aneks kuchenny
13
kwi

Pomysły na niewielki salon w bloku

Mały salon połączony z kuchnią to prawdziwe wyzwanie, ale też pole do popisu dla projektantów. Wnętrze z wnęką kuchenną, mimo niewielkiego rozmiaru, musi być funkcjonalne, estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Stosując się do odpowiednich zasad, możemy optycznie powiększyć przestrzeń, na przykład odpowiednio dobierając meble. Istotny jest również dobór kolorystyki. Czym powinniśmy kierować się aranżując mały salon w bloku? 

Spójny wygląd 

Projektując salon z aneksem kuchennym, powinniśmy pamiętać, że cała kompozycja powinna być spójna. Kuchnia i duży pokój pod względem funkcjonalnym całkowicie różnią się od siebie, ale powinniśmy mieć na uwadze, że wnęka będzie nadal dobrze widoczna, kiedy odpoczywamy na kanapie. Zwróćmy więc uwagę na to, aby urządzić całość w jednolitym stylu. Pokój będzie prezentował się najlepiej, jeśli użyjemy spójnej palety barw.  Dobrym rozwiązaniem jest unikanie eksponowania sprzętów kuchennych – lodówkę możemy zabudować a mikrofalówkę ukryć w szafce.  

Kolory 

Nie jest tajemnicą, że jasne kolory potrafią optycznie powiększyć pomieszczenie. Przy projektowaniu niewielkich przestrzeni warto zwrócić na nie uwagę. Zdecydujmy się na jasne barwy – odcienie bieli i beżu. Możemy przełamać je plamą mocniejszego koloru, stosując go na ścianie lub dobierając odpowiednie dodatki. Dobrym wyborem może okazać się styl minimalistyczny lub skandynawski. Oba te nurty charakteryzują się prostotą. Nałożenie na siebie takich ograniczeń pozwoli nam zmniejszyć ilość dodatków w pomieszczeniu, co jest bardzo ważne przy małej przestrzeni. 

mały salon w bloku

Funkcjonalny salon 

Projektując pokój z aneksem, warto zastanowić się przede wszystkim nad funkcją, jaką będzie spełniał. Aneks służy nam do gotowania, jego rola jest znana. Natomiast salon, szczególnie w bloku, może spełniać wiele różnych ról. Czy chcesz stworzyć przestrzeń tylko dla siebie, czy miejsce spotkań dla rodziny i znajomych? Czy w domu jest osobna sypialnia, czy salon ma także spełniać tę rolę? Co zazwyczaj robisz w ciągu dnia? Czy chcesz pracować w dużym pokoju? 

Dokładne poznanie swoich własnych wymagań jest bardzo ważne, ponieważ może okazać się, że niewielki salon w bloku nie da rady pomieścić całego niezbędnego wyposażenia. Warto postawić na priorytety. 

Planowanie przestrzeni 

Wiedząc, czego wymagamy od naszego salonu, łatwiej będzie nam urządzić go jak najbardziej komfortowo. Dobrym pomysłem jest ustalenie centralnej części pokoju i aranżowanie reszty pomieszczenia wokół niej. Zazwyczaj takim punktem centralnym jest sofa i stoliczek kawowy, ale może to być także na przykład duży telewizor, pianino lub stół jadalny. Wybierając jeden punkt, na który chcesz zwrócić uwagę, poprawisz proporcje pomieszczenia i nadasz mu harmonijnego wyglądu. Odwrócisz też uwagę od aneksu, a salon będzie bardziej przytulny. Ważne jest także, żeby na etapie projektu zastanowić się, jakie meble chcemy wstawić do pokoju i uwzględnić ewentualne większe przedmioty zakupione w przyszłości. 

Aneks 

Aneks kuchenny możemy oddzielić od pokoju barkiem. Możemy też wydzielić przestrzeń kuchenną kładąc na podłodze kafelki. Aneks nie musi być ukryty. Jeśli zwrócimy uwagę na dobór frontów i urządzeń, możemy nawet zrezygnować z wydzielania przestrzeni w specjalny sposób. W takiej sytuacji jeszcze większą uwagę powinniśmy przyłożyć do spójnego stylu obu pomieszczeń i regularnego rozmieszczenia podobnych dodatków. To wszystko kwestia gustu, warto jednak zastanowić się, która z opcji odpowiada nam bardziej. 

okrągły stolik kawowy

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie? 

To, że pomieszczenie jest małe, nie znaczy, że musi na takie wyglądać. Aby optycznie powiększyć salon z aneksem, możemy: 

  • Wykorzystać lśniące przestrzenie – lustra, witryny, szkło… wszelkie materiały odbijające światło sprawią, że pomieszczenie wyda się większe. 
  • Wybrać odpowiedni styl – niektóre style aranżacji wnętrz, np. skandynawski, minimalistyczny, japoński lepiej niż inne sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Powinniśmy zdecydowanie unikać klasycznych i maksymalistycznych stylów. 
  • Zdecydować się na mniejsze meble – nie bardzo małe, prawie niezauważalnie mniejsze niż te pełnowymiarowe. Dzięki temu będzie wydawać się, że salon jest bardziej przestronny. 
  • Wybrać mały, okrągły stolik kawowy, zamiast kwadratowego. 

Odkryj potencjał swojego domu razem z nami

Jeśli chcesz, by Twój niewielki salon był maksymalnie funkcjonalny i piękny, warto skorzystać z usług doświadczonego projektanta wnętrz. Projektanci MAZZANI są do twojej dyspozycji. Dzięki profesjonalnej usłudze, salon będzie wyglądał nowocześnie i przestronnie. 

Pytania naszych klientów:

Jaka kanapa do małego salonu?

Jeśli pokój rzeczywiście jest bardzo mały, najlepiej zdecydować się na kanapę dwuosobową. Dzięki temu w salonie zmieszczą się także inne meble. Jeśli salon wieczorem zamienia się w sypialnię, warto zainwestować w wygodną wersalkę.

Jaki stół do małego salonu?

Jeśli chcesz, by salon pełnił też funkcję jadalni, postaw w nim stół kwadratowy lub prostokątny. Taki mebel łatwiej ustawić przy ścianie, dzięki czemu zaoszczędzisz miejsce.