Pokój przechodni w mieszkaniu
13
kwi

Utrapienie czy dodatkowa przestrzeń?

Wybierając mieszkanie, poszukujemy zazwyczaj przestrzeni, ustawnych pokoi i funkcjonalności. Nie potrzebujemy przecież zbytecznego pomieszczenia, którego nijak nie da się urządzić, a tak bardzo często jawi nam się pokój przechodni. Ale czy rzeczywiście jest on przeszkodą, stojącą na drodze do stworzenia idealnego wystroju? 

Pokój przechodni – wyzwanie czy szansa? 

Pokój przechodni tylko z pozoru wydaje się utrapieniem. Wbrew pozorom, takie pomieszczenie – jeśli jest dobrze urządzone – podnosi prestiż domu, stanowi dodatkowe miejsce do przyjmowania gości i oferuje nam dodatkową przestrzeń do wyrażania siebie i swojego stylu. Pokój przechodni, szczególnie w nowym budownictwie, może wydawać się nam mały i niepraktyczny, jednak doświadczony projektant wnętrz nawet w takim przypadku będzie umiał zagospodarować go tak, by godnie służył domownikom. Spróbujmy maksymalnie wykorzystać nasze mieszkanie. 

Jak wykorzystać pokój przechodni? 

Tak, jak każdy inny pokój! Jeżeli ma odpowiednie wymiary, by zmieściły się w nim wszystkie niezbędne meble, nie ma potrzeby ograniczać jego funkcjonalności. Dodatkowe pomieszczenie możemy przeznaczyć na: 

  • przestrzeń wspólną, 
  • jadalnię, 
  • bawialnię, 
  • garderobę, 
  • biblioteczkę. 

Wystarczy odrobina kreatywności i znajomość swoich potrzeb. Warto także zwrócić uwagę, by wnętrze służyło wszystkim domownikom. Prywatne przestrzenie, na przykład sypialnię, lepiej przenieść do części domu nieco bardziej oddzielonej od reszty mieszkania. 

Salon lub strefa dzienna 

W sporych rozmiarów pokoju możemy zaaranżować wspólną strefę dzienną dla wszystkich domowników. Stworzymy w ten sposób neutralny grunt, gdzie każdy będzie mógł czuć się komfortowo. Jeśli pokój przechodni znajduje się między kuchnią i salonem, takie rozwiązanie będzie świetnym kompromisem między aneksem kuchennym a osobną kuchnią. Strefa dzienna może być zwykłym salonem, a może też służyć dodatkowym aktywnościom. Świetnym pomysłem będzie zaaranżowanie w pokoju miejsca do pracy.  

Salon

Jadalnia 

Najbardziej popularny układ mieszkania z pokojem przechodnim, to kuchnia-salon-sypialnia. Dlaczego jednak zamiast salonu nie urządzić w dodatkowym pokoju jadalni? Bliskość kuchni sprawi, że serwowanie posiłków stanie się proste i przyjemne. Jadalnia doda także mieszkaniu prestiżu, ponieważ strefa jadalna w nowoczesnych mieszkaniach znajduje się raczej w kuchni lub salonie. Przechodnia jadalnia to odrobina luksusu w starym stylu, przywodząca na myśl bogate, mieszczańskie rodziny i ich apartamenty w starych kamienicach. 

Bawialnia 

Nie tylko dla dziecka! W pokoju przechodnim z sukcesem możemy stworzyć przestrzeń do rozwijania naszych pasji. W dużym pokoju przechodnim urządźmy więc miejsce do zabawy dla naszych dzieci lub play room dla wszystkich domowników. Postawmy w pokoju duży stół, ładną, pojemną komodę wypełnioną grami planszowymi i zadbajmy o podkręcające nastrój dodatki. Jeśli nie chcemy, by pokój wydawał się przytłaczający, zdecydujmy się na jasne ściany i akcent kolorystyczny. Możemy też postawić na żywe kolory, aby wykreować we wnętrzu atmosferę sprzyjającą zabawie, co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku bawialni dla dziecka.  

Następnie zadbajmy o to, by w naszym nowym pokoju bawialnym znalazło się wszystko to, czego potrzebujemy do relaksu: wygodne fotele lub miękka sofa, konsola, ulubione książki, kosze z dziecięcymi zabawkami, zestaw do karaoke… Pokój zabaw z pewnością będzie punktem centralnych wszystkich domowych spotkań. Nie chcesz stawiać sprzętu do ćwiczeń na widoku, w salonie? Wykorzystaj do tego pokój przechodni! 

