kaktus na parapecie przy oknie 
13
kwi

Kwiaty we wnętrzu

Kwiaty są ważnym atutem mieszkań i domów. Nie spełniają tylko funkcji dekoracyjnej, ale również chronią nas przed niebezpiecznymi substancjami w powietrzu, pochłaniając je oraz poprawiają nasze samopoczucie. Jednak nie wystarczy kupić byle jakiej rośliny, aby pomieszczenie wyglądało lepiej niż przedtem. W zależności od tego, jakiej opieki wymaga dana roślina i jakie spełnia funkcje, to jej umiejscowienie w domu może być różne. 

 
Zalety posiadania roślin doniczkowych 

 1. Oczyszczają powietrze z toksyn takich jak dwutlenek węgla oraz uwalniają tlen.  
 2. Podnoszą wilgotność w pomieszczeniu, dzięki czemu suche powietrze ci nie grozi, a choroby i przeziębienia będą cię rzadziej spotykały.  Pamiętaj o tym zimą, kiedy używasz ogrzewania.  
 3. Mogą być składnikiem kuchennym, który przyda ci się podczas przyrządzania swojego popisowego dania. To ekonomiczne, a do tego potrawa lepiej smakuje i nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy na zioła.  
 4. Uczą odpowiedzialności. Obojętnie, jakie rośliny wybierzesz, każda potrzebuje od ciebie minimalnej atencji, dzięki której rośnie według swoich zasad. Aby to się stało musisz być systematyczny w swoich działaniach. 
 5. Poprawiają wygląd wnętrza, ponieważ nie ważne jaki kolor ścian wybierzesz, kwiaty zawsze będą pasować. Oczywiście, jeśli dobrze je dopasujesz. 
ceramiczna donica w kształcie rzeźby greckiej

 
Wybór doniczki 

Rośliny same w sobie pasują do każdego koloru ścian, jednak pozostaje jeszcze wybór doniczki. W zależności od wymagań kwiatów, ich misy będą się od siebie różnić wielkością oraz kształtem, np.: storczykowi może szkodzić zbyt duża przestrzeń, tak samo jak różom szkodzi mała donica, dlatego trzeba indywidualnie dobierać ,,dom” dla swojej rośliny.  

Wielkość donicy może nam również podbić wygląd kwiatka, np. wysokie misy pasują do ozdobnych traw oraz drzewek.  Dzięki takim wielkościom rośliny wydają się atrakcyjniejsze dla oka.   

Jeśli chodzi o wybór stylu w jakim ma być zrobiona twoja donica, to ogranicza cię w tym tylko twoja wyobraźnia. W dzisiejszych czasach mamy duży asortyment osłon, z którego możesz wybierać godzinami. Wyrabiane są ze szkła, dolomitu, ceramiki oraz kamionki. Spotyka się je także w wersji drewnianej, metalowej oraz aluminiowej. Do swojego wnętrza najbezpieczniej wybrać neutralną barwę misy. Donice z ceramiki są często połyskujące, przez poddawanie je szkliwieniu w czasie obróbki. Ostatnio popularne są ceramiczne doniczki w kształcie wszelkiego rodzaju rzeźb. 

Jak dobrać odpowiednio kwiaty do pomieszczenia? 

Kupiłeś znowu nową roślinę i teraz nie wiesz, gdzie ją postawić? Przede wszystkim musimy znać potrzeby danej rośliny, czy musi być blisko słońca, np. przy oknie, czy można postawić ją w łazience, w której przez większość czasu jest ciemno? Pełni jakieś funkcje zdrowotne lub jej główną cechą jest po prostu dekoracyjność? Zadaj sobie te pytania, a wnioski wyjdą z tego same. 

stojący czarny wieszak na ręczniki z potrójną ramą

 
Idealne rośliny do wnętrz 

 • kuchni: storczyk, aloes, guzmania, sanseweria, peperomia 

Przez zwiększoną wilgotność powietrza, skoki temperatury w czasie gotowania oraz ciągłe rozbryzgi oleju, rośliny, które wybierzemy do kuchni muszą być wytrzymałe. Najczęściej kuchnie są dobrze oświetlone, dzięki czemu masz duży wybór roślin doniczkowych.  

 • łazienki: kalatea, paproć skrzydłokwiat, bromenia, anturium 

Brak okien, zmieniająca się temperatura oraz para wodna nie są wyzwaniem dla tych roślin, a dzięki wysokiej wilgotności nie musisz często ich podlewać.  Kwiaty będą szybko rosły, o ile nie będą blisko chemikaliów.  

 • salonu: pilea, palmy, monstera, paproć złocista   

Do salonu pasuje praktycznie każda roślina. Jest tam dużo słońca i przestrzeni, ponieważ salony najczęściej są bardziej przestronne od innych pomieszczeń, dzięki czemu możemy sobie na więcej pozwolić.  

Idealne rośliny dla kolekcjonerów kwiatów doniczkowych: 

 • Monstera deliciosa variegata:  

(sadzonka) cena: od 199 zł 

cały kwiat w doniczce: od 569 zł 

 • Philodendron tortum: 

cena: od 89 zł 

 • Philodendron verrucosum baby 

cena: od 59 zł 

 • Hoya mathilde  

(sadzonka) cena: od 15 zł 

 • Pilea peperomioides variegata 'mojito’ (pieniążek) 

cena: od 99 zł 

kobieta podlewająca roślinę

Idealne rośliny dla zapracowanych 

Rośliny doniczkowe: Co musisz robić, aby je utrzymać: 
aloes podlewać, jeśli jego liście opadają i nie są już sprężyste,  postawić w bardzo nasłonecznionym miejscu,  
kaktus wiosna i latem podlewaj raz na tydzień, a zimą raz na dwa tygodnie, potrzebuje doniczki z drenażem, 
zamiokulkas postaw go w cieniu z daleka od słońca, 
grubosz  podlewaj go tylko wtedy, kiedy ziemia kompletnie przeschnie, postaw go bliżej promieni słonecznych, 
geranium od czasu do czasu przycinaj jego wierzchołek, 
juka potrzebuje doniczki z drenażem, postaw ją blisko słońca i w cieple. 

Odkryj potencjał swoich wnętrz z nami

Rośliny są bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrz. Nie może być ich za dużo oraz za mało, dlatego przy projektowaniu mieszkaniu, zgłoś się o pomoc do MAZZANI. Nasi projektanci chętnie pomogą ci wybrać miejsce dla twojego zielonego przyjaciela.  

Pytania naszych klientów:

Co to drenaż w doniczce?

Drenaż to kilka dziurek na dnie doniczki. Pozwala na gromadzenie wody, która spływa z górnej części misy i odcina posąg kapilarny. Dzięki temu nie dochodzi do przelania rośliny. 

Jaka istnieje najdroższa roślina doniczkowa na świecie?

Najdroższą rośliną na świecie jest Orchidea Shenzhen Nongke, która kosztuje 200 000 dolarów i potrzebuje 5 lat na zakwitnięcie.