przeszklony, wysoki regał z książkami
13
kwi

Praktyczny poradnik

Drewniane meble z przeszkleniem na froncie mogą kojarzyć się z babcinymi szafkami kuchennymi lub meblościankami rodem z PRL-u. Prawda jest jednak taka, że meble z witryną występują w wielu kształtach i kolorach a co więcej, wcale nie są passe. Ze względu na dużą pojemność, są niezwykle praktyczne a szyba na przodzie pozwala nam wyeksponować piękne dodatki w dowolnych kształtach, kolorach i stylach, przez co może nam służyć latami – w każdym momencie gotowa do przearanżowania. Warto więc rozważyć postawienie przeszklonego regału w mieszkaniu, pamiętając, że przy dobrym projekcie wnętrza, będzie on wyglądał stylowo, nowocześnie i ze smakiem. Pozwoli również na zaakcentowanie osobowości właściciela.  

Gdzie pasują przeszklone meble? 

Mebel z przeszkleniem można postawić w każdym pomieszczeniu, zaczynając od salonu i kuchni, przez sypialnię, na łazience kończąc, choć zazwyczaj znajduje się on w pokoju dziennym. Do salonu dobrym wyborem będzie klasyczny, wysoki regał z przeszklonymi drzwiczkami. Możemy wykorzystać go jako domową biblioteczkę a ze względu na swój retro charakter, sprawdzi się też do przechowywania rodzinnej kolekcji zdjęć. Witryna będzie świetną alternatywą dla tradycyjnych półek i będzie chronić nasze rzeczy przed kurzeniem się. 

Witryna w salonie 

Jeśli potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania lub chcemy wyeksponować sporą kolekcję pamiątek, warto umeblować salon szerszym kredensem, przypominającym nieco niesławne meblościanki. Choć szeroki, zajmujący sporą powierzchnię ściany kredens z szybką rzeczywiście może kojarzyć się z babcinym domem, wstawienie do środka nowoczesnych dodatków pomoże wyeliminować to skojarzenie. Kredens wyposażony w mnóstwo szuflad i zamykanych szafek, pomoże nam również w organizacji życia codziennego. Jeżeli zdecydujemy się postawić go w pokoju dziennym, dobrym rozwiązaniem będzie także przerobienie kredensu na barek. Decydując się na wyeksponowanie alkoholi w witrynie, warto pamiętać o tym, żeby zaprezentować raczej klasyczne trunki, takie jak dobre wino czy whisky. 

regał z witryną

Przeszklone szafki 

Innym, popularnym rodzajem przeszklonych mebli, są szafki wiszące z przeszkleniem. To rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w kuchni, ale sprawdzi się także w innych częściach domu. Jeśli powiesimy szafkę z przeszkleniem w kuchni, dobrym pomysłem będzie włożenie do niej zdobionych talerzy i szklanek. Nie ma jednak potrzeby, żeby trzymać się utartego skojarzenia kuchnia-naczynia – równie dobrze w witrynie może się znaleźć kilka rodzinnych pamiątek, książki kucharskie i wszystko to, co włożylibyśmy do witryny w salonie. Szybka powinna uchronić przedmioty przed plamami i kuchennymi zabrudzeniami. Niewielka szklana szafka może zagościć również w naszej łazience. 

Mebel z przeszkleniem w małym mieszkaniu 

O ile przy dużej przestrzeni możemy pozwolić sobie na eksperymenty, o tyle przy małym mieszkaniu wiszące szafki z przeszkleniem będą najlepszym wyborem. Ich największym atutem jest wykorzystanie całej powierzchni ściany, zarówno w celach funkcjonalnych jak i dekoracyjnych, dzięki czemu dbamy o rozsądne gospodarowanie przestrzenią. W przypadku doboru mebli do małego mieszkania, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ilość szaf i komór, w którą wyposażony jest mebel. W niewielkim wnętrzu dodatkowe schowki mogą ułatwić nam sprzątanie i układanie rzeczy a przy tym, zapobiegając bałaganowi, znacząco wpłynąć na estetykę pomieszczenia. 

Co postawić w szafce z przeszkleniem? 

Najbardziej typowe rozwiązanie to wyeksponowanie w witrynie bibelotów, kolekcji i naczyń. W nowoczesnym domu można jednak pozwolić sobie na więcej. Przykładowe rzeczy, które można wstawić do szafki z przeszkleniem to: 

  • Książki – najlepiej sprawdzą się w salonie, tworząc piękną biblioteczkę. Szafka czy kredens pozwolą im dłużej zachować dobrą formę, ponieważ nie będą się tak kurzyć. Warto postawić za przeszkleniem książki o naprawdę estetycznych i interesujących okładkach. 
  • W witrynie można postawić także alkohole (najlepiej te z górnej półki) – prywatny barek doda naszemu mieszkaniu mieszczańskiego, klasycznego sznytu. 
  • Pamiątki z podróży to także bardzo dobre rozwiązanie. Wśród pamiątek mogą znaleźć się rzeczy przywiezione z drugiego końca świata, ale równie dobrze możemy zaprezentować zdjęcia z domowego archiwum. Pamiątki z podróży zwrócą uwagę gości na nasze interesujące życie i wprowadzą do wnętrza rodzinną atmosferę.  
  • W witrynie mogą się również znaleźć przywiezione z podróży kamienie czy muszelki. Podobne akcesoria możemy kupić, ale te znalezione samodzielnie będą bardziej unikalne i nam bliskie. Dekoracje prosto z natury nadadzą wnętrzu idyllicznego charakteru. Oprócz muszelek na wystawce możemy postawić też inne rzeczy, na przykład korę drzewa
  • Jeśli chcemy, żeby nasze mieszkanie wyglądało nowocześnie, postawmy za przeszkleniem kilka rzeźb lub naczyń o geometrycznych, współczesnych kształtach

Oczywiście, jeżeli jesteśmy kolekcjonerami, możemy postawić w witrynie także naszą własną kolekcję. 

komoda w jadalni

Twój dom, Twoja oaza spokoju

Meble z witryną to rozwiązanie, które przy odpowiednim projekcie może współgrać z każdym stylem. Znajdzie uznanie wśród ludzi, którzy cenią sobie nie tylko estetykę, ale także komfort i funkcjonalność posiadanych mebli.  Sprawdzi się również w mieszkaniu, w którym są dzieci, ponieważ dzięki szybie nasze cenne przedmioty będą dobrze chronione. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jaki mebel będzie najlepszym wyborem, warto skorzystać z rady profesjonalnego projektanta wnętrz MAZZANI, który zaprezentuje nam perfekcyjne rozwiązanie.