mahoń i świerk oraz dąb i sosna w formie paneli
13
kwi

Wybierz odpowiedni dla siebie gatunek drewna

Tak, jak każdy z nas się różni, podobnie jest i z drewnem. Nie ma jednego gatunku tego surowca, a każdy z nich ma inne właściwości i inaczej może wyglądać w Twoim pomieszczeniu. Wybierając dany wariant, możesz sprawić, że mieszkanie będzie eleganckie i nowoczesne lub urocze i klasyczne. Tylko Ty o tym decydujesz.  

Przykładowe gatunki drewna oraz ich zastosowanie

 • Sosna 

To idealne drewno do wnętrz skandynawskich i rustykalnych. Nadaje pomieszczeniom przytulny klimat oraz swojski efekt, przez to jest jednym z najpopularniejszych drewnianych surowców w Polsce. Nie zawdzięcza tego jednak tylko wyglądowi, ale również łatwości przy sprzątaniu. Nie przyciąga kurzu oraz jest łatwa do utrzymania, dlatego szczególnie zaleca się ją alergikom. Sama w sobie jest niezwykle miękka, przez co ma możliwość łatwej obróbki.  

 • Dąb 

Doskonale sprawdzi w kuchni i łazience. Zawdzięcza to odporności na działanie wilgoci. Jego zaletą jest również wszechstronna wytrzymałość oraz wizualna lekkość, dzięki której pozostanie z Tobą na lata, pięknie eksponując wnętrze.  

 • Mahoń 

Jedno z droższych oraz eleganckich drzew, które ostatnio zdobyły dużą popularność na rynku. Przy zakupie można wybierać pomiędzy ciemnym brązem a białym kolorem, które pasują do pomieszczeń w stylu glamour, klasycznym oraz prowansalskim. Drewno tego gatunku jest idealne w swojej strukturze, przez co nie da się wypatrzeć żadnych sęków oraz przebarwień.  

 • Świerk  

Najczęściej spotkamy go w chatach góralskich. Jest niedrogi, a również łatwy w obróbce oraz utrzymaniu. Dzięki jasnej kolorystyce nadaje się nie tylko do stylu góralskiego, a także do klasycznego i skandynawskiego.

drewniane meble w kuchni o białych ścianach

Idealny do każdego kolory i wzoru 

Gatunki drewna mają różne odcienie brązu i do jednych kolorów będą pasować bardziej, a do innych mniej. Najczęściej komponowane są z barwami jasnymi, jednak nie oznacza to, że ciemne odcienie są zabronione – po prostu są mniej bezpieczne. Ważne jest, aby te dwa odmienne kolory ze sobą połączyć, tak aby tworzyły spójną całość. Jeżeli decydujesz się na ciemną zieleń, warto dodać białe lub srebrne dodatki. Jeżeli dobrze go dopasujemy, możemy wybrać do aranżacji z drewnem nawet każdy kolor tęczy.  

Najbardziej pasujące barwy do aranżacji z wykorzystaniem drewna to: 

 • biały, 
 • beżowy, 
 • szary, 
 • ciemny zielony, 
 • grafitowy, 
 • granatowy.

Drewno na ścianie? Czemu nie!

Na pewno słyszałeś o drewnianej podłodze lub meblach, ale czy o drewnie na ścianie? Ten surowiec posiada więcej możliwości niż mogłoby się wydawać, dlatego powstało wiele ciekawych pomysłów na zapełnienie tej nudnej, pustej płaszczyzny: 

 • Lamele ścienne – są to pionowe, cienkie listewki wnoszące do wnętrza powiew świeżości i elegancji. Często spotykane w nowoczesnych wnętrzach.  
 • Boazeria angielska – dekoracyjne drewniane panele wykładane do określonej wysokości, nigdy do samego sufitu. Pomalowane chronią ścianę przed zanieczyszczeniami.  
 • Białe drewno – najczęściej jest wykładane poziomo, dodaje projektowi naturalności i subtelności. Często używane w stylach skandynawskich oraz w USA.  
 • Panele dekoracyjne – najczęściej mają formę kwadratowych lub prostokątnych pól. Mogą posiadać różne wzory, a nawet efekt 3D. 
lamele ścienne w salonie 

Wybierz idealną podłogę! 

Drewniana podłoga jest idealna do Twojej sypialni lub salonu (do kuchni lub łazienki będzie gorszym wyborem ze względu na obecność wody). Pewnie Twoją pierwszą myślą były standardowe drewniane panele, jednak, aby urozmaicić pomieszczenie, powstało kilka sposobów ułożenia różnego rodzaju drewna: 

 • Parkiet tradycyjny – niewielkie klepki układane w różne wzory: kwadrat, jodełka lub pasy. Pasuje do antycznych mebli w stylu retro oraz nowoczesnych elementów. Nadaje on pomieszczeniu powiew klasyki oraz ciepła.   
 • Parkiet przemysłowy – zbudowany z wąskich lamek, które tworzą wspólnie piękną mozaikę. Jest jednym z tańszych rozwiązań. Jednak przy jego wyborze musisz odrzucić pomysł ogrzewania podłogowego przez zbyt dużą grubość plastrów.  
 • Deski podłogowe warstwowe – to tańsza alternatywa podłogi z drewna litego. Oprócz niskiej ceny taki parkiet jest bardziej stabilny oraz trwały, dzięki czemu to odpowiednie rozwiązanie doo ogrzewania podłogowego. Minusem jednak jest skomplikowany montaż, przez co łatwo o pomyłki. Najlepiej jest zlecić go fachowcowi. 
parkiet tradycyjny w kuchni

Daj nam szansę na zaprojektowanie Twojego domu

Artykuł to za mało, abyś mógł się zdecydować, jak urządzić swoje mieszkanie? Skontaktuj się z  MAZZANI, a najlepsi architekci idealnie zaprojektują Twoje wnętrze marzeń za Ciebie. 

Pytania naszych klientów:

Jaki parkiet będzie odpowiedni do ogrzewania podłogowego?

Najlepszym wyborem, jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, jest parkiet z desek warstwowych. Stanowią one mały opór ciepła oraz są wytrzymałe.

Jakie są alternatywy drewna w aranżacji wnętrza?

Dla wielu ludzi drewno to zbyt duży wydatek, dlatego wynaleziono wiele jego zamienników. Zależnie od tego, czego oczekujesz od materiału, dobrym pomysłem będzie: kompozyt (ogród), spiek kwarcowy (blat kuchenny), laminat fornirowany (meble).