drewniany stolik kawowy
10
maj

Pochodzenie 

Styl skandynawski to wyjątkowy nurt zapoczątkowany w na przełomie XIX i XX wieku, gdy Carl Larsson tworząc akwarele nawiązujące do życia codziennego mieszkańców Skandynawii, zainspirował architektów, którzy wykorzystywali harmonię i prostotę w swoich aranżacjach. W latach 60. i 70. XX wieku nurt ten stał się wszechobecny w Europie oraz Ameryce Północnej. W Polsce został spopularyzowany około 15 lat temu i do dziś jest jednym z najczęstszych wyborów architektów. 

Charakterystyka 

Minimalizm – to główna cecha nurtu nordyckiego. Wnętrza były stworzone z myślą o ładnym wyposażeniu, które będzie dostępne dla każdego dzięki umiarkowanym cenom. Skandynawskie społeczeństwo przy aranżacjach kierowało się filozofią, która miała być ich wyznacznikiem. 

LagomInaczej złoty środek i balans w życiu. Kochać prostotę i funkcjonalność, ale unikać przerostu nad formą. 
Hygge Poczucie bezpieczeństwa i swoboda. Umiejętność znajdywania pozytywów i cieszenia się z każdej chwili. 

Najważniejsze cechy stylu skandynawskiego: 

  • Kolorystyka – jasna paleta barw, która wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. 
  • Meble – proste, minimalistyczne, ładne. 
  • Dekoracje – unikanie niepotrzebnych ozdób, a zamiast tego rośliny oraz naturalne materiały. 
  • Oświetlenie – to podstawa do budowania klimatu w mieszkaniu. Można użyć lamp żarówkowych, świec oraz kinkietów. Dużą rolę odgrywa naturalne światło, dlatego okna są odsłonięte, by mogły rozświetlać przestrzeń. 
  • Naturalne materiały i formy – wszechobecnym materiałem jest drewno, np. pomalowane na biało, które idealnie sprawdza się w jasnych wnętrzach scandi. Często spotkamy również drewnianą boazerię. 
przykładowa aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim

Odmiany stylu skandynawskiego 

Skandynawia to nie tylko Szwecja czy Norwegia, ale także Dania oraz Finlandia. Dlatego ciężko było określić jeden charakter nurtu, gdy każde z państw dodało coś od siebie. Utworzono więc kilka odmian, by ułatwić architektom wybór elementów, które mogą zmienić całe wnętrze.  Można wyróżnić styl: 

  • Scandi – to odmiana szwedzka, która polega na 3 zasadach: dużo światła, jasna kolorystyka oraz naturalne formy i tkaniny. Istnieje odmiana folkowa, gdzie dominują dekoracje Etno oraz elementy DIY (zrób to sam), a także scandi chic, która polega na dodaniu złotych i miedzianych elementów oraz odcieni różu, błękitu i żółtego. 
  • Duński – nazywany stylem romantycznym, pozwala na ciemniejsze odcienie oraz łagodne linie. 
  • Fiński – mocne, geometryczne wzory, a kolorystyka jest kontrastem bieli oraz czerni lub innej ciemnej barwy. 
  • Norweski – surowy, dominuje biel oraz klasyczne wzory pochodzące z Norwegii. Dodatkowo znajdziemy warianty new nordic (białe ściany i drewniane podłogi) oraz dark nordic (intensywna paleta barw, np. butelkowa zieleń, granat, cegła. 

Meble w poszczególnych pomieszczeniach  

Wybór wyposażenia jest podstawowym elementem w projektowaniu wnętrz skandynawskich. Istotne jest, aby nawiązywały do lat 60. i 70. ubiegłego wieku, więc często można spotkać je w starych mieszkaniach, na aukcjach lub targach. Gdy już zdobędziemy minimalistyczne meble, wystarczy je odnowić, by nadać im nowoczesnego charakteru.  

Kuchnia Biała, drewniana zabudowa idealnie się sprawdzi z prostymi frontami oraz miedzianymi uchwytami. Warto pamiętać o dobrze kryjącej farbie i zabezpieczeniu przed zabrudzeniami i wilgocią. Do tego typu szafek idealnie będzie pasował blat z naturalnego drewna. 
Salon  Meble salonowe to przede wszystkim: jasna kanapa oraz fotele na drewnianych nóżkach, białe meble z prostym fasonem, także na drewnianych nóżkach. Często można użyć wyobraźni i przerobić stare regały lub komody oraz dodać im trochę skandynawskiej świeżości. 
Sypialnia Duże, małżeńskie łóżko z drewnianym stelażem. Meble w jasnej, stonowanej kolorystyce, odtwarzające naturalne drewno. Warto zadbać o naturalne materiały oraz dekoracje, np. kwiaty doniczkowe. 
kuchnia w stylu skandynawskim

Jak odnowić wnętrze skandynawskie? 

Posiadanie mebli z PRL–u oraz drewnianej podłogi to podstawa do stworzenia mieszkania w duchu skandynawskim. Teraz warto zastanowić się, jak odświeżyć stare meble i porysowany parkiet. Jeśli chodzi o podłoże, można zastosować cyklinowanie, czyli usunięcie lakieru oraz 0,5 mm drewna, a następnie nałożenie wytrzymałej, ochronnej warstwy. Po 24h oczyszczamy mieszkanie z pyłów oraz zaczynamy proces lakierowania (nakładamy cienkie warstwy wzdłuż słojów). 

W przypadku mebli, najlepiej sprawdzi się całkowite usunięcie malowanej powierzchni. Użyjmy do tego papieru ściernego gruboziarnistego, a następnie wariantu o cienkiej gramaturze. W następnej kolejności zaczynamy malowanie, a później nakładamy lakier ochronny do drewna. Styl skandynawski to rozwiązanie dla osób, które kochają urok minimalizmu oraz prostotę.  

Stwórz wymarzone wnętrze, które będzie inspirować

Jeśli cenisz sobie przytulne wnętrza, sprawdź nasze realizacje, by przekonać się, że to właśnie my powinniśmy zadbać o Twój dom. Specjaliści MAZZANI cechują się wieloletnim doświadczeniem w aranżacji domów i mieszkań. 

Pytania naszych klientów:

Jaka kolorystyka dominuje w stylu skandynawskim?

W podstawowej odsłonie znajdziemy jasną tonację barw, np. biel, odcienie szarości lub beżu. Jednak są odmiany, które pozwalają na dodanie ciemniejszych akcentów, np. czerni, butelkowej zieleni lub granatu. 

Jak odnowić stare meble w nordyckim duchu?

Jeśli chcemy uzyskać idealny, skandynawski efekt w pomieszczeniu, warto wykorzystać stare meble i dodać im trochę nowoczesnego akcentu. Najlepiej zetrzeć powierzchnie aż do drewna, następnie pomalować, a na końcu zalakierować je bejcą ochronną. 

Jakie meble sprawdzą się do wnętrza skandynawskiego?

Wiadomo, że biel to podstawowy kolor wnętrza w stylu skandynawskim, dlatego przy wyborze mebli warto korzystać ze stonowanej palety barw. Sprawdzą się tu idealnie jasne kanapy na drewnianych nóżkach, szafki oraz komody z drewna, pomalowane na biało.