Mała kuchnia, wąska kuchnia
17
paź

Niewielka przestrzeń

Małe mieszkania spotykane są coraz częściej na naszym rynku. Jednak mogą one przysporzyć wiele zagwozdek i problemów. Jak sprawić, aby pomieszczenie było funkcjonalne i przytulne, a jednocześnie pomieściło wszystkie potrzebne przedmioty? Oczywiście nie jest to łatwą sprawą, ale zastosowanie się do poniższych porad sprawi, że efekty będą zadawalające.

Narożnik w salonie

Mała kuchnia – duże wyzwanie?

Małe kuchnie najczęściej są spotykane w mieszkaniach w bloku. Są wąskie i mało ustawne, dlatego urządzenie jej wymaga dobrego zaplanowania. Najtrudniejsze w zaaranżowaniu takiego wnętrza jest rozmieszczenie sprzętów i wyposażenia, tak by było funkcjonalne. Urządzając takie pomieszczenie postawmy na jasne barwy, które optycznie powiększą naszą przestrzeń. Najlepiej użyć koloru:

  • białego,
  • szarego w jasnych odcieniach,
  • ciepłego odcienia drewna.

Aranżując małą kuchnię, powinniśmy wiedzieć o kilku istotnych kwestiach:

  • Zabudowa od góry do dołu optycznie zmniejszy nam powierzchnię.
  • Jasne szafki sprawią wrażenie, że kuchnia jest większa. Dodatkowo gładkie fronty będą odbijać nam światło, co spowoduje jeszcze większe postrzeganie przestrzeni.
  • Rzeczy, z których korzystamy najczęściej warto umieścić na haczykach oraz koszach powieszonych na ścianach. Uwolni nam to blat roboczy, dzięki czemu jego powierzchnia się zwiększy, a kuchnia będzie wydawała się większa.

Jeśli mamy taką możliwość, kuchnie można połączyć z jadalnią lub salonem, co oczywiście powiększy jej powierzchnię. Jeżeli nie jest to możliwe lub nie chcemy otwartej jadłodajni, zdecydujmy się na układ jednorzędowy albo zabudowę w kształcie litery ‘’L’’. W przypadku gdy, pragniemy mieć dwa rzędy szafek, musimy wiedzieć, że odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 120 cm.

W małej kuchni powinniśmy zrezygnować z drzwi. Teraz w modzie są jadłodajnie otwarte na pokój dzienny. Jeśli jednak zależy nam na zamkniętej przestrzeni, postawmy na drzwi przesuwane, których jest teraz wiele na rynku. Taka opcja zajmuje o wiele mniej miejsca, warto wziąć więc takie rozwiązanie pod uwagę.

Ratunkiem w małej kuchni jest powiększenie blatu do 80 cm. W takim przypadku mamy do dyspozycji dużą ilość blatu roboczego, a co za tym idzie – większe głębokości szafek, które umieszczone są pod blatem.

Wystrój małej łazienki

Podczas aranżacji małej łazienki warto przeanalizować swoje potrzeby i nawyki, aby korzystanie z pomieszczenia było łatwe i funkcjonalne.

Urządzenie takiej przestrzeni polega głównie na minimalizmie. Wszystko co zbędne należy schować, aby nie leżało na widoku. Najlepszym wyborem jest zrezygnowanie z nieużytecznych ozdób, ponieważ mogą one wprowadzić niepotrzebny chaos.

Kiedy mamy do czynienia z małym metrażem, powinniśmy zrezygnować z bardzo wyrazistych, szalonych wzorów graficznych, z ciemnych barwach na wszystkich ścianach oraz grubych faktur czy barwnych połączeń. Postawmy więc na płytki gładkie, w jasnych kolorach. Warto zastosować również duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń.

Jeżeli podczas aranżacji łazienki, chcemy uniknąć tzw. “efektu akwarium”, połóżmy kafle do pewnej wysokości lub pomalujmy jedną, do dwóch ścian, ciemną wodoodporną farbą.

sypialnia oddzielona z salonu

Nie musimy rezygnować z wanny, mimo małej przestrzeni.  Na rynku istnieje wiele krótkich, ale głębokich modeli, które sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu. Pamiętajmy, że wystarczy dodać parawan nawannowy, aby zyskać również funkcję prysznica.

