zestaw z ceramiki japońskiej 
13
kwi

Początki stylu japandi

150 lat temu Duńscy architekci zawędrowali do Japonii, aby poszukać inspiracji do tworzenia nowego stylu wnętrz. Tak właśnie powstał styl japandi. Utrzymał się on do tej pory i z każdym rokiem jego popularność rośnie, a kultura japońska coraz bardziej przenika do projektów wnętrz w Europie. Zawdzięcza się to minimalizmowi, szeroko pojętej oszczędności w formie, zamiłowaniu do ręcznych wyrobów o prostych kształtach oraz chęci posiadania klimatu azjatyckich i skandynawskich regionów. Na pewno znajdą się tacy ludzie, dla których ten sposób wykonania wnętrza może wydawać się nudny, jednak pozwala on nam odprężyć się oraz czuć się komfortowo.

Kolorystyka stylu japandi

Minimalizm musi być zachowany we wszystkich aspektach wnętrza, dlatego w pomieszczeniach panują najwyżej trzy kolory. Są to najczęściej:  

  • odcienie bieli,  
  • odcienie szarości,  
  • kolory pastelowe, 
  • barwy natury.  

Jaskrawe barwy rzadko zobaczymy w projekcje inspirowanym japońską oraz skandynawską architekturą. Wybiera się je bardziej na dodatki niż na ściany, aby ożywić miejsce i dodać mu mocnego charakteru.

salon w stylu japandi

Meble – naturalne drewno

Miłośnicy stylu japandi raczej stronią od wybierania tworzyw sztucznych do swojego mieszkania. Wolą postawić na wyroby ręcznie robione lub z drewna, najlepiej surowego, nieobrobionego. Jest to inspiracja stylem wabi sabi, który jest znany z uwielbienia do surowego, niepoddanego jeszcze obróbce drewna. Projektanci pracujący w tym stylu cenią naturalność i idealizowanie przedmiotu niedoskonałego, co dodaje niepowtarzalnego charakteru wnętrzu. Możemy je wprowadzić jako materiał do mebli, podłóg, a szczególnie możemy je zawiesić na ścianie, co jest modne w Japonii i krajach skandynawskich.

Warto do pomieszczeń wybrać meble smukłe, wizualnie lekkie, na wysokich nóżkach, które będą tworzyć proste linie. Oczywiście muszą być w oszczędnej formie. Dzięki temu wnętrze będzie wydawać się bardziej przestrzenne. Przez to, że na świecie istnieje wiele drzew, kolor drewnianych artykułów może się różnić, dzięki czemu każdy mebel jest wyjątkowy.

 
Jeśli chodzi o kanapy, fotele czy dywany, te są wykonywane z wełny bawełny, lnu lub skóry. W stylu japandi, oprócz zachowania minimalizmu, ważny jest komfort, dlatego poduszki i koce są miękkie i wygodne. 
Z drewna mogą być wykonane także drzwi, jednak w stylu japandi często spotkamy drzwi przesuwne, które są spotykane w kulturze japońskiej, jako drzwi wejściowe i drzwiczki mebli. Są one wykonywane z dodatkiem szkła lub litego drewna. Nie mają klamek, więc idealnie pasują do uwzględnionego minimalizmu. Oprócz zmiany drzwi, możemy zakupić tradycyjne ekrany lub parawan shoji.

drzwi przesuwne w mieszkaniu japońskim

Dekoracje – mało, ale z klasą

We wnętrzach urządzonych w stylu japandi nie ma miejsca na zbyt wiele dekoracji. Na pewno nie znajdziemy tam ramek ze zdjęciami, a tym bardziej niepotrzebnych nam do użytku codziennego bibelotów. Za to projektanci zalecają umieszczanie w mieszkaniu roślin, takich jak np.: paproć, klon japoński, kwiaty bawełny. Natura jest głównym motywem w tym stylu, dlatego wzory kwiatów są umieszczone także na różnych tkaninach, dywanach lub jako graffiti na ścianach a same rośliny mogą tworzyć piękne kombinacje artystyczne. Do miejsca w tym stylu pasują suszone kwiaty w ceramicznym wazonie lub ikebany.


Oprócz roślin, dobrym pomysłem jest duże lustro z symetrycznymi krawędziami, które można powiesić w salonie lub w korytarzu. Dyskretnie powiększa optycznie przestrzeń i nadaje przestronności miejscu. 
Poza wymienionymi już przedmiotami, ważną role w stylu japandi odgrywają także antyki. Dodają one przestrzeni charakteru oraz ocieplają wnętrze. Mogą to być, np. stare książki lub zestawy z ceramiki.

drewniana szafa w stylu skandynawskim

Nasze projekty, Twoja wyjątkowa przestrzeń

Jeżeli podoba ci się styl japandi, napisz do MAZZANI. Nasi architekci pomogą Ci w urządzeniu pięknego wnętrza, spełniającego Twoje potrzeby. Czekamy na Twój telefon.

Pytania naszych klientów:

Co to ikebana?

Ikebana to japońska sztuka układania kwiatów, która skupia się na tworzeniu harmonii linearnych konstrukcji, rytmu i koloru.

Czym się różni styl japoński od skandynawskiego?

Oba style wykorzystują w sobie minimalizm, jednak styl skandynawski lubi eksponować to, co ma w szafkach, a styl japoński woli mieć je zamknięte. Tak samo jest w kolorach. Styl skandynawski woli ciemne akcenty, a japoński opiera się bardziej na jasnych dekoracjach. Styl japandi idealnie to wszystko łączy.