kryształowy żyrandol
17
paź

Poznaj styl glamour

Styl glamour w architekturze wnętrz jako pierwsze skojarzenie wysuwa nam słowa “przepych” i “elegancja”. Charakteryzuje się on stylowymi meblami, błyszczącymi elementami, dużymi kontrastami i kolorami. Dla jednych kicz i przesada, dla drugich coś olśniewającego. Jakie są jego cechy charakterystyczne i zasady?

sypialnia z dużym łóżkiem

Styl powstały w świetle reflektorów

Gdy w USA powstał przemysł filmowy, narodził się również styl glamour. Zaczęło się od stylowych kreacji na czerwonym dywanie, jednak szybko styl ten wkroczył na ekrany nie tylko w wersji eleganckich strojów, ale i bogato zdobionych wnętrz. Styl glamour wciąż cieszy się dużą popularnością, mimo upływu kilkudziesięciu lat od jego pojawienia się. Od tamtej pory zmienił się już nie raz, nie ma już w sobie tyle przepychu i bogactwa co kiedyś. Jest bardziej stonowany, lecz wciąż patrząc na niego, widzimy blask i szyk, które są jego cechami głównymi.

Szyk i równowaga

W projektowaniu wnętrz w stylu glamour ważniejsza od dodatków jest faktura i materiał mebli, które muszą być wysokiej jakości, co wiąże się z kolei z ciężkimi i dobrymi jakościowo tkaninami. W tym stylu stawiamy również na nasycone kolory. Takie przestrzenie można urządzić zestawiając ze sobą meble historyczne i współczesne, bądź minimalistyczne dodatki z szerokim wzornictwem. Delikatne dodatki dodają subtelności naszemu wnętrzu, a bardziej okazałe, przepychu. Harmonia w takim stylu odgrywa ważną rolę, dlatego powinniśmy najpierw wykonać projekt aranżacji. Koniecznie musimy osiągnąć balans wizualny – zbyt bogate elementy przyczyniają się do uczucia przytłoczenia, a we wnętrzu z dużą ilością odwracaczy uwagi ciężko się skupić. Ta sama zasada tyczy się kolorystyki – przede wszystkim równowaga.

Przerostu formy nad treścią?

W tym stylu musi być zawarty blask, szyk i przepych, lecz żadna najmniejsza rzecz nie może odstawać od całości, wydawać się obca i przypadkowa w tym wnętrzu. Ważną rolę w aranżacji wnętrza glamour odgrywa więc eklektyzm. Często używając tego stylu łączy się nowoczesny design z designem barokowym lub antycznymi, odrestaurowanymi meblami (często pomalowanymi na kolor fioletowy). Styl glamour łączy w sobie cechy luksusu z lekkością, a co najciekawsze, często dodawany tu jest element humorystyczny, na przykład nietypowa figurka.

Kolorystyka – krzykliwie, ale z umiarem

Styl glamour posiada dosyć nietypową kolorystykę. Dominują tu nasycone barwy (głównie fiolety, róże, brązy), które muszą zostać przełamane stonowanymi kolorami (zazwyczaj kolor biały i szary). Nasze mieszkanie mimo szyku nie może dać efektu chaosu, nawet kolorystycznego – styl ten z założenia nie może być męczący. Kluczowym punktem jest więc osiągnięcie balansu wizualnego.

Aby nasze wnętrza były spójne, na samym początku powinniśmy wybrać barwę dominującą. Zaleca się, aby to był kolor neutralny, np. biały, ale można tę zasadę złamać. Najważniejszym punktem w kategorii kolorystycznej jest to, aby kolory sprzyjały mieszkańcom tego mieszkania. Zaleca się, aby wybrać zestaw trzech kolorów w proporcjach 60-30-10 (czyli 60% kolor główny, 30% drugi kolor, 10% trzeci kolor).

