pokój w niebieskich odcieniach
07
kwi

Funkcjonalny pokój dla dziecka

Pojawienie się nowego członka rodziny może okazać się wyzwaniem. Na szczęście przygotowanie odpowiedniego projektu pokoju, aby mógł w nim bezpiecznie i przyjemnie spędzić czas nie musi być kłopotliwe. Wszystko zależy od tego kto ma tu zamieszkać, ile ma lat i jakie są jego zainteresowania. Nawet informacja o ulubionym kolorze naszego malucha będzie przydatna w realizacji projektu. 

Cztery strefy pokoju dziecięcego 

Pokój dziecka powinien być zarówno ładny, jak i funkcjonalny oraz wygodny, gdyż musi w sobie połączyć miejsce do odpoczynku, zabawy i nauki. 

Odpoczynek 

Łóżko w pokoju dziecka spełnia wiele funkcji. Służy nie tylko do spania, ale także do zabawy czy czytania książek. W czasie przyjmowania gości, będzie dodatkowym miejscem do siedzenia. Najlepiej wybrać mebel, który nie będzie potrzebował składania. Jeśli zdecydujemy się na sofę, powinna być cały czas rozłożona. Wyeliminuje to przymus chowania pościeli, które dla dziecka może okazać się kłopotliwe, a założenie na nią kolorowej narzuty pomoże zachować porządek. Długotrwałym rozwiązaniem będzie wybranie łóżka rozsuwanego, które będzie „rosło” wraz z jego właścicielem. Mebel nie musi stać w dobrze oświetlonym miejscu, jednakże powinno znaleźć się przy nim jakieś źródło światła. 

Nauka 

Dziecku najwygodniej będzie odrabiać lekcje przy stoliku lub biurku, które powinno stanąć w dobrze oświetlonym miejscu, co nie oznacza, że można zrezygnować z dodatkowego źródła światła. Lampka na stole jest obowiązkowa. Ważne jest, aby w pobliżu były półki lub inne meble umożliwiające przechowywanie przyborów plastycznych czy szkolnych. Dzięki temu na biurku łatwiej będzie zachować porządek. 
 

pokój dziecięcy z motywem dzikiej przyrody

Przechowywanie zabawek i ubrań 

W przechowywaniu pomogą półki, regały i szafki. W przypadku mniejszych dzieci, które mają pełno zabawek należy przeznaczyć jak najwięcej miejsca do składowania drobiazgów. Półki o niezwykłych kształtach przy okazji ozdobią wnętrze. Idealnym rozwiązaniem są też kosze i pudełka. Solidne i ładne, mogą służyć nie tylko do przechowywania, ale także jako siedzisko. Ważne jest wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca, aby zabawki nie leżały porozrzucane na podłodze. 

Do przechowywania ubrań najlepiej zda się szafa. Mebel powinien być na tyle duży, aby pomieścił całą odzież dziecka. Dobrym rozwiązaniem będzie szafa wyposażona w półki i drążek do wieszania ubrań na wieszakach. 

Zabawa 

Dziecko potrzebuje miejsca do zabawy oraz aktywności fizycznej. Choć może bawić się na łóżku, ważne jest, aby przygotować mu również odpowiednio dużo miejsca na podłodze, by mógł swobodnie się poruszać po swoim pokoju. Ciekawym pomysłem do wydzielenia miejsca do zabawy może być zastosowanie dywanu, który jednocześnie nada wnętrzu charakteru. 
 

Bezpieczeństwo przede wszystkim! 

Gdy już znamy powyższe zasady, należy pamiętać o tej najważniejszej. Zanim zaczniemy zastanawiać się nad kolorami ścian, meblami oraz dodatkami, pamiętajmy, że pokój dziecka nie może stwarzać zagrożenia. W zależności od wieku, rodzic powinien przewidzieć jakie niebezpieczeństwa czyhają na jego dziecko. Oto kilka przydatnych rad, które pozwolą uniknąć niechcianych sytuacji: 

  • zapewnienie komfortowego dostępu do wszystkich mebli w pokoju oraz przedmiotów codziennego użytku; 
  • przymocowanie mebli do ścian lub podłóg, aby zapobiec ich ewentualnemu przewróceniu się; 
  • przymocowane maty antypoślizgowej do dywanu; 
  • zabezpieczenie gniazdek elektrycznych i ostrych krawędzi mebli; 
  • zabezpieczenie okien, aby dziecko nie było w stanie samodzielnie ich otworzyć;  
  • obecność w pokoju dziecka przedmiotów, które nie stwarzają żadnego zagrożenia. 

Zastosowanie powyższych wytycznych w znacznej mierze ułatwi maluchowi korzystanie z jego własnej przestrzeni, a my będziemy spokojniejsi. 

zabezpieczone ostre krawędzie mebli

Ściany w pokoju dziecięcym 

Choć dobór barw często wydaje się być nic nieznaczącym aspektem projektowania wnętrz, to w pokoju dziecięcym odgrywa bardzo ważną wolę. Jaskrawe kolory mogą źle oddziaływać na naszą pociechę. Powodują nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie, a nawet wpływają na problemy z koncentracją. Najlepszym wyborem będą neutralne barwy, takie jak: biele, beże i szarości. Będą idealnym rozwiązaniem do pokoju dla maluszka do 3 roku życia, gdyż nie będzie ich dostrzegał. Kiedy projektujemy wnętrze dla tak małego człowieczka, powinniśmy pomyśleć nad intrygującymi akcentami, np. kolorowe naklejki na ścianie, które będą zwracać jego uwagę. 

