stylowy stolik kawowy w salonie
16
paź

Klasyczna elegancja w domu

Widoczny po meblach upływ czasu, wzbudzający sentyment do przeszłości, a zarazem nadający im subtelności, to przewodnie motywy projektowania wnętrz w stylu shabby chic. Jest on polecany osobom o romantycznej duszy, zwłaszcza lubujących się w lekkich tonacjach.

romantyczny wystrój sypialni

Charakterystyczne elementy designu

Nazwa shabby chic oznacza po polsku podniszczony lub stary szyk i pierwszy raz została wymieniona przez Rachel Ashwell z Wielkiej Brytanii, która napisała o niej książkę, mając zaledwie 16 lat. Wymieniła w niej charakterystyczną dla tego stylu stylistykę opartą na jasnych delikatnych kolorach oraz starych zniszczonych meblach. Mimo że do tej pory kojarzony jest z tą autorką, to sam nurt istniał już wcześniej, występując w Skandynawii, gdzie określano go stylem gustawiańskim.

Brytyjka, późniejsza projektantka wnętrz i przedsiębiorczyni, wydała inne książki na ten temat, a współcześnie zajmuje się prowadzeniem strony internetowej, na której można znaleźć wskazówki dotyczące tego stylu. Zdobył on uznanie przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych w latach 90., a obecnie w krajach na całym świecie projektowane są w tym nurcie wnętrza, zwłaszcza na wsiach, co nie oznacza, że nie decydują się na niego mieszkańcy miast. Jest on na tyle uniwersalny, że można zaaranżować zgodnie z jego zasadami wszystkie przestrzenie.

Meble shabby chic

Projektant tworzący wnętrze w stylu shabby chic powinien głównie pamiętać o zestawieniu nowych mebli ze starymi, które powinny być nadgryzione zębem czasu, a nawet zniszczone. Założeniem tej estetyki jest wykorzystanie autentycznych XVII i XVIII-wiecznych elementów wyposażenia, jednakże nie każdy może mieć okazję, aby takie antyki nabyć, w szczególności projektując całe mieszkanie.

Innym rozwiązaniem jest postarzanie mebli metodą shabby chic, która polega na nałożeniu kilku warstw farby w taki sposób, aby te na spodzie były widoczne. W rezultacie faktura powierzchni będzie sprawiać wrażenie zestarzałej i złuszczonej. W celu postarzenia wyposażenia można też niektórych jego części po prostu nie malować. Dozwolone jest także umyślne zrobienie w nich dziur, przecieków czy spękań. Kolejną możliwością jest zastosowanie patyny lub rdzy na powierzchni mebli. Ostatnim wariantem jest decoupage, czyli technika naklejania wzorów, zwłaszcza kwiatowych.

Obojętnie, na którą metodę się zdecydujemy, czy też będziemy dysponować prawdziwymi antykami, to mebli w takim stylu powinno być więcej niż tych „piękniejszych” i młodszych. Starsze elementy wyposażenia powinny wybijać się na tle nowych. W przypadku, gdy naszym celem jest wnętrze przepełnione romantycznym nastrojem, meble – obojętnie czy stare, czy nowe – nie mogą być masywne i ciężkie, a wykonane z materiałów żeliwnych lub drewnianych.

W łazience możemy zastosować kamień, a brak w nich stali, szkła czy tworzyw sztucznych nie będzie niczym dziwnym. Można oczywiście gdzieniegdzie spotkać żelazne elementy, ale jak już są, to tak jak w przypadku drewna, będą wystylizowane na stare.

drewniana komoda w stylu shabby chic

Kolorowe akcenty shabby chic

To, co łączy wszystkie projekty wnętrz w stylu shabby chic to przede wszystkim delikatność i lekkość zastosowanej kolorystyki. Ognista czerwień, krzycząca pomarańcz czy toksyczna zieleń – tych barw tutaj nie odnajdziemy. Beż, blady róż, niebieski i biel – wszystkie z nich, a zwłaszcza ostatni to najpopularniejsze tonacje w tym wystroju. Czasami zdarza się, że niektóre z wymienionych odcieni mogą być pożółkłe.

W awangardzie tego trendu, czyli wspomnianych Stanach Zjednoczonych, idealnym uzupełnieniem wyżej wymienionych kolorów jest róż, przede wszystkim w jego cukierkowej, a nawet przesłodzonej odmianie. O ile zastosowanie tej barwy dotyczy pojedynczego fragmentu aranżacji, o tyle przesada może się skończyć stworzeniem kiczowatego wystroju, bardziej dla lalki Barbie niż dorosłej osoby.

