sypialnia z dużą ilością roślinności
20
paź

Świadome projektowanie wnętrz

Chcemy być eko! Nic więc dziwnego, że stosuje się ją także w projektowaniu wnętrz. Jest to jednak dosyć trudne, ponieważ każdy produkt musi zostać w jakiś sposób wyprodukowany, co wiąże się z zużyciem prądu, wody i innych surowców. Co zatem zrobić, aby nasze mieszkanie było urządzone w stylu ekologicznym?

Rattanowe meble w salonie

Założenia stylu ekologicznego

Ekologia w aranżacji wnętrz jest ściśle związana z prowadzeniem takiego stylu życia. Ważne w niej jest wykorzystanie w jak największym stopniu tego, co otrzymujemy od natury, zachowując podstawowe prawa ekologii. Jeśli chcemy zaprojektować nasze wnętrza w tym stylu, możemy oczywiście sami zaopatrzyć się w naturalne materiały, ale jest też możliwy zakup ich w sklepie. Musimy jednak pamiętać, że wybrane przez nas artykuły powinny być wykonywane zgodnie z zasadami ekologii i pozbawione szkodliwych dla środowiska składników.

Ekologiczne materiały – czyli jakie?

Do projektowania wnętrz zgodnie z założeniami stylu ekologicznego, możemy wykorzystywać wyłącznie naturalne materiały. Surowce te należą najczęściej do łatwo odnawialnych źródeł. Najważniejsze w tym stylu to zrezygnować z tworzyw sztucznych, które zanieczyszczają środowisko! Chodzi przede wszystkim o produkty wysoce przetworzone, np. plastik. Zamiast nich stosuje się materiały proste i naturalne, takie jak:

  • drewno,
  • kamień,
  • beton,
  • szkło.

Znaczenie ma tu źródło, z jakiego materiały pochodzą oraz ich cykl życia – pozyskiwanie materiału, trwałość, uniwersalność, możliwość naprawy i przetworzenia.

Styl ekologiczny wyraża się także używaniem stonowanych kolorów oraz wykorzystywaniem jak największej ilości światła dziennego. Dodatkowo jako dekorację powinno się wybierać produkty nawiązujące do roślinności czy drewna. Popularnością cieszą się gliniane i ceramiczne doniczki. W przypadku projektowania ścian, coraz bardziej stawia się na ekologiczne tapety.

zielone kolory w pomieszczeniu

Barwy i dodatki

W ekologicznych wnętrzach stawia się na jasne barwy, takie jak:

  • biel,
  • lekka szarość,
  • delikatny beż.

Ponadto w ekologicznych aranżacjach liczy się duża ilość światła naturalnego, a dzięki jasnym barwom łatwiej będzie je doświetlić. Dobre wrażenie sprawia również drewniana podłoga i panele ścienne. Oprócz tego powinno się odpowiednio dopasować dodatki. Ocieplają one wnętrza i dodają indywidualnego charakteru, który określa osobowość mieszkańców.

PodłogiSofy, łóżkaPółki i regałyŚciany
naturalne dywany (najlepiej grubo tkane i puszyste)ręcznie robione koce, pledy, poduszkirękodzieła z drewna, rattanu, kamienia, glinymakramy, zdjęcia i grafiki oprawiane w drewniane ramy

Dobierając dodatki, pamiętajmy, że powinny być one ręcznie wykonywane z naturalnych materiałów. Ważny jest także umiar i estetyka, zatem wybierajmy pojedyncze elementy zamiast masowo produkowanych bibelotów z sieciówek.

Meble ekologiczne

Ekologia przejawia się nie tylko w wglądzie wnętrz, mebli i dodatków, ale również w produkcji wyposażenia. W przypadku ekologicznych mebli, wykonywane są one z materiałów naturalnych. Z wykorzystaniem przyjaznych środowisku klei, farb i lakierów.

Oprócz nowych mebli, dostępnych w sklepach, popularne są meble odrestaurowane i stworzone w nurcie DIY (zrób to sam). Przykładami takiego wyposażenia są stoliki kawowe i łóżka z palet oraz samodzielnie ronione lub kupowane dekoracje pochodzące z recyklingu i upcyklingu. Wśród materiałów, z których wykonane są meble ekologiczne, prym wiedzie lite drewno, które oprócz tego, że jest bezpieczne dla środowiska, charakteryzuje się wytrzymałością, solidnym wykonaniem i piękną estetyką. Meble te świetnie sprawdzą się w przypadku dzieci i alergików, ponieważ posiadają właściwości antystatyczne i antyalergiczne.

