Postarzane drewniane biurko
11
kwi

Poczuj dawny klimat we wnętrzu

Nie każdy człowiek w swoim otoczeniu lubi pełną nowoczesność i modernizm. Lubimy powracać myślami do dawnych lat. W aranżacji wnętrz z pomocą przychodzi styl shabby chic, dzięki któremu można przenieść się w czasie. Pomieszczenia projektowane w tym stylu wyglądają tak, jakby czas się dla nich zatrzymał. 

Czym jest shabby chic? 

Shabby chic jest to z pewnością jeden z najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz. Wykorzystuje się w nim stare lub celowo postarzane meble. Kolorem dominującym jest przede wszystkim biel, w otoczeniu jasnych i pastelowych róży, żółci, błękitów i beży. W shabby chic królują bibeloty oraz koronki, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć. Dzięki temu wszystkiemu tworzy się znakomity klimat dawnych lat. 

Historia Shabby chic 

W latach 80. w Wielkiej Brytanii poszukiwano nowego i wymyślnego stylu aranżacji wnętrz. Twórczynią i pomysłodawczynią stylu shabby chic jest angielska projektantka Rachel Ashwell. Nowy sposób projektowania pomieszczeń bardzo szybko spodobał się wielu ludziom, pełny rozkwit nadszedł jednak dopiero w latach 90. w Stanach Zjednoczonych, gdzie pokochali go przede wszystkim mieszkańcy Los Angeles i San Francisco. Dziś shabby chic jest popularny w wielu krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Ma też wiele swoich odmian. Może nawiązywać chociażby do angielskich posiadłości wiejskich czy nadgryzionych zębem czasu rezydencji francuskich. 

tara wanna z zdobionymi nogami

Kolory stylu shabby chic 

We wnętrzach urządzonych w stylu shabby chic nie powinno zabraknąć pastelowego lub pudrowego różu, akwarelowych wręcz błękitów, wyblakłych żółci, brązów i beży. Poza nimi występują również w znacznie mniejszej ilości odcienie szarości i czernie – w szczególności w elementach dekoracyjnych, takich jak na przykład ramki. Przede wszystkim jednak we wnętrzach aranżowanych w tym stylu powinna być widoczna biel jako kolor dominujący. Mogłoby się wydawać, że shabby chic jest bliźniaczym stylem względem prowansalskiego, jeżeli chodzi o stylistykę. Jednak pomiędzy nimi występują pewne różnice. 

Meble w stylu shabby chic 

Styl shabby chic lubi kontrasty i chociaż zdecydowanie królują i wyróżniają się w nim meble stare, podniszczone, to zestawia się z nimi te nowe. W przypadku, gdy nie mamy do dyspozycji starych mebli można zastosować specjalne techniki postarzania tych nowszych. Komody, stoły, stoliki kawowe, szafy, blaty powinny mieć znaki użytkowania i upływającego czasu. Nadszarpnięte, popękane, przetarte z pewnością zyskają na wartości w tym stylu. Do stylu shabby chic pasują przede wszystkim meble rustykalne, a co za tym idzie – naturalne, drewniane. Żeby pasowały do wnętrza aranżowanego w shabby chic powinny być bielone. 

W celu postarzenia mebli można stosować wiele różnych technik. Jedną z nich jest malowanie mebli kilkoma warstwami farby w celu uzyskania wielu zacieków, wcześniejsza warstwa powinna prześwitywać przez nową. 

Przetarta, leciwa komoda w kuchni

Dodatki w stylu shabby chic 

Przy projektowaniu wnętrz w każdym stylu istotnym elementem są dodatki. W shabby chic stawia się przede wszystkim na obrusy, koronki i hafty zdobiące stoły i komody. Na ścianach dobrze byłoby, gdyby zawisły na przykład:  

  • stare zegary,  
  • lustra powiększające optycznie przestrzeń, 
  • obrazy, 
  • pamiątkowe zdjęcia. 

Na komodach czy też w kątach pomieszczeń powinny stać stare lampy z różnokolorowymi abażurami. Dobrze jest również skorzystać z wszelakich motywów roślinnych, które w shabby chicu powinny być jednymi z wiodących. Jako że jest to bardzo romantyczny i sentymentalny styl, lubi on figurki aniołków, klatki dla ptaków, świeczki, wstążki i kokardki. W oknach dobrze będzie umieścić koronkowe zazdrostki, na karniszach zaś powieszone zwiewne firany.  

Przy ozdabianiu pomieszczeń trzeba jednak zachować umiar. Nie można doprowadzić do przesady. Zarówno kolorystyka, meble, jak i dodatki niewątpliwie stworzą spójną kompozycję, jednak, gdy wszystkiego jest za dużo, wnętrze będzie przytłaczające i męczące. Bardziej przypominałoby kiczowaty dom dla lalek niż wnętrze gospodarstwa gdzieś na wsi. 

Wnętrza dopasowane do Twojego stylu życia

Każdy z nas pragnie urządzić swoje otoczenie możliwie jak najbardziej komfortowo, ma inne oczekiwania i kieruje się własnymi upodobaniami. Zespół naszych profesjonalistów z MAZZANI zdaje sobie z tego sprawę. Razem możemy odmienić każde wnętrze i nadać mu świeżości aranżując je inaczej. 

Pytania naszych klientów:

Jakie są różnice między stylem shabby chic a prowansalskim?

Oba style czerpią bardzo dużo z wiejskiego, sielskiego życia. Występują w nich podobne dekoracje, postarzane meble i odwołania do przeszłości, urządzanie wnętrz z sentymentem. Jednak w stylu shabby chic biel jest dominująca, z kolei w prowansalskim powinna być jedynie dodatkiem, tłem dla innych, bardziej znaczących barw. W przypadku mebli w stylu prowansalskim nie ma tylu żłobień i ozdobników, które pojawiają się w wyposażeniu wnętrz shabby chic. Styl prowansalski pozostaje bardziej stonowany i prosty, być może nawet mniej wyrafinowany. 

Jak pomalować meble tak, aby pasowały do stylu shabby chic?

Aby uzyskać pożądany efekt można zastosować wiele technik. Jedną z nich jest nałożenie ciemnej farby na kantach i rzeźbieniach mebli, następnie pomalowanie ich jaśniejszym kolorem. Następnie przykłada się papier ścierny i przeciera. W ten sposób mebel wydaje się być o wiele starszy i zabytkowy, wspólnie z innymi pomaga zbudować oczekiwany nastrój w pomieszczeniu. Poza tym w ten sposób postarzone wyposażenie jest jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe i nigdzie nie znajdzie się podobnego.

Czy styl shabby chic pasuje do każdego wnętrza?

Styl ten jest uniwersalny i sprawdzi się w każdym domu, czy mieszkaniu bez względu na wielkość jego metrażu. Jasne kolory, lustra z pewnością dadzą poczucie przestronniejszego wnętrza niż w rzeczywistości jest. Ważne by w pomieszczeniach nie przesadzić z ilością dodatków.