beżowy wypoczynek w salonie
17
paź

Przestrzeń wielofunkcyjna

Salon to centralny punkt domu. Spędzasz tam czas sam, relaksując się przed telewizorem, czytając książkę, czasem pracujesz, innym razem jest to romantyczny wieczór z drugą połówką, a w weekendy biesiadujesz z najbliższymi. W pokoju dziennym spędzamy najwięcej czasu. Spełnia on wiele funkcji. Jak więc zatem zagospodarować tę przestrzeń, żeby była estetyczna i funkcjonalna? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych rozwiązań oraz pomysłów na aranżację salonu, który jest miejscem wielofunkcyjnym.

kominek, biblioteczka, biurko, kanapa w salonie

Strefa wypoczynku

Meble kluczowe w tej strefie to szafka RTV ze sprzętem oraz meble wypoczynkowe, przy których znajdzie się także niewielki stolik kawowy. Aby strefa wypoczynkowa była komfortowa, należy zwrócić uwagę na poniższe elementy:

  • odpowiednia odległość w linii kanapa – ekran telewizora,
  • ułożenie mebli wypoczynkowych,
  • wielkość telewizora względem całego pomieszczenia oraz szerokością ściany, na której będzie usytuowany,
  • oświetlenie sztuczne – jest obowiązkowe przy telewizorze; zmniejszy ono kontrast, dzięki czemu nasze oczy nie będą zmęczone podczas oglądania telewizji.

Przy wyborze mebli tapicerowanych trzeba się zastanowić, czy mają one pełnić także funkcję spania (dla nas lub dla naszych gości). Kanapę też warto doświetlić dodatkowym światłem, które przyda się podczas czytania książki.

Salon z aneksem kuchennym

Kącik do pracy

W pokoju dziennym bardzo często pracujemy, więc warto wyodrębnić taką przestrzeń, gdzie znajdzie się biurko oraz dodatkowe oświetlenie, które będzie niezależne od pozostałego. Praktycznym rozwiązaniem oddzielenia przestrzeni dostępnej dla wszystkich od tej, w której będziemy pracować, jest postawienie regału otwartego, gdzie od strony biurka umieścimy wszystko, co jest nam niezbędne do pracy, a drugą stronę udekorujemy różnego rodzaju pamiątkami z podróży lub rodzinnymi, bibelotami oraz zielonymi kwiatami.

Strefa jadalniana

Salon to także miejsce, w którym przyjmujemy gości, świętujemy i spożywamy posiłki. Centralnym punktem tej strefy będzie stół. Jeśli masz otwartą przestrzeń na kuchnię, to stół należy ustawić na granicy kuchni oraz pokoju dziennego.

Świetnym rozwiązaniem będzie stół rozkładany oraz krzesła z miękkim siedziskiem, którego tapicerka będzie nawiązywać kolorystycznie do kanapy, zasłon lub poduszek dekoracyjnych. Nad stołem warto umieścić dodatkowe oświetlenie – może to być kilka mniejszych lamp lub jedna większa. Wielkość lampy należy dostosować do całości projektowanego pomieszczenia.

salon na poddaszu

Harmonia piękna i funkcjonalności

Twój salon to serce domu, gdzie życie toczy się najintensywniej. Stworzenie idealnego salonu to sztuka, w której pomaga doświadczony projektant wnętrz MAZZANI. Nasz architekt wnętrz zadba o stworzenie przestrzeni, która łączy piękno z funkcjonalnością. Dzięki starannej aranżacji wnętrz, Twój salon stanie się miejscem, gdzie wygodnie odpoczniesz, spędzisz czas z rodziną i przyjaciółmi, a także zachwycisz gości. Wykorzystaj nasze doświadczenie, aby urządzić idealny salon, który odzwierciedla Twój unikalny styl życia i estetyczne preferencje. Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Jaki materiał będzie najlepszy do mebli tapicerowanych?

Warto zainwestować w materiały odporne na mechacenie się i płowienie, czyli o wysokim wyniku w skali Martindale’a (powyżej 45000cykli) oraz takie, które posiadają warstwę hydrofobową – będą bardziej odporne na zabrudzenia i łatwiejsze w czyszczeniu. 

Które kwiaty sprawdzą się w salonie?

Najlepsze kwiaty do salonu to przede wszystkim te okazy, które lubią umiarkowaną wilgotnością, temperaturę oraz rozproszone światło. Najmodniejsze w tym sezonie są rośliny zielone, np. monstera, różnego rodzaju palmy lub fikusy. 

Czy barwa światła ma znaczenie?

Tak, jak najbardziej. Każda ze stref powinna być doświetlona inną żarówką i to nie jest błąd. Przy biurku światło powinno być mocniejsze, natomiast przy kanapie bardziej intymne, o cieplejszej barwie.