skórzane fotele i sofa
29
wrz

Klasyka wciąż na czasie

Niewymuszona elegancja to najlepsze określenie dla stylu klasycznego. Mieszkania są przytulne, panuje w nich prostota, harmonia i umiar. Klasyka wciąż ma znaczenie i jest na czasie, choć nawiązuje i czerpie ze wzorców piękna minionych epok. Zachowuje symetrię i równowagę w każdej przestrzeni. Z pewnością istnieje wielu miłośników, którzy cenią sobie tradycję i nieco wyciszone wnętrza. Subtelna kolorystyka, prosta forma, naturalne materiały, sztukaterie, zdobione oprawy świetlne oraz lustra w rzeźbionych ramach to elementy, których nie może zabraknąć w klasycznym wnętrzu.

szezlong, biblioteka, lustro

Styl klasyczny to tradycja

Styl klasyczny swoje początki miał między XVII, a XIX wiekiem. Wnętrza nawiązują do kultury starożytnej Grecji i Rzymu — elementy wyposażenia takie jak dekoracje okienne, tapety i tkaniny obiciowe tworzone są w charakterze greckich budowli. Na rozwój klasycznych wnętrz miał również wpływ styl angielski, do którego zalicza się ciemne biurka, komody, biblioteczki oraz materiały obiciowe w odcieniu zieleni lub bordo. Dodatkowo korzystał z estetyki biedermeier, charakteryzującej się meblami z giętkiego drewna i jasnymi, kwiatowymi motywami. Słynie z wyrafinowej harmonii, którą można łatwo dostrzec w ustawieniu mebli i ilości dodatków. Klasyczne wnętrza, z pewnością przypadną do gustu tym, którzy cenią tradycje i ponadczasowe rozwiązania.

Cechy stylu klasycznego

Co jest fenomenem tej stylistyki? Przede wszystkim ponadczasowość, ponieważ cieszy się ogromną popularnością, bez względu na mijające trendy. Kolejna kwestią jest wysoka jakość mebli i dodatków — stawia się na solidność, szyk i elegancję. Nie ma mowy o tandecie i przepychu. Co więcej, odznacza się uniwersalnością, prostym wzornictwem i zachowuje proporcje. Do jego najważniejszych cech można zaliczyć:

  • harmonię,
  • umiar,
  • prostotę,
  • powagę,
  • symetrię,
  • wyczucie dobrego smaku.

Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?

Jakie kolory? W klasycznych wnętrzach panuje stonowana i ciepła kolorystyka. Podobnie, jak w przypadku stylu skandynawskiego, dominują odcienie kremowe, beżowe, brązowe i szare. Charakterystyczna dla klasyki jest również biel, przełamana szlachetną czerwienią, purpurą, złotem, ciemną zielenią oraz granatem. Stroni od krzykliwych i wyrazistych barw.

Na jakie meble postawić? Nie może zabraknąć stylowych mebli z litego drewna takich jak komody, regały oraz często przeszklone biblioteki. W klasycznym mieszkaniu powinny znajdować się komfortowe sofy, skórzane fotele i szezlongi. Znakiem rozpoznawczym tej estetyki będą również marmurowe lub granitowe płytki. Poza tym, styl klasyczny bazuje na naturalnych materiałach — kamień i szlachetne gatunki drewna, takie jak klon, orzech oraz dębina, które często występują w postaci ram okiennych, idealnie komponują się z pozostałymi meblami.

kryształowy żyrandol, bawełniane zasłony

Jak zadbać o oświetlenie? W każdym stylu wnętrzarskim ważną rolę odgrywa oświetlenie, tak samo jest w klasycznym. W tego typu wnętrzach, najbardziej efektowane będą kryształowe żyrandole oraz modele w kształcie lampy naftowej, które dodadzą stylu i oryginalności całemu pomieszczeniu. Z kolei ozdobne rozety na suficie, wprowadzą niepowtarzalny klimat.