Mały pokój przechodni też ma swoje zalety 

Niestety, niewielkie rozmiary pokoju przechodniego ograniczają możliwości jego wykorzystania. Mimo tego, w dalszym ciągu możemy zaaranżować go w sposób praktyczny i estetyczny. Mały pokój może posłużyć nam jako domowa biblioteczka. Świetnie, jeśli uda nam się wstawić do niego krzesło lub ławę. Jeśli nie mamy na to miejsca, postawmy zwykły regał lub powieśmy półki i zadbajmy o przyjemne, ciepłe oświetlenie. Taki mały, książkowy magazyn, może być użyteczny szczególnie w tych domach, gdzie czyta się naprawdę sporo. 

Dekoracje w korytarzu

Garderoba 

Innym, dobrym pomysłem, jest urządzenie w przechodnim pokoju garderoby. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale szczególnie wtedy, gdy pokój stanowi przejście do sypialni. Zaaranżujmy wnętrze tak, by zawierało wszystko, co niezbędne do porannej toalety. Zdecydujmy się na szafę, z dużą ilością szuflad i półek, które ułatwią składowanie ubrań i biżuterii. Na przeciwległej ścianie zawieśmy lustro, które dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie. Pamiętajmy o dobrym doświetleniu lustra, by ułatwić sobie wykonanie codziennego makijażu. Jeśli chcemy ukryć garderobę przed wzrokiem gości, pamiętajmy o zamontowaniu drzwi do pomieszczenia. Zrezygnujmy też z widocznych wieszaków.  

Wizytówka domu 

Kiedy pokój przechodni jest bardzo mały, znalezienie dla niego funkcji może być bardzo trudne. Jednak nawet wtedy stanowi on miły dodatek, nadający mieszkaniu indywidualnego sznytu. Niewielkie wnętrze warto zaaranżować tak, by stało się wizytówką naszego mieszkania. Zamiast ustawiać w nim duże meble, wypełnijmy go dodatkami i dekoracjami. Na designerskim stoliku postawmy ozdobną roślinę, na ścianach powieśmy obrazy, zdecydujmy się na piękny dywan. Niech całym sobą przedstawia nasze upodobania estetyczne! Pamiętajmy też o podstawowej zasadzie, zgodnie z którą jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. 

Jak to jest z tym pokojem? 

Pokój przechodni posiada szereg zalet: 

  • ułatwia podejmowanie gości, 
  • nadaje mieszkaniu prestiż, 
  • jest dodatkową przestrzenią do wykorzystania i składowania rzeczy, 
  • pozwala na zabawę designem i nietypowe rozwiązania, 
  • może być neutralnym gruntem, przeznaczonym na spotkania wszystkich domowników. 
Jadalnia

Pozwól nam pomóc Ci stworzyć piękne wnętrze

Mimo tego, urządzenie (szczególnie małego) pokoju przechodniego może stanowić wyzwanie. W jaki sposób maksymalnie wykorzystać jego funkcjonalność? Jeśli potrzebujesz pomocy przy aranżacji takiego wnętrza, skontaktuj się z projektantami MAZZANI, którzy zawsze chętnie służą dobrą radą i doświadczeniem. 

Pytania naszych klientów:

Czy sypialnia w pokoju przechodnim to dobry pomysł?

Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Pokój przechodni lepiej wykorzystać jako bardziej publiczną przestrzeń, dostępną dla wszystkich domowników. Jeśli jednak brakuje nam pokoju w lepszej lokalizacji dla jednego z rodzeństwa, można rozważyć urządzenie pokoju dziecka lub nastolatka w pokoju przejściowym. 

Jak oddzielić pokój przechodni od innego pomieszczenia?

Jeśli pokój przechodni prowadzi do wnętrza, w którym chcielibyśmy utrzymać prywatność, np. do sypialni, warto oddzielić je od niego zwykłymi drzwiami lub drzwiami przesuwanymi. Możemy także użyć zasłonki lub lżejszych drzwi szklanych, jeśli prywatność nie jest dla nas aż tak istotna.

Co to jest mieszkanie przechodnie?

Mieszkanie przechodnie to mieszkanie, w którym znajdziemy pokoje przechodnie, czyli takie, przez które możemy przejść z jednego pomieszczenia do innego. Takie mieszkania najczęściej spotykane są w kamienicach i starym budownictwie.