jasne meble w kuchni
07
mar

Co oznacza japandi? 

Kiedy skandynawska przytulność łączy się z japońskim minimalizmem, powstaje nowy hybrydowy trend, który nie tylko uwydatnia metraż dużych przestrzeni, ale świetnie pasuje także do małych mieszkań, dodając im optycznie powierzchni. Japandi to stosunkowo młody styl wnętrzarski, który zdobył popularność najpierw w Australii, a teraz podbija cały świat. Jego nazwa to wyraz powstały z połączenia nazw dwóch stylów w aranżacji wnętrz: scandi i japan. Japan to przede wszystkim minimalizm, szacunek do wyrobów rzemieślniczych oraz umiejętność znajdowania piękna w rzeczach niedoskonałych. Scandi to przytulność, inspiracja naturą oraz funkcjonalność. 

jadalnia z lamelami na ścianie

Cechy charakterystyczne stylu japandi

Wnętrza projektowane w tym duchu są przede wszystkim minimalistyczne, co oznacza, że w pomieszczeniach nie powinny stać żadne przedmioty ani meble, które niczemu nie służą. Formy mebli i naczyń są obłe a ściany przyozdabiają cienkie i delikatne linie proste. Wiodące barwy są jasne i stonowane, zainspirowane naturą. Stanowią je wszelkie odcienie beżów, szarości, brązów oraz zgaszonych, nienasyconych zieleni. Niekiedy jasne odcienie podbija się ciemnymi barwami, jak czerń, ciemny szary czy ciemna zieleń, by nadać wnętrzu wyrazistości. Sporadycznie w akcentach mogą pojawić się kolory ognia, takie jak czerwień, żółć, pomarańcz, ale uwaga: tylko w bardzo zgaszonych tonacjach i przybrudzonych odcieniach. Materiały wykorzystywane w dodatkach, to przede wszystkim: 

  • drewno,
  • kamień,
  • bambus,
  • rafia,
  • trawa,
  • papier,
  • glina,
  • len,
  • bawełna.

Wszystko to sprawia, że wnętrze jest niesamowicie przytulne i harmonijne, pozbawione elementów silnie przykuwających wzrok, dzięki czemu można w nim naprawdę wypocząć. Filozofia Japonii, to mniej znaczy więcej, a więc stawiamy tutaj na minimalną ilość przedmiotów, ale z bardzo dobrej jakości, trwałych materiałów. Wszystko po to, by cieszyć się nimi przez długie lata. Japandi uczy dostrzegać piękno w niedoskonałości natury. Krzywe drzewo, zadrapana drewniana miseczka, pęknięty wazon: te przedmioty wcale nie nadają się do wyrzucenia. Wręcz przeciwnie, będą stanowić naturalny element aranżacji wnętrz. 

Jakie są różnice pomiędzy japandi a scandi?

JAPANDI   SCANDI  
NATURALNE MATERIAŁY: KAMIEŃ, DREWNO, BAMBUS, RATTAN DOPUSZCZA SIĘ SYNTETYCZNE DODATKI 
DUŻA PRZESTRONNOŚĆ POMIESZCZEŃ, TYLKO NIEZBĘDNE PRZEDMIOTY PRZYTULNOŚĆ, WYKORZYSTANIE KAŻDEJ PRZESTRZENI NA WYEKSPONOWANIE PRZEDMIÓW UŻYTKU CODZIENNEGO 
OSZCZĘDNOŚĆ W DEKORACJACH BOGATE DEKORACJE, NP. GALERIE ZDJĘĆ W STONOWANYCH KOLORACH 
PRZECHOWYWANIE W SKRYTKACH, ZABUDOWACH PRZECHOWYWANIE NA OTWARTCH PÓŁKACH 

  

sypialnia z suszonymi kwiatami

Po pierwsze przestronność 

Aby osiągnąć jak największe wrażenie przestronności, projektując wnętrze w stylu japandi należy zaplanować ukryte przestrzenie do przechowywania. Wszelkiego rodzaju zabudowy, osobne pomieszczenia, takie jak garderoby, pomogą zachować pożądaną harmonię i porządek. Schowki zamykane rattanowymi, przesuwnymi drzwiami dodadzą mieszkaniu japońskiego charakteru. Widoczne dla oka powinny być jedynie przedmioty, które są użyteczne. Unikać należy wzorzystych dekoracji oraz jaskrawych barw. 