Co z dodatkami? Choć pełnią bardzo istotną funkcję, należy być ostrożnym w ich wyborze. Do klasycznego mieszkania będą pasować złote i zdobione świeczniki oraz inne dekoracje w srebrnym kolorze. Modernistyczny akcent nadadzą szklane wstawki, ozdobne tapety, dywany oraz zasłony wykonane z grubej bawełny lub jedwabiu. Ściany warto przyozdobić obrazami lub lustrami z wyrazistą ramą. Natomiast ręcznie wykonana sztukateria na suficie, będzie idealnym elementem urozmaicającym wnętrze.

Styl klasyczny we wnętrzach

Aby odpowiednio zaprojektować poszczególne pomieszczenia w stylu klasycznym, należy pamiętać o jego podstawowych elementach. Oto przykładowe aranżacje:

Salon Sypialnia Kuchnia Łazienka 
kanapa lub komplet wypoczynkowy w centralnym punkcie, regały ustawione na przeciwległych ścianach, sztukateria lub stiuk na suficie, styropianowe panele dekoracyjne, drewniany stolik kawowy, przeszklone szafki i komody, obrazy w ozdobnych ramach, zegary ścienne, ozdobne poduszki i wazony, dekoracyjne świeczniki. duże i tapicerowane łóżko, toaletka z lustrem, wezgłowie, elegancki fotel, okrągły stolik, lampki nocne ze szklanymi podstawami, dywan z motywem roślinnym, stylowa narzuta na łóżko.        zabudowa kuchenna, zakrywająca sprzęty AGD, drewniany stół z kompletem krzeseł, jak biedermeierowska ława w kwiaty lub pasy, szafki z ceramicznymi uchwytami, płytki podłogowe wzorowane latami 30. XX w., wyspa kuchenna w centralnym punkcie.     piaskowe kafelki lub w jednolitych odcieniach, ułożone w jodełkę bądź szachownicę, naturalny kamień, złocone lub miedziany krany, kinkiety i płaskie lampy w rzymskim stylu.    
łóżko z wezgłowiem, narzuta

Przywróć blask swojemu wnętrzu

Jak widać, klasyczna elegancja wcale nie musi być nudna. Ponadczasowa klasyka nie wychodzi z mody, co doskonale potwierdzają wnętrza naszych mieszkań i domów. Zapoznając się z charakterystycznymi elementami stylu klasycznego, jesteśmy w stanie wprowadzić harmonię i piękno do naszych czterech ścian. W aranżacji klasycznego wnętrza pomogą doświadczeni projektanci, którzy chętnie doradzą i zaproponują najbardziej oryginalne koncepcje. MAZZANI realizuje projekty stacjonarne w Warszawie i okolicy oraz na terenie całego kraju współpracując zdalnie. Nie zwlekaj i pozwól nam zadbać o Twoją przestrzeń!

Pytania naszych klientów:

Czym charakteryzuje się styl klasyczny?

Styl klasyczny jest ponadczasowy i uniwersalny. Cechuje go harmonia, umiar, prostota i powaga. Duże znaczenie ma symetria, która widoczna jest w ustawieniu mebli i innych elementach wyposażenia. Trzyma się zasady “mniej znaczy więcej” i słynie z dobrego wyczucia smaku.  

Jakie kolory pasują do klasycznego wnętrza?

Klasyczne wnętrza stronią od wyrazistych kolorów, dlatego w pomieszczeniu znajdziemy odcienie kremowe, beżowe, brązowe i szare. Może być to również biel, najczęściej przełamana czerwienią, purpurą, złotem, ciemną zielenią lub granatem. 

Na jakie dodatki postawić w stylu klasycznym?

Do klasycznego wnętrza idealnie sprawdzą się sztukaterie, które są charakterystyczne dla tego stylu. Poza tym należy postawić na złote i zdobione świeczniki, ozdobne tapety, dywany i zasłony wykonane z grubej bawełny lub jedwabiu. Ważnym elementem dekoracyjnym są także obrazy i lustra o wyrazistej ramie. 

Jak urządzić sypialnię w stylu klasycznym?

W sypialni nie powinno zabraknąć dużego i tapicerowanego łóżka oraz toaletki z lustrem. Warto również zadbać o miękkie wezgłowie i elegancki fotel, które nadadzą przytulności pomieszczeniu. Przydatnym elementem będzie okrągły stolik oraz lampki nocne.