żółta kanapa i fioletowy dywan
13
kwi

Kolor i nasza psychika 

Od wieków prowadzone są badania wpływu koloru na stan psychiczny człowieka.  
Stwierdzono, że oddziałuje on na nasz humor, apetyt, samopoczucie, a nawet temperaturę, jaką odczuwamy w pomieszczeniu. Możemy to porównać do ubrań. Nie będziemy dobrze czuli się w jaskrawych kolorach, kiedy wolimy bardziej stonowane odcienie. Jeśli ubierzemy się w jasne kolory, będzie nam chłodniej niż gdybyśmy założyli ciemniejsze barwy. Tak samo, jedna źle dobrana kolorystycznie rzecz może zepsuć cały wygląd i jednocześnie nasze samopoczucie. Z kolei firmy gastronomiczne używają odpowiednich kolorów, aby pobudzić w nas apetyt i przyciągnąć uwagę klienta, a loga różnych firm są projektowane tak, aby kolor mógł utożsamiać się z marką.  

 
Czarny 

Kojarzony jest najczęściej z luksusem i elegancją. Dobrze dobrany może podkreślać ważne elementy, lecz w dużej ilości optycznie zmniejsza wnętrze. Minusem jest, że na czarnych powierzchniach widać wszystkie niedoskonałości, dlatego dobrze sprawdzi się u osób często sprzątających i zdyscyplinowanych, o twardym charakterze. Latem może dawać się we znaki, podwyższając temperaturę pomieszczenia. Pomaga on w koncentracji i wyciszeniu emocji. Osobom z depresją jest odradzany. 
 

pokój w kolorach fioletu i żółci


Biały 

Powiększa optycznie pomieszczenie, daje poczucie świeżości i czystości. Pamiętajmy jednak, że dość łatwo ulega zabrudzeniu. Dla wielu to kolor wybrakowany i już niemodny, choć tworzy on podstawę do stworzenia całkiem przyjemnego wnętrza. Dodatkowe, białe elementy dobrze łagodzą wnętrze i patrząc na nie, możemy dać chwile odpoczynku naszym oczom. W dużych ilościach może wywoływać i przygnębienie. 

CIEKAWOSTKA 

Tak zwana „biała tortura” jest stosowana jako kara dla więźniów w Iranie i Stanach Zjednoczonych. Polega ona na izolacji człowieka od świata. Pomieszczenie jest całe białe, tak samo, jak dodatki, ubrania, a nawet jedzenie. Do tego wszystko jest dźwiękoszczelne, więc więzień przebywa w całkowitej ciszy. Prowadzi to do desperacji, halucynacji, przerwy psychotycznej oraz do zapomnienia tożsamości. 

Neutralne kolory 

Jeżeli nie mamy pomysłu ani drygu do planowania kolorystyki pomieszczeń, najlepiej postawić na beże i szarości. Jeżeli dobrze dobierzemy światło i dodatki do nich, efekt końcowy będzie bardzo udany. Jeśli jednak popełnimy gafę, te kolory mogą stać się dla nas brudne i przygnębiające. Świetnie nadają się jako tło do wyrazistych barw. Działają na nas pozytywnie, jednak w dużych ilościach możemy popaść przez nie w melancholię. 

 koło barw z strzałkamiCiepłe barwy 

Żółty, pomarańczowy, różowy czy czerwony, są dobrym wyborem dla ludzi, którzy chcą bawić się kolorami. Często są wybierane, aby rozświetlić wnętrze, jednak czasem mogą dawać całkowicie odwrotny efekt. W dużej ilości wydają się zbyt wulgarne i męczą wzrok. Dobrze wyglądają jako tła dla siebie nawzajem i dla innych jaskrawych kolorów. Dobrym wyborem jest umieścić je w kuchni, ponieważ pobudzają nasz zmysł smaku, dodają energii oraz redukują stres. 

Zimne barwy 

Niebieski, zielony czy fioletowy odzwierciedlają lekkość, czystość, ukojenie. Kojarzą się głównie ze szpitalem lub pokojem dziecięcym, jednak w odpowiednich odcieniach dobrze będą wyglądać również w innych warunkach. Powiększają optycznie wnętrza a dzięki nim odczuwamy niższą temperaturę niż jest w rzeczywistości. Świetnie radzą sobie w roli dodatków. 

Tak, aby nikt tego nie widział… 

Przy remoncie nie wszystko wyszło tak, jak chcieliśmy lub skończyła się nam wena twórcza? Nic się nie stało, ponieważ dzięki kolorom można zdziałać naprawdę wiele. Do wyboru są dwie opcje: eksponujemy niedoskonałości jeszcze bardziej lub próbujemy je ukryć. Wystające elementy malujemy jaśniejszym kolorem niż ścian, natomiast wnęki ciemniejszym. Z pomocą szarego koloru możemy dodać efekt cienia a fioletem stworzymy efekt dali. Odpowiednio dobrane kolory mogą dodać blasku nudnemu pomieszczeniu. 
 


Zasady dobierania kolorów 

Jeżeli ktoś ma problemy z dobraniem do siebie kolorów, pomocne będzie dla niego koło barw i trzy zasady doboru kolorów. Przyspieszy to czas remontu i zmniejszy ilość nerwów związanych z źle pasującymi do siebie barwami.   

Barwy monochromatyczne to odcienie tego samego koloru. Bezpieczna opcja dla tych co nie chcą kombinować. Niestety nawet jeśli efekt wyjdzie nam miły dla oka to prostota wykonania sprawi, że pomieszczenie będzie jednolite i spokojnie. Rada od projektanta: ciemniejsze odcienie najlepiej dopasować do rzeczy, które chcemy, aby wyróżniały się na tle innych, a jaśniejsze pozostawić jako tło do reszty. 

Także zgrany duet ze sobą tworzą barwy sąsiadujące ze sobą, czyli barwy pokrewne. Jak sama nazwa wskazuje- te kolory mają wspólne korzenie, dlatego w pomieszczeniu będą wyglądać jako spójna całość. Przykłady połączonych ze sobą kolorów: niebieski i różowy, żółty i pomarańczowy.  

Nie można wykluczyć tak samo barw uzupełniających czyli kolorów, które leżą naprzeciwko siebie w kole barw. Zderzenie ze sobą barw zimnych i ciepłych może być niebezpieczne, jednak dobrze dobrane podkreślają siebie nawzajem. Przykłady połączonych ze sobą kolorów: czerwień i zieleń, pomarańcz i niebieski, żółć i fiolet. 

żółte fotele w salonie

Stwórz przestrzeń idealną razem z nami

Dzięki niezliczonej ilości pomysłów architektów i odkryć naukowców, dobranie idealnych kolorów do wnętrza nie stanowi już problemu. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w ich znalezieniu i sprawdzisz inne nasze wpisy, które zostały stworzone specjalnie dla ciebie. Jeśli nadal masz wątpliwości co do wyboru barw dla swojego mieszkania, skontaktuj się z MAZZANI, pomożemy. 

Pytania naszych klientów:

Gdzie mogę znaleźć przykładowe koło barw?

Polecam koło barw z Adobe, nie trzeba być zalogowanym.

Jakie kolory dobrze sprawdzą się w kuchni?

Dobrym pomysłem będzie ulokowanie tam elementów wystroju o barwach ciepłych. Pobudzają nasz apetyt i poprawiają humor.