Salon w stylu japandi 

Urządzając salon w stylu japandi, z powodzeniem można połączyć zamiłowanie do skandynawskiej bieli na ścianach z jasno-beżową, obitą miękką tkaniną kanapą o zaokrąglonych kształtach. Do niej przystawić ciemno-drewniany, japoński stolik a na podłodze ustawić gliniany wazon z trawą pampasową. Ale japandi to wyrafinowana mieszanka dwóch stylów, więc możemy je łączyć w dowolny sposób, trzymając się ogólnych zasad. Miłośnicy bardziej wyrazistych aranżacji z chęcią dodadzą mocniejszego, japońskiego akcentu malując ściany na ciemniejsze odcienie brązu, czy szarości, a dobierając dodatki skłonią się do tych o ciemnej tonacji. Ważne, by zachować elementy charakterystyczne dla obu nurtów. 

Kuchnia w stylu japandi 

W kuchni, tak jak w pozostałej części mieszkania, powinny dominować naturalne materiały. Na frontach szafek świetnie sprawdzi się w tym przypadku drewno. Natomiast blat kuchenny z białego marmuru, skandynawskie, obite jasnym materiałem krzesła i zgaszona zieleń roślin, idealnie dopełnią wygląd całego pomieszczenia.  

Łazienka w stylu japandi   

Urządzając łazienkę w stylu japandi, warto wybrać jasne, stonowane płytki w odcieniach beżu lub szarości. Pięknie zaprezentuje się na ich tle biała bądź kamienna armatura oraz drewniane, minimalistyczne meble. 

Dodatki w stylu japandi 

Minimalistyczne i naturalne. Może to być gliniany wazon z trawą znalezioną na polu, drewniana miseczka, rękodzieło – wszystko, co naturalne i jest efektem pracy rzemieślnika. Mają to być przedmioty nie tylko piękne, ale przede wszystkim użyteczne. W tym stylu dodatki są bardzo subtelne i w ograniczonych ilościach, zupełnie odwrotnie niż w scandi. Powinniśmy tak dobierać przedmioty użytku codziennego, by same w sobie były trwałe, piękne i stanowiły naturalną dekorację. A jeśli zdecydujemy się ożywić pomieszczenie, to do glinianego bądź drewnianego wazonu wstawić wystarczy jedną, dwie gałązki bawełny lub trawy pampasowej. Naturalne piękno w czystej postaci.  Japandi uwielbia motywy roślinne, ale w stonowanym, zgaszonym wydaniu. Naturalne desenie można umieścić skromnie na dywanie, poduszkach bądź całej ścianie.

jasna, miękka kanapa

Oświetlenie w stylu japandi

Bez względu na to, czy wybierzemy japońskie, papierowe lampiony hołdujące grze cieni, czy skłonimy się do skandynawskiego, jasnego oświetlenia nad stołem; w obu przypadkach będzie to zgodne z duchem japandi. Jak najbardziej wskazane jest również mieszanie obu rodzajów lamp dla podkreślenia tej niezwykłej mieszanki.

Harmonia i minimalizm

Styl Japandi to połączenie japońskiej harmonii z minimalizmem skandynawskim. Nasz doświadczony projektant wnętrz z MAZZANI doskonale opanował tę sztukę. Dzięki naszemu projektowaniu wnętrz, Twoje mieszkanie stanie się miejscem spokoju, równowagi i funkcjonalności. Oferujemy kompleksową aranżację wnętrz, łącząc naturalne materiały, neutralne kolory i ergonomiczne rozwiązania. Pozwól nam pomóc Ci w stworzeniu unikalnego, zen-like przestrzeni, która odzwierciedli Twój osobisty styl. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Co się stanie, jeśli aranżując wnętrza połączymy styl skandynawski z japońskim

Kiedy skandynawska przytulność łączy się z japońskim minimalizmem, powstaje nowy hybrydowy trend, który nie tylko uwydatnia metraż dużych przestrzeni, ale świetnie pasuje także do małych mieszkań, dodając im optycznie powierzchni.

Co zrobić, by osiągnąć we wnętrzu wrażenie przestronności?

Aby osiągnąć jak największe wrażenie przestronności, projektując wnętrze w stylu japandi, należy zaplanować ukryte przestrzenie do przechowywania. Wszelkiego rodzaju zabudowy, osobne pomieszczenia, takie jak garderoby, pomogą zachować pożądaną harmonię i porządek.