Bogato zdobiona kuchnia w jasnych kolorach

„Must have” stylu glamour

Charakteru naszemu wnętrzu w stylu glamour nadadzą w wielkiej mierze dodatki. Kluczową rolę odgrywa tu ich kolorystyka – gdy do naszego wnętrza wybierzemy barwę fioletową, dobrze skomponują się z nią:

  • srebrne i złote świeczniki,
  • błyszczące materiały (np. atłasowe firanki),
  • kryształowe żyrandole,
  • kinkiety.

Istotną rolę odgrywają również błyskotki – chromowane elementy mebli, duże lustra w ozdobnych ramach. Wielkie wzory, np. na tapetach lub dywanach, to również nasz „must have”.

Kiedy gasną światła

Żyrandole, lampy i kinkiety w stylu glamour będą posiadały kryształki. Nie chodzi tu o sam fakt, że kryształowe abażury kojarzą się z szykiem, ale takie elementy inaczej odbijają światło, nadając nastrój pomieszczeniu. Dodatkowo, gdy w naszym pomieszczeniu znajdą się lustra, które oprócz odbijania światła powiększają wizualnie naszą przestrzeń, efekt będzie jeszcze bardziej nasycony.

Kryształowe żyrandole to duży koszt, lecz wiele kosztownych elementów stylu glamour można zamienić na tańsze zamienniki – przykładowo przyklejając błyszczące kryształki do abażuru za pomocą taśmy pasmanteryjnej. Wbrew pozorom, styl glamour to styl, w którym można się „pobawić” wprowadzając swoje indywidualne rozwiązania (liczy się kreatywność i efekt!). Ważny jest wynik końcowy. Wszystkie rozwiązania są dobre, aby osiągnąć efekt przepychu.

srebrne dodatki na komodzie

Dbałość o każdy detal

MAZZANI to nasz zespół profesjonalistów, którzy chętnie pomogą Ci stworzyć przytulne i bezpieczne miejsce. Jeżeli marzysz o mieszkaniu w stylu glamour i nie chcesz dopuścić w nim do zbyt dużych i ciężkich kontrastów, nasi specjaliści spieszą z pomocą! W naszej pracy stawiamy na pierwszym miejscu indywidualne potrzeby naszego klienta. Skontaktuj się z nami a pomożemy ci zrealizować twoje architektoniczne marzenia! Jesteśmy zespołem z Warszawy, ale realizujemy projekty online w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jak dobrać kolorystykę we wnętrzu w stylu glamour?

We wnętrzu glamour najlepiej jest wybrać zestaw trzech barw według zasady 6–30–10 (60% barwy dominującej, 30% drugi kolor, 10% trzeci kolor). Barwa dominująca zazwyczaj jest barwą neutralną, lecz kolorystyka powinna być dopasowana do mieszkańców. Przyjmuje się, że aby osiągnąć efekt balansu wizualnego, powinno się przełamać kolory intensywne ze stonowanymi.

W jakich okolicznościach powstał styl glamour?

Styl glamour pojawił się w Stanach Zjednoczonych wraz z pojawieniem się przemysłu filmowego. Najpierw objął ubrania, dopiero później inne dziedziny, jak np. architekturę wnętrz. Jest więc kojarzony z przepychem, który towarzyszył ówczesnym gwiazdom tworzącym ten styl. Dziś istnieje w dużo delikatniejszej już formie, lecz nadal ma w sobie dużo przepychu i elegancji. 

Jakie są główne cechy stylu glamour?

Głównymi cechami stylu glamour są szyk, przepych, elegancja, luksus, bogactwo. Na przełomie kilkudziesięciu lat, od początku jego powstania, te cechy uległy stonowaniu, lecz wciąż charakteryzują ten styl.

Dlaczego wnętrza w stylu glamour wydają się większe?

Wnętrza glamour posiadają w sobie dużo luster, chromowanych materiałów i kryształowych abażurów odbijających światło. Dzięki temu osiągamy efekt większej przestrzenności.