Najlepiej jest wybierać meble z twardego drewna, np. buku i dębu. Wyróżnia je twardość i gęstość, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki zewnętrzne. Meble wykonane z drewna są łatwe w odświeżeniu lub odrestaurowaniu, dlatego możemy korzystać z nich przez długie lata.

Naturalna zieleń

W ekologicznych wnętrzach jest ona podstawą! Dlatego wolne miejsca w domu warto uzupełnić żywymi roślinami. Doniczki mogą zostać podwieszone pod sufitem, postawione na półkach i komodach lub na podłodze. Rośliny efektywnie zastępują inne dekoracje i dodają naturalności całemu wnętrzu.

Ekologiczne fototapety

W dalszym ciągu tapety postrzegane są jako kłopotliwy dodatek, ze względu na używanie do ich przyklejania na ścianie kleju i specjalnych narzędzi. Przez to dużo osób uważa je za nieekologiczne. Inaczej jest w przypadku ekologicznych fototapet, ponieważ nie tylko wyglądają interesująco, ale co najważniejsze, produkowane są z biodegradowalnych materiałów. Co ciekawe, nie potrzeba żadnych chemicznych substancji, aby przymocować je do ścian.

Fototapety drukowane są na najlepszym ekologicznym materiale, za jaki uważa się papier. Wykorzystuje się celulozę, włókna papierowe i tekstylne oraz mączkę drzewną. Dzięki temu fototapeta jest odporna na wilgoć i pozbawiona alergenów. Obecnie produkowane są one także z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak:

  • makulatura,
  • wióra drzewne,
  • pulpa.
duża, tropikalna roślina w jasnej sypialni

Tworzymy wymarzone wnętrza

Wykorzystane do produkcji naturalne surowce oraz brak substancji chemicznych, pozwala zużytej tapecie trafić do kompostowania, by mogła zostać ponownie wykorzystana. Do produkcji wykorzystuje się tusze, które są bezpieczne dla środowiska, a dokładniej mówiąc atramenty na bazie wody.

Do druku używa się nowoczesnej technologii lateksowej HP, dzięki czemu żadne trujące związki chemiczne nie są dostarczane środowisku. Umieszcza się je w salonie, w łazience, używa do dekorowania szaf i drzwi, a nawet elewacji domu.

Urządzanie wnętrza w stylu ekologicznym, jest niewątpliwie trudnym zadaniem. Musimy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą tego, jakie materiały, urządzenia i akcesoria wybierać do naszego domu, by nie sprzeciwiały się założeniom ekologii. W razie pytań zapraszamy do MAZZANI! Działamy na terenie Warszawy i okolic a zdalne konsultacje prowadzimy w całym kraju! Pomożemy Ci zaprojektować Twoje wnętrza.

Pytania naszych klientów:

Co jest ważne w aranżacji ekologicznych wnętrz?

Ważne jest wykorzystanie w jak największym stopniu tego, co otrzymujemy od natury, zachowując podstawowe prawa ekologii. Jeśli chcemy zaprojektować nasze wnętrza w tym stylu, możemy oczywiście sami zaopatrzyć się w naturalne materiały, ale jest też możliwy zakup ich w sklepie. Musimy jednak pamiętać, że wybrane przez nas artykuły powinny być wykonywane zgodnie z zasadami ekologii i pozbawione szkodliwych dla środowiska składników.

Jakie materiały są ekologiczne?

Materiały ekologiczne najczęściej wykorzystywane to:vdrewno, kamień, beton, szkło.

Jak wybrać ekologiczne meble?

Ekologiczne meble wykonywane są z materiałów naturalnych. Z wykorzystaniem przyjaznych środowisku klei, farb i lakierów. Oprócz nowych mebli, dostępnych w sklepach, popularne są meble odrestaurowane i stworzone w nurcie DIY (zrób to sam). Przykładami takiego wyposażenia są stoliki kawowe i łóżka z palet oraz samodzielnie robione lub kupowane dekoracje pochodzące z recyklingu i upcyklingu. Wśród materiałów, z których wykonane są meble ekologiczne, prym wiedzie lite drewno, które oprócz tego, że jest bezpieczne dla środowiska, charakteryzuje się wytrzymałością, solidnym wykonaniem i piękną estetyką.

Jakich kolorów użyć do ścian w ekologicznych wnętrzach?

W ekologicznych wnętrzach stawia się na jasne barwy, takie jak: biel, lekka szarość, delikatny beż.