kawałki lustra przyczepione do ściany
13
kwi

Triki na optycznie powiększenie mieszkania

Jasne kolory

Wysokie ceny mieszkań zmuszają masę ludzi do kupna mniejszej przestrzeni niż by chcieli, dlatego projektanci opracowali parę trików, które powiększą optycznie pomieszczenie.

Niepotrzebne ściany

Odcienie bieli, szarości, beże, pastele idealnie nadają się do małych mieszkań. Odbijają światło słoneczne, przez co tworzą wrażenie przestronności. Mały pokoik od razu wydaje się o wiele większy, przez co nie będziemy czuli się ściśnięci w zamkniętej przestrzeni. Jeżeli jasne barwy nam nie odpowiadają, warto, chociaż pomyśleć o jasnych zasłonach lub podłodze. Dzięki temu będziemy mogli sobie pozwolić na więcej dekoracji, bez uczucia przepychu.

Warto postawić na pomieszczenia z kilkoma funkcjami, np. jadalnia, kuchnia i salon zestawione razem. Da nam to większe pole do działania i możliwość szybszego przechodzenia z jednego punktu do drugiego. Brak dodatkowych ścian pozwoli także na dotarcie promieni słonecznych do większej ilości zakamarków, co rekompensuje nam niewielki metraż. Znajdą się na pewno osoby, którym przeszkadza to połączenie. Umieszczone w odpowiednim miejscu kanapy oraz regały, pozwolą płynnie oddzielić strefy a półwysep z podnoszonym blatem zakryje bałagan w kuchni, aby był niewidoczny dla gości siedzących w salonie.

Lustro i duże okna

Prostą sztuczką na uzyskanie przestronności, jest umieszczenie dużej ilości okien i luster w mieszkaniu. Da nam to efekt trójwymiarowości i większe oświetlenie pomieszczenia. Wystarczy umieścić lustra tak, aby w odbiciu był widoczny kluczowy element wystroju. W modzie ostatnio są lustra schowane w meblach lub jako dekoracja w kawałkach na ścianie.

duża szafa z lustrem w korytarzu

Jednolita podłoga

Kuchnia bez płytek? Przecież to nie pasuje. Nic bardziej mylnego.  Taka sama podłoga w kuchni i salonie wydłuży nam pomieszczenie i sklei w jedną całość, ponieważ panele lub deski drewniane wydają się w takim wnętrzu lekkie, a do tego optycznie je powiększą. W miejsca, gdzie jest duża wilgotność można dać płytki, jednak pamiętajmy, aby w pomieszczeniu przeważał jeden typ posadzki. Dobrym pomysłem jest także zakup mebli stojących na nóżkach, niezakrywających podłogi, które dadzą nam efekt sporej wielkości tafli i elegancko uproszczą wystrój.  

Niewidzialne meble

W małym wnętrzu każdy kawałek miejsca jest na wagę złota, dlatego najlepiej zamówić meble idealnie pod wymiar, aby przestrzeń się nie marnowała. Dobrym pomysłem jest kupno jednej, wielkiej szafy zamiast kilku małych. Będziemy mogli schować tam więcej rzeczy, aby nie zagracały pomieszczenia. Teraz projektanci udostępniają darmowe strony, gdzie możemy zaprojektować sobie układ wnętrza szafy. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć, że coś nam się nie zmieści i czy potrzebna jest nam większa ilość mebli. Jeżeli zabraknie nam miejsca na podłodze, możemy zdecydować się na szafki podwieszane, gdzie zmieścimy ubrania lub drobiazgi, które gdzieś indziej nie pasują. W łazience sprawdzi się podwieszana miska WC a przy prysznicu dobrym krokiem będzie rezygnacja z brodzika na rzecz natrysku z odpływem liniowym.

prysznic bez brodzika

Pionowe pasy

Paski są dosyć popularnym wzorem w pomieszczeniach. Dzięki nim można zwężać lub podwyższać pomieszczenie w zależności od tego, czy wybierzemy paski pionowe, czy poziome.  

Paski pionowe wprowadzają do aranżacji szyku i dynamiki. Można dać je do salonu, gdzie dużo się dzieje. Ich największą zaletą jest to, że podwyższają niskie pomieszczenia. 

Paski poziome pozwalają lepiej się zrelaksować, ponieważ zapewniają efekt ładu i harmonii.  Nadają się do małych pokoi, które chcemy optycznie powiększyć i obniżyć sufit. Możemy paski dać tylko na jednej ścianie, aby poprawić proporcje wnętrza. 

Antresola

kuchnia i salon w jednym pomieszczeniu

Jeżeli sufit jest wysoko postawiony, nadprogramową wysokość możemy wykorzystać do wybudowania antresoli. Stworzy nam się oddzielne piętro i zarazem pokój, który możemy zamienić w wygodną sypialnię. Wygodna do korzystania antresola powinna mieć wysokość przynajmniej 1,4–1,6 m.

Twój dom, Twoje wymagania, nasza pasja

Aranżacja małego mieszkania czy domu to ciężkie zadanie, posiadamy grono specjalistów, którzy stworzą idealną przestrzeń dla Ciebie. Skontaktuj się ze specjalistami z MAZZANI.

Pytania naszych klientów:

Czy w małej łazience można zamontować wannę zamiast prysznica?

Zależy to od wielkości samej łazienki, ale jeżeli jest ona wystarczająco duża, można zdecydować się na wannę o nie symetrycznym kształcie, która jest zwężona przy jednym z boków. Ułatwia to dostęp do innych urządzeń.

Co to antresola?

Można ją uznać za drugie piętro mieszkania, jednak jest przestrzenią niezamkniętą przegrodami budowlanym od strony wnętrza. Szacuje się, że powinna być mniejsza od całej powierzchni kondygnacji.