wystrój mieszkania w stylu modernistycznym
06
kwi

Wystrój mieszkania w stylu modernistycznym

Modernistyczna aranżacja wnętrz to przede wszystkim prostota i minimalizm. W takiej stylistyce dominują jasne kolory, geometryczne kształty i nowoczesne materiały. Modernizm to nie tylko styl, ale również filozofia, która kładzie nacisk na użyteczność i funkcjonalność. 

Początki modernizmu 

Na początku XX wieku architekci stanęli przed nowym zadaniem – stworzeniem środowiska dla człowieka pracującego i mieszkającego w mieście. Wraz z rozwojem przemysłu i rozwojem ośrodków miejskich, rosła liczba fabryk i pracujących w nich robotników. Zwiększyła się więc liczba mieszkańców miast, którzy nie posiadali mieszkań i powierzchni na wynajem, a potrzebowali miejsca do spania i pracy. Rozwiązaniem tej sytuacji była niewątpliwie optymalizacja przestrzeni w jak największym stopniu, skupienie się na jej funkcji i usunięcie zbędnych elementów. 

Modernistyczny charakter wnętrza 

W modernistycznej aranżacji ważne jest przede wszystkim odpowiednie dobranie oświetlenia. W tym celu najlepiej wykorzystać takie źródła światła jak halogeny czy LED–y, które pozwalają na precyzyjne doświetlenie poszczególnych elementów wnętrza. Istotną rolę odgrywa także przestrzeń, dlatego warto zastosować jak najwięcej przeszkleń i duże okna. To pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni i dostarcza więcej światła naturalnego. 

Meble za to w takiej aranżacji powinny być proste, bez zbędnych ozdób i wykonane z nowoczesnych materiałów. Idealnie pasują do tego stylu meble z metalu, szkła czy betonu. Modernistycznym projektantom wnętrz przyświecała idea, że proste linie, materiały, takie jak drewno i metal, oraz otwarte przestrzenie wystarczą, aby stworzyć atrakcyjne wnętrze. Uważali, że meble muszą być bardzo funkcjonalne, dzięki czemu zorganizowana przestrzeń będzie elegancka, przestronna i prosta, bez bałaganu i zbędnych rzeczy. 

Jednym z najważniejszych elementów modernistycznej aranżacji jest kontrast. Można to osiągnąć poprzez zestawienie jasnych i ciemnych kolorów, różnych faktur czy tekstur. Dzięki temu wnętrze nabiera głębi i jest bardziej interesujące. 

salon z kuchnią w stylu modernistycznym

Przestrzeń w modernizmie 

Pamiętajmy, że modernizm to również nowoczesne technologie, dlatego dobrym pomysłem jest wprowadzenie w aranżacji inteligentnych rozwiązań, takich jak automatyczne oświetlenie czy inteligentne termostaty. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt w tego typu aranżacji, wprowadź elementy sztuki nowoczesnej, takie jak abstrakcyjne obrazy czy rzeźby. Dzięki temu wnętrze nabierze jeszcze więcej charakteru i samo w sobie stanie się prawdziwym dziełem sztuki. 

Nie bez znaczenia pozostaje także kompozycja i ergonomia. Meble i przedmioty powinny być ułożone w taki sposób, aby zapewnić swobodę ruchu i jak najwięcej wolnej przestrzeni. Wszystko to powinno oczywiście być dostosowane do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkowników. Wracając jeszcze do tematu ozdób i dodatkowych elementów, dobrze jest mieć na uwadze, żeby nie przesadzić. W modernizmie skupiamy się raczej na funkcjonalności, a przedmioty dobieramy w taki sposób, aby nie zakłócały harmonii wnętrza. 

Odwaga w wyrażaniu siebie  

Modernistyczna aranżacja to także odważne rozwiązania architektoniczne, takie jak otwarte przestrzenie, duże okna, skandynawski styl oraz użycie różnych materiałów. W takiej aranżacji często wykorzystuje się:  

  • drewno,  
  • metal,  
  • beton,  
  • kamień,  
  • ceramikę,  
  • szkło.  

Podczas gdy projekt i kształt mebli są ważne, możesz być nieco artystyczny, jeśli chodzi o tkaniny. Kolory firan, poduszek czy rolet rzymskich dobranych do wnętrza powinny współgrać ze sobą, ale warto sobie pozwolić na dużo większą fantazję we wzorach. 

Pamiętajmy, że aranżacja wnętrz nie jest jednorazowym procesem, ale ciągłym dostosowywaniem i ulepszaniem. Dlatego nie bójmy się zmian i eksperymentów, by nasze wnętrze zawsze było nowoczesne i odpowiadało naszym potrzebom i gustom. Modernistyczna aranżacja wnętrz to przede wszystkim prostota, minimalizm i nowoczesność, ale także odpowiednie dobranie kontrastów, światła, materiałów i elementów sztuki. 

dobrze oświetlony salon

Nasze projekty wnętrz to połączenie stylu i funkcjonalności

W MAZZANI pomagamy stworzyć wnętrze w dowolnym stylu, także modernistycznym. Staramy się działać tak, aby nasi klienci mogli zachować część swojego charakteru we własnym domu, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowatorski rozwiązań. Nasi specjaliści zajmują się dobraniem mebli i dodatków, jak i doradztwem w zakresie konkretnego stylu. Działamy na terenie całej Warszawy i okolicach oraz online na obszarze całego kraju. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie.  

Pytania naszych klientów:

Czym jest styl modernistyczny?

Styl modernistyczny to estetyka i filozofia związana z nowoczesnością, która narodziła się na przełomie XIX i XX wieku. Charakteryzuje się prostotą, minimalizmem i funkcjonalnością, a także nowoczesnymi materiałami i technologiami.  

Jakie dodatki sprawdzą się w stylu modernistycznym? 

Dodatki, które pasują do stylu modernistycznego, to przede wszystkim proste i geometryczne formy oraz surowe materiały takie jak szkło, metal, beton i drewno. Mieszanka tych elementów sprawia, że styl modernistyczny jest elegancki. Dobrym wyborem jest też sztuka nowoczesna w postaci rzeźby lub obrazów. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić. 

Jak wygląda modernistyczne mieszkanie?

Modernistyczne mieszkanie charakteryzuje się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Przestrzeń jest zwykle otwarta, z minimalną ilością dodatków i zdobień. W aranżacji dominują jasne, stonowane kolory i surowe materiały. Duże okna i przestronne tarasy są cechą charakterystyczną modernistycznego stylu. Meble są proste, często skandynawskie i funkcjonalne. W modernistycznym mieszkaniu na pierwszym planie jest przestrzeń, światło i ergonomia.