Dodatki do aranżacji shabby chic

Estetyka tego trendu wnętrzarskiego często posiada wspólne elementy ze stylem rustykalnym, kojarzonym głównie z wiejskimi domkami. Są to przede wszystkim ornamenty znajdujące się na wszystkich tkaninach, takich jak: obrusy, pościele, zasłony. W sypialni powinny królować wzory kwiatowe, w kuchniach zaś ziołowe. W tej stylistyce nie może także zabraknąć dekoracji w postaci należycie zaprojektowanych świeczników, żyrandoli, lampionów i zegarów. Koronkowa pościel wraz z innymi tkaninami powinna być ozdobiona haftami i falbanami.

Projektując każde wnętrze w tym stylu, należy wyposażyć je w różnorodne wzory i stonowane dekoracje. Stara porcelana czy wytwory ceramiczne to przytulne i podkreślające czar minionych lat dodatki. Ornamenty powinny się także znaleźć na zastawie oraz reszcie wyposażenia stołowego. Nie zapominajmy również o zdobnictwie zasłon czy rolet, gdzie idealnie sprawdzą się namalowane małe róże. Do kwiatów, zamiast stylowego wazonu, użyj kosza z wikliny lub zużytą puszkę.

Styl nie tylko dla romantyków

Pomieszczenie zaaranżowane w stylu shabby chic charakteryzuje się przytulnością, komfortem i odpowiednim oświetleniem, ale przede wszystkim klimatem minionych czasów. Lekkie dekoracje przekładają się w nim na cechy, takie jak prostota, subtelność, ciepło, a zatem osoby lubujące się w klimacie retro lub vintage powinny się czuć w nim znakomicie.

Idealnym mieszkańcem takiego wnętrza są wszystkie osoby o wrażliwości romantycznej. Styl ten będzie też dobrym wyborem dla ludzi zmęczonych przesadnym stylizowaniem pomieszczeń oraz malowaniu ich zbyt jaskrawymi barwami. Natomiast niekoniecznie będzie pasował mężczyznom, głównie ze względu na swoje ukwiecenie oraz dominujący różowy kolor.

rzeźbiona sofa w salonie

Poczuj romantyczny klimat

Odkryj urok stylu Shabby Chic w Twoim mieszkaniu! To połączenie urokliwego vintage z nowoczesnością. Nasz doświadczony projektant wnętrz MAZZANI pomoże Ci stworzyć unikalny projekt, dostosowany do Twoich potrzeb. Dzięki naszemu architektowi wnętrz, aranżacja wnętrz w stylu Shabby Chic stanie się łatwa i efektowna. Przekształć swoje wnętrza w miejsce pełne uroku i wyjątkowej atmosfery. Odkryj piękno Shabby Chic z pomocą naszego projektu! Pracujemy w Warszawie i okolicach oraz zdalnie w całej Polsce.

Pytania naszych klientów:

Skąd wywodzi się styl shabby chic?

Pierwszy raz nazwa “shabby chic” została wymieniona przez Rachel Ashwell z Wielkiej Brytanii, która napisała o niej książkę, mając zaledwie 16 lat. Mimo że do tej pory trend kojarzony jest z tą autorką, to sam nurt istniał już wcześniej, występując w Skandynawii, gdzie określano go stylem gustawiańskim.

Jaki jest kluczowy element wystroju shabby chic?

Projektant tworzący wnętrze w stylu shabby chic powinien głównie pamiętać o zestawieniu nowych mebli ze starymi, które powinny być nadgryzione zębem czasu, a nawet zniszczone. Założeniem tego nurtu jest wykorzystanie autentycznych XVII i XVIII-wiecznych mebli, jednakże nie każdy może mieć okazję, aby takie antyki nabyć, w szczególności projektując całe mieszkanie.

Jakie są alternatywy dla antyków w stylu shabby chic?

Alternatywą dla antyków jest postarzanie mebli metodą shabby chic, która polega na nałożeniu kilku warstw farby w taki sposób, aby te na spodzie były widoczne. Można też niektórych ich części po prostu nie malować. Dozwolone jest także umyślne zrobienie w nich dziur, przecieków czy spękań. Kolejną możliwością jest zastosowanie patyny lub rdzy na powierzchni mebli. Ostatnim wariantem jest decoupage, czyli technika naklejania wzorów, zwłaszcza kwiatowych.

Jak kolorystyka panuje w stylu shabby chic?

Beż, blady róż, niebieski i biel – wszystkie z nich, a zwłaszcza ostatni to najpopularniejsze barwy w tym wystroju. Czasami zdarza się, że niektóre z wymienionych kolorów mogą być pożółkłe.