Aby przechowywać kosmetyki czy inne potrzebne przedmioty w małej łazience, zdecydujmy się na szafkę wiszącą, która z pewnością nie zajmie wiele miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest również szafka pod umywalką.

Ostatnią ważną kwestią jest odpowiednie oświetlenie – światło nie powinno być żółte. Źródło, które będzie oświetlało przestrzeń najlepiej umieścić wysoko, np. w postaci plafonu lub listwy sufitowej.

Skromny metraż sypialni

Nasza mała sypialnia nie powinna być przytłaczająca, musimy czuć się w niej komfortowo. Zdecydujmy się więc na jasne, ciepłe kolory ścian, aby pomieszczanie wydawało się większe. W przypadku pozostałych elementów również najlepiej postawić na łagodną kolorystykę, przy której będziemy się czuć swobodnie. Spójne, pasujące do siebie kolory mogą dodać Twojej sypialni optycznie kilka centymetrów. Jeśli sufit jest nisko, postawmy na tapetę w paski, która optycznie ‘’wydłuży’’ pokój.

Aranżując sypialnie, nie możemy pominąć najważniejszego wyposażenia, czyli łóżka. Jeśli jest ono dla dwóch osób, powinno być postawione tak, aby dojście do niego było możliwe z dwóch stron. Istotną kwestią jest również, aby nie znajdowało się zbyt blisko innych mebli, co mogłoby utrudnić poruszanie się po tej przestrzeni. Najczęstszym wyborem do małej sypialni jest sofa lub małe łóżko o wymiarach 90 x 200 cm. Istnieją również modele składane, które chowa się w ścianie. Niestety wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości wypoczywania w ciągu dnia.

Wnętrza, które przyciągają wzrok

W przestrzeń obok łóżka najlepiej postawić szafki nocne, aby najważniejsze przedmioty były w zasięgu ręki. Na taki mebel można również postawić lampkę nocną, telefon czy książkę.

W sypialni nie może zabraknąć miejsca na przechowywanie ubrań. Dobrym pomysłem jest szafa z przesuwanymi drzwiami, której otwieranie nie zajmie nam dodatkowo przestrzeni. Szafa i inne meble powinny być gładkie, mieć proste kształty, bez zdobień. Jej drzwi mogą służyć jako lustro.

Kawalerka w stylu modern

Komfort i styl na każdym metrze

Niezależnie od metrażu, MAZZANI tworzy magiczne przestrzenie. Nasz doświadczony projektant wnętrz zapewnia najlepsze rozwiązania przy urządzaniu małych mieszkań i kawalerek. Dzięki naszemu ekspertowi w projektowaniu i aranżacji wnętrz, Twój skromny metraż stanie się miejscem funkcjonalnym, stylowym i pełnym pomysłowych rozwiązań. Wykorzystaj każdy centymetr, zyskaj przestronność i komfort. Nawet najmniejsze mieszkania mogą stać się oazą elegancji i wygody. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

O czym powinno się pamiętać podczas aranżacji małej kuchni?

W małej kuchni powinniśmy zrezygnować z zabudowań od podłogi do sufitu oraz zdecydować się na powiększenie blatu do 80 cm. Warto zrezygnować także ze wstawienia drzwi do kuchni. 

W jakim stylu urządzić małą łazienkę?

Podczas aranżacji łazienki przystańmy na styl minimalistyczny. Estetyka ta wprowadzi harmonię do Twojego pomieszczenia, a brak zbędnych przedmiotów wpłynie na optyczne powiększenie przestrzeni.  

Jakie powinno być wyposażenie w małych pomieszczeniach?

Najlepsze będą gładkie meble o prostych kształtach bez dodatkowych zdobień. Warto, aby wyposażenie było w jasnych kolorach.

Jakie łóżko sprawdzi się w małej sypialni?

Do niewielkiej sypialni zdecydujmy się na łóżko o wymiarach 90 x 200 cm. Można też wybrać sofę lub łóżko składane.