Na spokój i kreatywność wpływa także błękit i zieleń. Zaś żółty, pomarańczowy i czerwony dodają energii, ale mogą być męczące. W dobieraniu kolorów do pokoju dla starszego dziecka, powinniśmy zapytać je o zdanie – nie tylko będzie miało wpływ na wygląd swojej przestrzeni, ale także poczuje się ważne. 

Przy zakupie farb, możemy spotkać takie o nietypowych właściwościach: 

  • tablicową – można pisać po niej kredą, 
  • magnetyczną – możliwe jest przyczepianie do niej magnesów, 
  • fluorescencyjną – świeci w ciemności. 

Oprócz jednolitych farb, możemy zastanowić się nad wykorzystaniem tapet i fototapet. Najmłodszym zapewne spodobają się te z motywami zwierząt czy z bohaterami z ulubionych bajek. Starszym dzieciom do gustu zapewne przypadną tapety z nowoczesnymi wzorami. Pokój dziecięcy jest wnętrzem, w którym wystrój zmieniać będzie się najczęściej. Warto więc kupić tapety papierowe lub winylowe, które łatwo się usuwa. Jeśli zdecydujemy się na wyrazisty wzór, powinniśmy zrezygnować z równie wyrazistych dodatków. 

Pokój dla chłopca, a dla dziewczynki 

Coraz częściej odchodzi się od rozróżnienia co jest chłopięce, a co jest dziewczęce. Duża część rodziców urządzając pokój dla swojej pociechy, decyduje się na uniwersalne meble, dodatki i kolory. Jednakże jesteśmy w stanie wskazać elementy, które są często wybierane przez chłopców i dziewczynki. 

Kategoria Pokój dla chłopca  Pokój dla dziewczynki  
 Kolor   zielony  niebieski  beż  róż  lawenda 
 Motyw przewodni   kosmos samochody superbohaterowie dzika przyroda.  księżniczki kwiaty niebo jednorożce urocze zwierzątka. 
kolorowe naklejki na ścianę

Pokój dla rodzeństwa 

Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić oddzielnych pokojów dla syna i córki, to powinniśmy wydzielić im własny kąt. Na dużej przestrzeni pomoże specjalna listwa sufitowa z zasłoną. Jeśli zaś pokój jest niewielki, to piętrowe łóżko dobrze się sprawdzi. W przypadku pokoju jednocześnie dla chłopca i dziewczynki najlepiej wybrać neutralne barwy, które będą uzupełnione dominującymi kolorami, np. w dodatkach.  

Stwórz przestrzeń idealną razem z nami

Jeśli Waszemu dziecku marzy się mała dżungla lub komnata księżniczki – zadzwońcie do nas! MAZZANI z chęcią zajmie się projektem wnętrza dla najmłodszych. Szanujemy zdanie zarówno rodziców, jak i dzieci, tworząc aranżacje na podstawie kompromisu. Zapraszamy do naszego biura w Warszawie. Nie mieszkasz w stolicy bądź w okolicach? Bez obaw! W trybie zdalnym jesteśmy w stanie wykonać projekt wnętrz na terenie całej Polski.  

Pytania naszych klientów:

Co jest ważne w aranżacji pokoju dziecięcego?

Przystępując do urządzania pokoju dla dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na to w jakim jest wieku i czym się interesuje. Wnętrze dla najmłodszych powinno mieć wydzielone cztery strefy na odpoczynek, naukę, zabawę oraz przechowywanie. Powinniśmy także odpowiednio zabezpieczyć elementy, które mogą stworzyć w przyszłości zagrożenie. 

Jakie kolory wpływają na nastrój dziecka?

Jaskrawe kolory mogą powodować nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie, a także problemy z koncentracją. Mimo że żółcie, pomarańcze i czerwienie dodają energii, to bywają męczące. Na spokój i kreatywność wpływają kolory: biel, błękit, zieleń. Szarości i beże również działają rozluźniająco. 

W jaki sposób zabezpieczyć wyposażenie?

Przede wszystkim należy zadbać, aby nic się nie przesuwało. Meble mogą być przymocowane do ścian lub podłóg, a dywany mieć maty antypoślizgowe. Osłonki na ostre krawędzie i gniazdka elektryczne to must have. Najmłodsi nie powinni być także w stanie otworzyć okien. Należy zapewnić dobry dostęp do przedmiotów codziennego użytku, aby nasze dziecko nie musiało dodatkowo używać taboretów lub wspinać się po meblach, co może spowodować upadek.  

Jakie motywy są najczęstsze?

Coraz częściej w aranżacji pokoju dziecięcego nie ma przewodniego motywu. Wykorzystuje się meble, dodatki czy kolory uniwersalne. Jednakże, gdy w projektowaniu wnętrza uczestniczy jego mały lokator. może sobie zażyczyć pokój, np. z motywem kosmosu. Chłopcy najczęściej wybierają również dziką przyrodę, samochody i superbohaterów. Dziewczynkom podoba się przeważnie motyw księżniczki, uroczych zwierzątek, jednorożców, nieba oraz kwiatów.