przykładowa aranżacja wnętrza klasycznego
10
maj

Historia i charakterystyka  

Styl klasyczny został zapoczątkowany we Francji w XVII wieku i szybko zyskał popularność w całej Europie. Główną inspiracją była sztuka grecka i rzymska. Z biegiem czasu, każdy kraj dodawał coś charakterystycznego do swoich klasycznych aranżacji

 • Francja – pałacowe wnętrza, 
 • Anglia – racjonalne połączenia, 
 • Rosja – innowacyjny sposób na mieszanie klasycyzmu z innymi stylami. 

Urządzanie tradycyjnych przestrzeni to zmierzanie do uzyskania ładu i harmonii w aranżacji. Czym wyróżnia się styl klasyczny? Przede wszystkim cechują go: 

 • stonowana, jasna paleta kolorystyczna, 
 • marmurowe elementy wystroju, 
 • użycie łuków, kolumn, sztukaterii lub boazerii, 
 • proste meble z elementami ozdobnymi, 
 • charakterystyczna symetria w dodatkach. 

Styl klasyczny jest idealny dla perfekcjonistów, którzy są uporządkowani oraz kochają elegancję w swoich wnętrzach. Nurt klasycyzmu lubi wracać do antycznych mebli oraz dekoracji, dodając przy tym nietuzinkowego charakteru.  

Kolorystyka  

Klasycyzm to przede wszystkim luksus oraz porządek, dlatego najlepiej wybrać kolory jasne i szlachetne, np. biel, odcienie beżu i szarości, perłowy, złoty oraz srebrny, ale idealnie sprawdzą się też pastele.  

Warto mieć na uwadze, że przestrzeń tradycyjna nie powinna przytłaczać, więc trzeba znaleźć balans, który pozwoli utrzymać spokój i harmonię oraz unikać mocnych odcieni i kontrastów. 

salon urządzony w stylu klasycznym

Oświetlenie  

W klasycznych wnętrzach oświetlenie pełni rolę dekoracyjną. Często znajdziemy bogato zdobione żyrandole z kosztownego szkła oraz kryształów. Umiejscowienie go w środkowej części pomieszczenia sprawia, że przyciąga uwagę oraz równomiernie rozprowadza światło.  

Innym rozwiązaniem na oświetlenie przestrzeni są lampy stojące z abażurem, ozdobne kinkiety lub miedziane świeczniki. Dzięki nim możemy poczuć wyjątkowy klimat oraz wrócić do antyku. 

Meble 

Klasycyzm ceni sobie przede wszystkim jakość oraz indywidualny, elegancki wystrój. Taki efekt możemy uzyskać dzięki odpowiedniemu doborowi wyposażenia. Ważne jest, aby meble były symetryczne oraz ze zdobieniami.  

Najlepsze będą prawdziwe, antyczne modele, jednak są one drogie i często ciężko dostępne, dlatego warto zastanowić się nad szafami, kanapami, które będą imitowały staromodne umeblowanie. 

Każdy element wystroju klasycznego wnętrza jest częścią dekoracyjną, podobnie jak meble. Wybór powinien być przemyślany i dostosowany do dostojnego stylu. Idealnie sprawdzą się okazy z litego drewna, z rzeźbionymi fragmentami oraz ze szklanymi witrynami.  

Włochy słyną z pięknych, zdobionych mebli. Tworzą nową definicję klasycznej elegancji, a ich projekty wprawiają w zachwyt oraz sprawiają, że czujemy wewnętrzny spokój i potrafimy znaleźć harmonię w prostym układzie stylowego wyposażenia. Najlepiej wybierać marki włoskie, godne zaufania: 

 • Poltrona Frau, 
 • Flexform, 
 • Poliform. 
oświetlenie we wnętrzu klasycznym

Dekoracje 

Na rynku znajdziemy wiele bogato zdobionych dodatków, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednią selekcję, aby nie wprowadzić chaosu. W klasycznych projektach znajdziemy eleganckie ozdoby z porcelany, specyficzne rzeźby i figurki wykonane z marmuru lub brązu. 

Nie powinno zabraknąć antycznych dodatków oraz staroświeckich obrazów krajobrazu lub portretowych, jednak możemy wybrać dzieła o tematyce religijnej, które często są podstawą aranżacji tradycyjnych. Obrazy powinny być umieszczone w drewnianej, zdobionej ramie, która podkreśla urok i piękno. 

Materiały wykończenia oraz tkaniny 

Klasycyzm to bogactwo nie tylko w dodatkach, ale również w wykończeniach wnętrza, które dbają o jakość materiałów. Sztukaterie i boazerie często są wykonane ręcznie, aby uzyskać oryginalny efekt. Marmurowe kolumny, tkaniny na ścianach, parkiet lub kamienne płytki – to tylko kilka zabiegów, które możemy wykorzystać w klasycznych przestrzeniach. Na sufitach widnieją piękne, białe listwy ozdobne nadające luksusowy styl. 

Wybór i selekcja tkanin to czasochłonny proces. Warto zwrócić uwagę na jakość i wytrzymałość materiałów. Na oknach najlepiej sprawdzą jedwabne lub satynowe zasłony z falbankami lub frędzlami, które tworzą element dekoracyjny. Na podłogach często można spotkać ręcznie zdobiony dywan jako idealny okaz klasycznej szykowności. 

szafa w stylu klasycznym

Wnętrza, w których będziesz czuł się jak w domu

Styl klasyczny tworzy luksusową i elegancką przestrzeń. Sprawia, że odczuwamy wewnętrzny spokój i harmonię, którą zauważamy w każdym detalu antycznego wnętrza. Zespół specjalistów MAZZANI zadbał o wiele klasycznych mieszkań. Możemy pomóc Ci uzyskać idealny efekt klasycznej elegancji. Sprawdź nasze projekty i skontaktuj się z nami. 

Pytania naszych klientów:

Jakie kolory wybrać do wnętrza klasycznego?

Klasycyzm cechuje się harmonią i ładem, dlatego warto wybrać stonowaną paletę barw. Idealnie sprawdzi się biel, odcienie beżu i szarości, złoto oraz srebro. Jeśli pragniesz uzyskać wyjątkowy efekt, możesz użyć pastelowych kolorów, które podkreślą luksusowy charakter wnętrza. 

Jakie meble pasują do wnętrza w stylu klasycznym?

Najlepszym wyborem będą prawdziwe, antyczne wyposażenia, jednak są one ciężko dostępne oraz drogie. Podobny efekt możesz uzyskać korzystając z mebli z pięknymi, rzeźbionymi fragmentami, które imitują staromodne modele. 

Jakie dekoracje wybrać do klasycznego domu?

Na rynku znajdziemy wiele bogato zdobionych akcesoriów, dlatego warto znaleźć złoty środek, aby nie przesadzić z nadmiarem dodatków. Najlepiej sprawdzą się dekoracje z porcelany, obrazy, rzeźby i figurki z brązu oraz marmuru. 

Czym charakteryzuje się styl klasyczny we wnętrzu?

Styl klasyczny to przede wszystkim elegancja, odpowiedni dobór tkanin oraz dekoracji. Te wszystkie elementy tworzą symetryczną całość, dzięki której możemy uzyskać ład i harmonię. Głównymi cechami są: stonowane, jasne kolory, antyczne meble z zdobieniami oraz użycie wysokiej jakości materiałów, np. marmur, kamień lub jedwab.