie zamiłowanie do przestronności i prostoty z ciepłem typowym dla mieszkań ulokowanych w wysokich budynkach czy na osiedlach. 

Meble z metalu i drewna

Co łączy styl loftowy i industrialny? 

Loft i industrial łączy wiele nie tylko na gruncie historycznym, ale również estetycznym. W obu przypadkach podstawą są względnie wysokie i przestronne pokoje, powiększane optycznie przez minimalną ilość dekoracji. Nieodzownym elementem jest dobre oświetlenie, uzyskiwane dzięki dużym oknom oraz licznym lampom. Nie powinno pokazywać się ścian działowych; osiąga się to poprzez trzy rozwiązania:  

  1. zredukowanie do minimum liczby pomieszczeń, w rezultacie czego na mieszkanie składają się: salon z kuchnią, sypialnia i łazienka,  
  2. wykorzystanie biblioteczek i koniecznych w wystroju loftowym, ściennych luster,  
  3. ustanowienie symbolicznej granicy pomieszczeń za pomocą wysokich roślin doniczkowych. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że rośliny wpasują się jedynie w estetykę loftu, wykraczając poza ścisły industrial. 

Niezależnie od tego, który styl wybierzemy, pamiętać trzeba, że podstawowym budulcem są: 

  • surowy beton na ścianie (choćby jednej w całym mieszkaniu),  
  • metal, drewno, kamień, szkło, 
  • specjalne nieosłonięte optycznie przewody (osłonę wykonuje się w taki sposób, by nie była ona widoczna, dzięki czemu można osiągnąć niewykończony wygląd w sposób całkowicie bezpieczny).  

W miarę możliwości warto zdecydować się również na czerwoną cegłę. Pozostałe ściany powinno się utrzymać w odcieniach szarości i brązu, na wyposażenie natomiast warto wybrać meble, które łączą w sobie elementy metalowe i drewniane. 

Podsumowując, najważniejsze cechy wspólne loftu i industrialu to: 

  • otwarta przestrzeń, 
  • wysokie sufity, 
  • duże okna, 
  • surowy beton i czerwona cegła na ścianach. 
Czerwona cegła w sypialni

Co odróżnia styl loftowy od industrialnego? 

Główną różnicą między stylami loft i industrial jest przytulność. W stylu industrialnym dominuje szary beton i stalowe dodatki, nawiązujące do epoki przemysłowej. Meble są tu ciemne, a lampy przybierają postać reflektorów. Okien nie zasłania się zasłonami czy żaluzjami – mają wyglądać tak, jak w dawnych fabrykach. Dekoracje są maksymalnie ograniczone i często sprowadzają się do grafik z motywem maszyny. Kolory nielicznych dodatków, wykonanych najczęściej ze szkła, kontrastują z ciemnym tłem: te o barwie bordowej i czerwonej z brązowymi ścianami, natomiast dodatki granatowe ze srebrem i szarością. Punktowo surowość przełamać można regałami z książkami. 

W stylu loftowym natomiast elementy nawiązujące do dawnych fabryk zostały mocno ograniczone na rzecz przytulności. Cegła i beton zostają pomalowane, odcienie brązu i szarości ustępują pastelowej barwie żółtej i przygaszonemu błękitowi. Mile widziane są dywany, krzesła i tkaniny w wyrazistych barwach. Na ścianach mogą znaleźć się plakaty, najlepiej o motywach geometrycznych, okna zaś zasłonić można roletami. Bez obaw można wprowadzić jasną sofę z poduszkami dekoracyjnymi. Świetnym uzupełnieniem aranżacji będą tekstylia i ozdoby roślinne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że styl loft, choć przytulniejszy od industrialnego, również nie lubi przesytu dodatków. 

Dodatki obok surowej ściany

Współpraca z nami to inwestycja w komfort

Każdy z nas dąży do poczucia przestronności i komfortu w swoich wnętrzach. Nasz zespół profesjonalistów i pasjonatów aranżacji wnętrz MAZZANI jest tego w pełni świadomy. Razem przemienimy każde wnętrze w wielką strefę komfortu! 

Pytania naszych klientów:

Co oznacza słowo loft?

Słowo loft wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza strych. Zostało zaadoptowane na określenie stylu wnętrzarskiego, który powstał na bazie aranżacji pomieszczeń o wysokich sufitach. 

Co oznacza słowo industrial?

Słowo industrial oznacza uprzemysłowiony. Industrialny to taki, który czerpie estetyczne inspiracje z cywilizacji przemysłowej, by wykorzystać je w sztuce, muzyce, bądź też przy projektowaniu wnętrz. 

Do jakiego wnętrza zastosować styl loftowy?

Styl loftowy, choć nie wymusza pofabrycznych hal, wymaga dużych przestrzeni. Dobrze sprawdzi się w mieszkaniach z wysokim sufitem i o dużych oknach. Jednym z elementów bazowych stylu jest surowa ściana, więc można zacząć wprowadzać go już na etapie budowy domu. 

Do jakiego wnętrza zastosować styl industrialny?

Styl industrialny, ze względu na ścisły związek z zabudową, najbardziej adekwatny jest do pomieszczeń postindustrialnych, pofabrycznych. Odpowiedni rezultat przyniesie także aranżacja w tym stylu mieszkania w kamienicy.